Vaadimme kansanäänestystä ydinvoimasta ja uraanikaivoshankkeista
Tuleva fyysikko |
/ #275 Re: Nuoriso järjestöt vastustavat uraanivoimaa20.10.2011 13:13#270: Muutoksen on tultava ja pian - Nuoriso järjestöt vastustavat uraanivoimaa Sanoitko viisaat naiset? Suurin osa luonnontietilijöistä kannataa ydinvoimaa. Luonnontieteilijöitä ovat fyysikot, kemistit, matemaatikot yms.
Tiedätkö miksi he kananttavat ydinvoimaa? Koska he tietävät, että se on ainoa ratkaisu kattaa meidän suuret energiantarpeemme ja se on kuin onkin saasteeton tapa. Täällä näen vain läjäpäin tietämättömien spekulointeja, mistä suurin osa on valetta. Te ette edes tiedä mitään ydinvoimaloista ja niistä "vuotavista hiukkasista". Sen verran, että ainostaan piipusta voi päästä MINIMAALISIA MÄÄRIÄ hiukkasia ja nekin hajoavat sekuntien tuhannesosissa. Lisäksi mahdollisest pienet hiukkasmäärät jotka eivät välittömästi hajoa, eivät aiheuta niinkään suurta säteilyä, että ne voisi erottaa luonnon taustasäteilystyä. KYLLÄ vain, taustasäteily. Jokainen luontokappale säteilee hieman. Olemme säteilyn alaisena joka hetki, sillä jokaisessa aineessa on raskaita isotooppeja mitkä säteilevät, mutta emme saa säteilyä niin suuria määriä, että saisimme syövän.
Esimerkkinä: kilon painoinen pieni helmi uraania tuottaa saman määrän energiaa kuin 50 000 000litraa bensiiniä. Kumpi mahtaaa saastuttaa enemmän? Ydinjäte, minkä voi haudata turvallisesti kapseleihin vakaaseen kallioperään vain miljoonat kilot hiilidioksidia ja muita yhdisteitä? Tuulivoimalat, vesivoimalat ja aurinkennot tuottavat naurettavia määriä energiaa, niiden valmistus maksaisi liikaa eivätkä ne maksaisi itseään käytännössä koskaan takaisin. Tuulivoimaloiden vaihteistot hajoavat väliajoin ja aurinkokennotkaan eivät ole ikuisia. Lisäksi nämä energiantuotantomuodot vaatisivat akkuja hirveät määrät, sillä pimeällä sitä sähköä vasta tarvitaan eikä joka päivä tuule tarpeeksi.
Asia on nyt vain niin, että atomien ytimiin on sitoutunut sidosenergiaa valtavia määriä ja tätä energiaa voidaan vapauttaa esim. fuusioilla ja fisisolla. Uraani on hyvä esimerkki fissiosta mikä tuottaa runsaasti energiaa, vedyn fuusio tosin vielä enemmän eikä siitä synny edes radioaktiivisia aineita (tytärytimiä joilla on suuri isotooppiluku, niinkuin uraanissa), vaan heliumia. Esimerkkinä: jokaisen teidän talosta löytyy pieni esine, missä on enemmän sidosenergiaa kuin tulisi energiaa jos koko talon polttaisi. Palaminen on kemiallinen reaktio ja liittyy elektronikuoriin, fissio ja fuusio ovat fysikaalisia "reaktioita", mitkä liittyvgät protonien eli atomin ytimen sidoksiin ja nyt puhutaan suuresta energialuokasta. EI OLE MAHDOLLISTA KATTAA ENERGIANKULUTSTA ILMAN YDINVOIMAA, tai muuten on palattava takaisin kivikaudelle tai säätyjärjestelmään.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1037 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
390 Luotu: 22.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
194 Luotu: 25.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
752 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2031 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
774 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
624 Luotu: 04.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
620 Luotu: 13.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
565 Luotu: 17.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
860 Luotu: 01.04.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
495 Luotu: 20.03.2025
Lastenosteopatian puolesta
717 Luotu: 21.05.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3478 Luotu: 10.09.2021
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1620 Luotu: 23.09.2023
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
776 Luotu: 18.05.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
439 Luotu: 17.02.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
809 Luotu: 10.03.2025
Skeittipuisto Viialaan
391 Luotu: 11.05.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
117 Luotu: 19.05.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11316 Luotu: 13.12.2020