Pakkoruotsi pois koulutuksista
Håkan |
/ #122 Re: Pakkoruotsi on monelle opiskelijalle iso taakka31.08.2010 22:28#104: Henniina Isoaho - Pakkoruotsi on monelle opiskelijalle iso taakka Ruotsinkieliset saavat siis “äidinmadossa”molemmat kielet.Sekä Ruotsin kielen että Suomen kielen.He ovat tosiasiallisesti kaksikielisä.Kun valtosa väestöstä on yksikielistä eli Suomenkielistä.Esim.lukiossa täytyy jo opiskella tosissaan ja aika eikä energia meinaa millään riittää.Jos poistettaisiin pakollinen Ruotsin kieli,niin energiaa ja aikaa voisi käyttää enemmän tärkeimpiin aineisiin.Tlanne tosiasiallisesti Ruotsinkielisillä on edellämainitun kaltainen.He voivat rauhassa keskittyä muihin aineisiin kun ei tarvi sen Ruotsin kielen kanssa pingottaa.Jos Pakkoruotsi poisteettaisiin,olisivat kaikki opiskelijat yhdenvertaisia ja samoissa lähtökuopissa.Nyt tilanne on se,että Ruotsinkieliset saavat etumatkaa.Tai heille voitaisiin tasavertaisuuden nimissä asettaa vaatimukseksi pakollisena vaikkapa Venäjän kieli,jotta tuhertaisivat sitten sen kanssa siinä missä tavallinen opiskelija tuskailee sen Ruotsin kanssa.Eikö Perustuslaissakin mainita,että ihmisten tulee olla tasavertaisia?Pakkoruotsilla turvaaan Ruotsinkielisten pääsy kierolla tavalla korkeisiin virkoihin jo alaluokilta lähtien. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44709 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10576 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1595 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1426 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
807 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
677 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
674 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
188 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20831 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
163 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3558 Luotu: 10.09.2021
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
964 Luotu: 01.04.2025