Vaadimme kansanäänestystä ydinvoimasta ja uraanikaivoshankkeista
Juntti? |
/ #277 Re: tuulivoima on ratkaisu Suomessa20.10.2011 13:26#227: Sulo - tuulivoima on ratkaisu Suomessa Argumenttisi ovat huonoja ja tekstisi puisevaa. Eivät ne tuulimyllyt ole ilmaisia, ei niitä noin vain rakenneta kerrostalon katolle, koska ne ovat useita kymmeniä metrejä korkeija ja painavat satojatuhansiatonneja. Absurdia tekstiä! Vaikutat 15-vuotiaalta ajattelumaailmasi kanssa.
Tiestikö, että ei ole mahdollista kattaa energiantarvettamme tuulivoimalla vaan ydinvoimalla. Oletkos koskana kuullut sanasta fissio tai fuusio? Fuusiovoimalaa rakennetaan ranskaan ja on rakennettu jo kauan KANSAINVÄLISESTI. Kun voimala saadaan toimimaan, ei ole kannattavaa enää tukea mitään muita energiantuotantomuotoja. Voimala valmistuu 2020 ja silloin toivottavasti se toimii kunnolla, koska jos se toimii, saamme siitä tekniikan. Kuitenkin menee vielä vuosikymmeniä, ennenkuin näitä voimaloita on paljon, koska ne vaativat huippuedistyksellistä tekniikkaa. Jos tosiaan haluat alkaa pätemään ydinvoimasta jotain, kannattaisi perehtyä. Aloitappa perehtymällä fuusioon, fissioon, sidosenergiaan ja vertaileppa ydinvoiman tuottamia energiamääriä mihin tahansa muihin energioihin: palamiseen, tuulentuottamaan energiana tai aurinkoenergiaan. MEILLÄ ON TALOSSAMME AURINKOKENNOT: eivät talvella paljoa lämmitä kuules. Turha tulla tänne jauhamanaa pastaa niistä, ei mene läpi. Kyllä kesällä on hyötyä, mutta kukapa kesällä käyttää lämmitystä tai paljoa valoja? Sähkönkulutus on huipussaan talvisin. Tiestikö muuten, että tuulivoimaloiden vaihteistot eivät ole pitkäikäisiä, nyt puhutaan muutamista vuosistan. n.5v välein ne keskimäärin hajoavat, tarvittaisiin uutta suprajohdetekniikkaa, jotta olisi järkevää käyttää tuulivoimaa. Ja noista sinun "akuistasi", ne todellakaan eivät ole halpoja. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
461 Luotu: 17.07.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45933 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
146 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
302 Luotu: 30.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
247 Luotu: 07.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2393 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
341 Luotu: 26.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
111 Luotu: 10.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20942 Luotu: 20.03.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
410 Luotu: 30.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
261 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
240 Luotu: 03.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3627 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1037 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10653 Luotu: 09.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
130 Luotu: 10.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
746 Luotu: 12.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
228 Luotu: 13.06.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
108 Luotu: 24.01.2025