Kulttuurialan kannanotto hallitusohjelman leikkauksia vastaan
Kulttuuri tarvitsee rakennemuutosta |
/ #8 "Monet sanovat tämä ei käy minun ja luulevat sillä sen ratkaistun"19.08.2015 08:22Tässä julkilausumassa ryhdytään tulkitsemaan hallituksen kirjoittamaa ohjelmaa. Ehkä kannattaisi kysyä ensin ministeriltä mitä nuo kirjaukset oikeasti tarkoittavat. Ensin kannattaisi varmaan käydä dialogia ennen kuin lyö kantojaa lukkoon tällaisella helppohintaisella monologilla. Kannanotosta puuttuu kokonaan pohdiskelu mitä mahdollisuuksia nuo kirjaukset saattavat merkitä. Jos vaikka ajatelleen tuota lakien vapaaehtoista toteuttamista. Se tuo esille missä ollaan aidosti kulttuurihenkisiä. Ehkä se antaa jollekin kunnalle mahdollisuuden keskittyä museoihin ja toisella teatteriin, ehkä voidaan yhdistää vapaata sivistystyötä ja kulttuurilaitoksia. Kansalais- ja työväenopiston jo nyt vastaavat suurimmasta osasta kansalaisten kulttuuripalveluja. Kun kunnat päättävät itse niin kuntalaiset päättävät. Onko se huono asia? Kuntalaisten pitää ottaa kulttuurikysymyksiin tiukemmin kantaa. Sehän on vain hyvä asia. Hyvinvointitaiteen vastustamista en ollenkaan ymmärrä. Tiedämme, että sote-sektorin kulttuurihankinnat ovat tällä hetkellä noin 10 miljoonaan euroa vuodessa. Jos kärkihankkeessa mainittu %-periaate sidotaan vaikkapa soten käyttötalouteen tuo se lisää rahaa tuohon pottiin ja työmahdollisuuksia taiteilijoille. Soten käyttötalous on yhteen laskettuna noin 25 miljardia. Jos siitä vaikka promille käytettäisiin kulttuuriin se yli kaksinkertaisi em. taidehankinnat. Ja nyt puhutaan kaikista taiteenaloista - myös esittävistä taiteista. Ei kai tässä nyt eletä niin omassa pienessä piirissä, että ei nähdä mitä tässä maassa on tapahtumassa? Suomella on edessä pitkä ja kivinen tie saada talous taas toimimaan. Parhaassa tapauksessa kyse on kymmenestä vuodesta. Se vaatii rakenteellisia muutoksia kaikkialla. Taide voi pitää kynsin hampain kiinni omista ns. eduistaan tai lähteä ensimmäisten mukana viemään muutoksia eteenpäin. Uusilla innovaatioilla, luovalla osallistumisella se on mahdollista - ei kaiken vastustamisella. "Monet sanovat tämä ei käy minun ja luulevat sillä sen ratkaistun." - Goethe |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45203 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1702 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1453 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
269 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025