Adressi Centria ammattikorkeakoulu OY:n hallitukselle
Vieras |
/ #10 #1016.01.2016 09:08Moni opiskelijoista on hakenut Rauskille juuri siksi, koska se on AINOA, joka tarjoaa kansalaistoiminta ja kirkonnuorisotyö- koulutuksen, jota muualla Suomessa ei ole. Samalla se on myös pohjoisin paikka, jossa tätä alaa voi opiskella. Monet ovat tulleet paljon kauempaa opiskelemaan varta vasten tätä koulutusohjelmaa ja siten jättäneet taakseen omat kotiseutunsa tullakseen ja kehittyäkseen taitaviksi ammattikasvattajiksi ja nuorisotyöntekijöiksi.
Opiskeluympäristönä Raudaskylän kampus on todella lämminhenkinen ja on ottanut lämpimästi kaikki ulkopaikkakuntalaiset vastaan. Opiskelijoiden on ollut helppo tulla monien satojen kilometrien päästä asumaan ja opiskelemaan sinne. Opettajista hehkuu halu, tieto ja taito olla ohjaamassa meitä oikeille teille ja heidän kanssaan on helppo olla yhteyksissä.
Minua henkilökohtaisesti pelottaa se, että JOS mahdollinen siirto tehdään Kokkolaan, niin kuinka suuri varmuus on, että me yhteisöpedagogi-kirkon nuorisotyöopiskelijat saamme YHÄ 100% varmuudella kaikki meille kuuluvat opinnot (erityistoteamus kristillisiin oppiaineisiin), onko mahdollista siirtoa mietitty inhimillisellä tasolla (onko tämä tarpeellinen ja sopiva opiskelijoiden näkökulmasta ajatellen esim. elämäntilanteet, ASUNTOTILANNE, matkustaminen, muutot yhä uudelleen, onko tilat riittävät), tullaanko tätä koulutusohjelmaa "risteyttämään" sosionomi-koulutuksen kanssa (toivottavasti ei), onko opettajilla enää yhtä paljon aikaa ja varaa olla hyvissä kommunikaatioyhteyksissä meidän opiskelijoiden kanssa?
Toivon syvästi, ettei siirtoa tultaisi koskaan tekemään. Toivon päättäjille viisautta. Toivon, että tätä harkitaan tarkoin ja erityisesti inhimillisellä tasolla - ei rahan, keskittämisten tai säästämisten takia. Kiitos. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45423 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10618 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1719 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1459 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
202 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20848 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
149 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025