Pelastetaan Lauttasaaren vehreys ja omaleimaisuus
Vieras |
/ #187 Omaleimaiset asuinalueet tulee säilyttää15.01.2016 13:11Alkaa jo väsyttää tämä asuntopulan nimissä joka paikkaan rakentaminen. Lauttasaari ON kallista aluetta ja sellaisena varmaan pysyykin, ellei noita rakennettavia kiinteistöjä ole kaavailtu kaupungin vuokrataloiksi. Arvoalueen turmelemisesta kärsivät ne, jotka alueella jo asuvat. Vanhoilta asukkailta tulisi ensisijaisesti kysyä asuinalueen kehittämisestä, eikä ylhäältäpäin sanella, kuinka aluetta tulee kehittää ja muuttaa, vain koska alueelle on ulkopuolista kysyntää. Lauttasaari pysyköön nykyisellään. Se, että sinne ei mahdu kuin tietty määrä ihmisiä, on fakta. Kysynnän ja tarjonnan laki, kumpikaan ei ikuisuuksiin kasva. Jos saarta muutetaan liiaksi, alkaa pian ylemmän keskiluokan muuttoliike poispäin kun viihtyisä arvoalue on muisto vain. Ihmettelen suuresti, että jokainen paikka pitää kauhealla vimmalla muuttaa täysin geneerisiksi. Kohta se on asukkaalle aivan sama asuuko jätkäsaaressa, ruoholahdessa, matinkylässä, katajanokan päädyssä, vuosaaressa, rastilassa, sörkässä, leppävaarassa vai missä. Samaa korkeaa urbaanikerrostalokompleksia joka paikassa! Alueiden omaleimaisuus tuhotaan ja vuosien päästä katsotaan ahtaassa, näköalattomassa betonikuutiossa googlettamalla "kuinka hieno alue aikoinaan oli". Tätäkö halutaan?! Itse kehittäisin infraa kunkin paikan tyylisuunnan mukaisesti ja järkevästi, jotta asuinalueiden omaleimaisuus säilyy ja niillä olisi jatkossakin joku muu, kuin maantieteellinen merkitys. Alueiden asukkaiden mielipiteiden kuunteleminen on ensiarvoisen tärkeää. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45077 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10608 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1683 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
704 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
252 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
190 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
158 Luotu: 13.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025