Enon turmarekan kuljettaja jätettävä rauhaan!
mukana matkannut Vieras |
/ #26 Voisko auttaa edes vähän , jos....22.08.2010 11:27Olisiko mahdollista lisätä autokoulujen opetukseen niille, jotka ajavat vain henkilöauto- tai moottoriyörä ym. korttia sekä niille jotka, ovat turmatutkimuksia ym. tekemässä(monella asioista päättävillä ei ole välttämättä ajokorttia ollenkaan, tuijotellaan vaan sääntöihin ja asetuksiin) jokunen käytännön oppitunti/päivä tuollaisen täydessä lastissa olevan rekan kyydissä "" kaupunkiliikenteessä, talviliukkaalla maantiellä, sateella , sumulla ja yöllä , kun näkyvyys on kehnompi. Jotta näkisivät ja kokisivat, miten ja miltä se sieltä hytistä katsottuna tuntuu muu liikenne, ja mitä kaikkea ko. kuljettaja joutuu tekemään muiden tiellä liikujien( + joukossa olevien törppöjen) huomioimiseksi. Siitä olisi varmasti hyötyä, monikaan ei tule edes ajatelleeksi, miten paljon aiheuttaa vaaratilanteita ja vaikeuksia ylimääräistä työtä rekankuljettajalle jarrutuksia/kiihdytyksiä, vaihteidenvaihtoa tukalia huh, huh tilanteita ryömimällä suuren ajoneuvon eteen sivutieltä, tai nynnimällä ylä-tai alamäessä alinoputta ym. Sitten on vielä nämä yleensä henkilöautoilla tai jalan tiellä liikkuvat" itsemurhakandidaatit", joista niistäkin monet päättävät törmätä suurta autoa päin ,että lähtö on varma ja näitäkin onnetomuuksia, kun tutkitaan joutuu myös rekkakuski kuulusteluun, sen lisäksi, että on tullut henkisiä kärsimyksiä, ehkä myös fyysisiä ja aineellista vauriota hänelle menetettyjä työtunteja myöhästymisiä lautasta ym. Tosi ikävää, nekin ottaa aikansa enneko saadaan selville, että rekkakuski on oikeesti syytön.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45407 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10616 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1715 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
819 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
719 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
275 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
237 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
190 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
145 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
124 Luotu: 30.06.2025