Porin Vesi pidettävä kunnallisena liikelaitoksena
- Adressi
- Tiedotteet 10
- Allekirjoitukset 1 501
- Allekirjoittajien kommentit
- Tilastot
- Tietosuojakäytäntö
Me allekirjoittaneet vastustamme Porin Veden muuttamista kunnallisesta liikelaitoksesta osakeyhtiöksi.
Perustelut:
Vesimaksujen korotus uhkaa nostaa porilaisten asumismenoja siten, että asuminen Porissa muodostuu sietämättömän kalliiksi. Kulujen nousu tekee Porissa asumisen paljon nykyistä epähoukuttelevammaksi, mikä johtaa väestökatoon ja verotulojen hallitsemattomaan pudotukseen.
Allekirjoittaneina olemme huolissamme siitä, kenen käsiin porilainen vesi tulevaisuudessa luovutetaan. Kunnallisen liikelaitoksen päätöksenteko on avointa ja siihen voidaan vaikuttaa demokraattisesti, kuten äänestämällä. Osakeyhtiön päätöksenteko on salaista. Yhtiömuoto myös mahdollistaa vesilaitoksen myynnin pois porilaisten omasta päätösvallasta.
Porin kaupunginhallitus (22.6.2020) on päättänyt tilata selvityksen Porin Veden muuttamisesta osakeyhtiöksi. Kaupunginhallitus toteaa: ”Yhtiöittämisellä tavoitellaan erityisesti satunnaista kertatuloutusta, jotta pystyttäisiin varautumaan mahdollisesti kaupungin taseeseen kertymässä olevaan alijäämän uhkaan.” Tavoitteena on vesitaksoja korottamalla rahoittaa kaupunkia.
Vesihuoltolaki toteaa kuitenkin, että vesihuolto on järjestettävä kohtuullisin kustannuksin ja maksetulle pääomalle voidaan odottaa vain kohtuullista tuottoa. Lain lähtökohtana on, että vesitaksat kattavat tarpeelliset investoinnit, eikä vesihuollolla saa tähdätä muiden kulujen, kuin vesihuollosta koituneiden, kattamiseen.
Me allekirjoittaneet olemme siis laajemmaltikin huolissamme Porin tulevaisuudesta. Siksi kaikki toimet Porin Veden osakeyhtiöittämiseksi on välittömästi lopetettava.
Aki Nummelin Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
13366 Luotu: 20.03.2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
1484 Luotu: 18.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
10115 Luotu: 03.02.2025
Hirvitalon piha-alue ja viereinen puistoalue tulee säilyttää yhteiskäytössä
566 Luotu: 17.03.2025
Sano EI kunnan järjestämille jätekuljetuksille! Säg NEJ till avfallstransporter som anordnas av kommunen!
713 Luotu: 11.03.2025
Espoonlahden uimahallille on etsittävä uusi rakennuspaikka – nykyisen hankkeen eteneminen vaarantaa tuhansien espoolaisten lasten ja nuorten uintimahdollisuudet
3581 Luotu: 11.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
560 Luotu: 10.03.2025
Siikalatvan yläkoulu keskeisemmälle paikalle!
336 Luotu: 16.03.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
295 Luotu: 20.03.2025
Järjestöjen kannanotto: Vammais- ja vanhusneuvostojen yhdistäminen ei ole hyväksyttävää
273 Luotu: 14.03.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
102243 Luotu: 27.09.2024
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
383 Luotu: 13.03.2025
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
6293 Luotu: 24.02.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
126 Luotu: 17.03.2025
Pelastetaan Vuosaari!
5205 Luotu: 22.08.2020
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
2801 Luotu: 09.03.2022
RYHTILIIKE POLITIIKKAAN: VANHUSASIAT KUNTOON
1180 Luotu: 25.02.2025
Vetoomus Aleksanterin koulun väistösuunnitelman palauttamisesta uudelleen suunnitteluun
91 Luotu: 19.03.2025
ADRESSI HUMPPILAN KESONKULMAAN SUUNNITELLUN BIOKAASULAITOKSEN SIJOITTAMISESTA TOISAALLE
107 Luotu: 14.03.2025
Vaadimme, että valtatie 9:n parannushanke välillä Tampere-Orivesi saa kiireellisen rahoituspäätöksen hallituksen puoliväliriihessä ja toteutukseen ryhdytään välittömästi
54 Luotu: 20.03.2025