Porin vanhusten hoito asianmukaiseksi

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#216

Synnyinkaupunki ja tärkeä asia. ❤

(Helsinki, 02.09.2020)

#222

Porin tekemä linjapäätös vanhusten sijoittamisesta vain perusturvan omiin paikkoihin on laiton.
Vanhuspalvelulaki edellyttää yksilöllistä tarkastelua vanhuksen tilanteesta. Tällöin kaikkien vanhusten sijoittaminen automaattisesti Poriin on lain hengen vastaista.

(Hyvinkää, 02.09.2020)

#227

Hoitajien palkkaaminen ei poista sitä tosiasiaa,että mitä huonokuntoisempi vanhus on esim.muistisairas,koti voi olla jopa vaarallinen paikka.Jokainen varmasti asuu mielellään kodissaan niin pitkään kuin mahdollista.Huonokuntoiset vanhukset ovat jo nytkin joutuneet jonottamaan tehostettuun hoitoon pääsyä.Myös hoidon sisältöä pitää kehittää.Laadukkaiksi todetuista hoitopaikoista -ja malleista pitää ottaa koppi,se vaatii myös asennemuutosta ja läsnäoloa.Vanhusten hoito koskettaa suoraan ja välillisesti monia omaisia.Siksi on tärkeää,että päätöksiä tehdään vuorovaikutteisesti.Tuottavuusohjelmat kuulostavat hyvin pahoilta tässä asiayhteydessä.

(Pori, 02.09.2020)

#237

Törkeää piittaamattomuutta vanhusten hyvinvoinnista Porin päättäjillä!

(Pori, 02.09.2020)

#239

Teidän kannattaisi tulla katsomaan minkä kuntoisia ne palvelutalon asukkaat ovat!

(Pori, 02.09.2020)

#258

Toivottavasti päätöksentekijät miettivät omia vanhempiaan...myös itseään.

(Pori, 03.09.2020)

#261

Meistä ja teistä kaikista tulee vanhoja, jos ei nuorena kuole. Arvostusta ikäihmisille kaipaan.

(Pori, 03.09.2020)

#288

Vanhuksilla eikä ylipäätään ihmisillä kuulu leikkiä! Kunnioitusta nyt iäkkäitä kohtaan! Palvelusetelistä ja muista kotiin vietävistä palveluista kannattaisi ottaa mallia mm. Helsingistä ja Vantaalta.

(Pori, 03.09.2020)

#296

Pitkäaikaishoitopaikkojen alasajo on suuri virhe. Kotihoito ei pysty suoriutumaan mahdottomasta. Ei millään resursseilla. Hoitajat nääntyvät jo nyt. Ne, jotka pystyvät, vaihtavat vanhusystävällisempään kuntaan. Jokainen elämä on arvokas.

(Pori, 03.09.2020)

#313

Kumpa tietäisitte mitä työ tuolla arjessa on. Ei se oo samaa miltä papereissa näyttää.

(Pori, 03.09.2020)

#334

Ajatelkaa, vanhuus on teilläkin edessä.

(Pori, 03.09.2020)

#337

Vanhuksista pitää huolehtia hyvin ja arvokkaasti!❤️

(Pori, 03.09.2020)

#338

Isäni on muistisairas, tuore leski. Kotona asuminen ei onnistu millään. Hän kärsii yksinäisyydestä ja pelkää. Päätös palvelukotipaikasta on tehty heinäkuussa, nyt hän odottaa sitä Noormarkussa. Minä olen työelämässä 2 alakouluikäisen lapsen äiti. Autan isääni sen minkä pystyn. Arvokas vanhuus ei aina tarkoita kotona-asumista. Ei, vaikka kotiapua olisi kuinka. Siellä täytyisi olla jatkuvasti joku. Pelko ja ahdistus ei katoa kotiavun turvin. Isäni on vain pisara meressä. Suuret ikäluokat vanhenee ja tarve tulee lisääntymään. Tuntuu pahalta ajatella heidän kohtaloaan

(Nakkila, 03.09.2020)

#356

Pesu- ja ulkoilumahdollisuus myös kotona asuville !

(Vantaa, 03.09.2020)

#361

Pitkäaikaishoitopaikkoja tarvitaan tulevaisuudessa LISÄÄ

(Tampere, 03.09.2020)

#362

Aiotteko jättää vanhukset heitteelle?

(Merikarvia, 03.09.2020)

#379

Syntyperäisenä Porilaisena minulla pitää olla itse oikeus valita missä haluan vanhuuteni viettää. Varsinkin kun olen työurani aikana suonut sen aiemmalle sukupolvelle.

(Pori, 03.09.2020)

#391

Meitä -44-48 v syntyneitä, ei kovin monia vuosia tarvi enää hoivata, olemme iso luokka, luonnollinen poistuma keskuudessamme on jo alkanut. Pitäisi olla senverran selkärankaa, että sodan jälkeisen Suomen rakentajille taattaisiin turvallinen ja elämisen arvoinen vanhuus loppuvuosien ajaksi !!! Ovat kaiketi sen ansainneet!
Syntyvyys on niin paljon alentunut, että huollettavia vanhuksia ei pahemmin ole tulevaisuudessa. Jos elää saa, tulet sinäkin päättäjä vanhaksi!

(Ulvila, 03.09.2020)

#396

Meidän vanhempia sentään!😡

(Pori, 03.09.2020)