Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Mauri |
/ #290 Järjetöntä tuhlausta02.01.2016 18:18Monissa lehdissä uutisoidaan kuvan kera miten lapset vaativat vanhempiaan ilotulitteiden ostoon lähes vetoamalla YK:n lastenoikeuksiin ja melkein huostaanotolla uhaten. Jos vanhemmuus on tässä asiassa sitä että muka lasten kautta haetaan omalle järjettömälle ja holtittomalle ilotulitteiden käytölle perusteita on jotain vakavamminkin hukassa. Lakimuutoksin on jo paljon saatu aikaan. Vielä -90 luvulla paukuttelu alkoi itsenäisyyspäivän tienoilla ja alkoi hiipua vasta loppiaisen jälkeen, se osoittaa että yhteiskunta niin halutessaan voi vielä asiaan vaikuttaa - mutta haluaako se? Sen takia tämä adressi on tuiki tärkeä joten levittäkää sitä! Asumme kävelymatkan päässä kaupunkimme keskustasta jossa ilotulitteiden käyttö on kielletty mutta oma alueemme on kuin villi länsi, kerään joka vuosi katoltamme, pihastamme ja räystäskouruistamme raketinosia joista toivon mukaan kukaan paloturvallisuudesta vastaava viranomainen ei voine kieltää aiheutuvan tulipalon vaaraa. Muistan tapauksen jossa eräs perhe meni ilotulitteista kärsivän koiransa takia kauas kesämökilleen pakoon menehtyen siellä häkään. Ilotulitteita ei kuulemme saa käyttää päihtyneenä! Kuka valvoo? Jos raketin sytyttelijä on polvillaan kuten olen joskus nähnyt kertooko se tavallista huolellisemmsta tähtäyksestä vai jostain muusta? Oma lukunsa ovat sitten nämä isis joukkomme jotka tämän yleisen mekkalan aikana räjäyttelevät postilaatikoita kuten naapurin vanhukselle pari vuotta sitten kävi. Tässä laman riivaamassa maassa ilotulitteille pitäisi säätää 200% haittavero ja määrätä alueet jossa vain viranomaisvalvonnassa ( alkometrit mukana ) niitä saisi käyttää. |
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
710 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
634 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
235 Luotu: 25.07.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46282 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10833 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
150 Luotu: 29.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
140 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
143 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
849 Luotu: 17.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
83 Luotu: 29.07.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
835 Luotu: 18.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
662 Luotu: 17.03.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
132 Luotu: 22.07.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
173 Luotu: 05.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
154 Luotu: 23.06.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
143 Luotu: 24.01.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
181 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
373 Luotu: 30.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
301 Luotu: 01.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
161 Luotu: 10.07.2025