Virtain Yhtenäiskoulu
Lukiolainen |
/ #12 Onko tulevaisuutta?09.11.2016 09:0618-vuotiaana minua todella huolestuttaa Virtain tulevaisuus, ja tällä hetkellä näyttää siltä, että lähden itsekin täältä pois. Täällä ei ole mitään, mikä houkuttelisi jäämään. Sama ongelma on muilla nuorilla ja lapsiperheillä. Ainoat uutiset Virroilta ovat, että koulut ovat homeessa ja että lääkärit lähtevät pois epäeettisen kohtelun vuoksi. Taloudesta jaksetaan aina hehkuttaa, mutta nyt, kun johonkin niitä rahoja pitäisi oikeasti käyttää (niin kuin muutkin paikkakunnat ovat investointeja tehneet ja ovat siksi miinuksella), suljetaan pussinnyörejä. Yhtenäiskoulu tulee maksamaan saman verran nyt ja vähemmän tulevaisuudessa kuin nykyiset suunnitelmat Rantatien "korjaamisesta". Otetaan huomioon myös se, että uudenkaltaisia opetustiloja ei Virroilla ole, eikä niitä Rantatielle tulekaan remontoimalla. Muutenkin koko rakennus on tiensä päässä, eikä sitä ole mitään järkeä korjata vuosi toisensa jälkeen -- opettajien ja oppilaiden oireet puhuvat puolestaan. Nyt ei olla rakentamassa pelkästään koulua, vaan koko paikkakuntalaisten monitoimitiloja, joita on mahdollista käyttää ympäri vuoden kellon ympäri erilaiseen toimintaan. Uusien energiatehokkaiden ratkaisujen myötä tämä tulee halvemmaksi kuin pitää yllä monta rakennusta ja etenkään niin vanhaa kuin Rantatien koulua. Paikallislehtikin on muuttunut propagandamaiseksi, ihan kuin päätös olisi jo tehty! PS. Tredua "korjaillaan" ensi kesänä (hys hys, ei siellä mitään ole). |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
813 Luotu: 19.04.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1110 Luotu: 25.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
236 Luotu: 09.08.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
962 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21155 Luotu: 20.03.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
407 Luotu: 21.07.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
179 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
165 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
184 Luotu: 22.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
263 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
770 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11104 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
957 Luotu: 17.07.2025