KPAMK:n Ylivieskan yksikköä EI SAA lopettaa
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää rajuja leikkauksia Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun toimintaan. Ministeriö lakkauttaisi mm. Ylivieskan toimipisteen kokonaan ja keskittäisi kaiken toiminnan Kokkolaan.
Taustalla on hallitusohjelmaan kirjattu ammattikorkeakoulu-uudistus. Ammattikorkeakouluille kohdistuu merkittäviä säästöjä, joista osa toteutetaan koulutustarjontaa vähentämällä.
Ylivieskan seudulla on valtakunnallisesti mitattuna huomattavan suuri määrä nuoria, joille oman alueen ammattikorkeakoulu on tärkeä ja turvallinen jatko-opiskelupaikka. Me allekirjoittaneet vastustamme Ylivieskan yksikön lopettamista ja vaadimme, että maakunnille ja alueille välttämättömät korkeakoulut säilytetään.
Samuli Kärkinen Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6290 Luotu: 22.09.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2387 Luotu: 05.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
860 Luotu: 11.10.2025
Someron vuodeosastoa ei saa lopettaa
3011 Luotu: 03.10.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
304 Luotu: 13.10.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
720 Luotu: 04.10.2025
Pelastetaan NUUKSION Pohjoinen Pirtti
160 Luotu: 13.10.2025
Svenska Daghemmetin varhaiskasvatustoimintaa ei saa lakkauttaa / Den småbarnspedagogiska verksamheten vid Svenska Daghemmet får inte läggas ned
806 Luotu: 03.10.2025
Toivomme Kuusjoen Terveystalon jäävän yhdistysten ja yrittäjien käyttöön
138 Luotu: 12.10.2025
Keusoten julkinen terveydenhuolto kuntoon!
120 Luotu: 08.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4332 Luotu: 22.09.2025
Päiväkoti Elias on säilytettävä nykyisellä paikallaan
121 Luotu: 06.10.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
102 Luotu: 05.10.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
978 Luotu: 11.09.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
374 Luotu: 29.07.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11664 Luotu: 03.02.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1646 Luotu: 07.09.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
246 Luotu: 24.01.2025
Mielipide Murronväljän aurinkovoimalan osayleiskaavan kaava-aineistosta, Murronväljän aurinkovoimalan osayleiskaavaluonnos
98 Luotu: 04.10.2025
Adressi Tammenahjon koulun säilyttämiseksi
517 Luotu: 29.09.2025