Subjektiivinen oikeus palveluseteleihin omaishoitajille
Adressin tarkoituksena on saada päättäjille viestiä omaishoidon palveluseteleiden tärkeydestä ja merkityksestä. Ihmiset tekevät usein oman työnsä ohella vaativaa hoitotyötä kotona läheisensä turvaksi, jottei tämä joutuis laitoshoitoon. Omaishoidon tarpeita on erilaisia, on lapsia ja vanhuksia, aikuisia ja nuoria.
Kuinka kunnat voivat pisteyttää tarpeen( kts mm http://ep.kouvola.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames) jonka perusteella setelit joko myönnetään tai ei myönnetä? Palveluohjaajille jätetään valtava taakka/vastuu selvitettäväksi ja päätettäväksi.
Vaikka kyseessä on määrärahasidonnainen tuki, on mietittävä tarkasti onko todella edullisempaa jättää seteli myöntämättä ja tehtävä jo itse hakuprosessista vaikea miltei mahdoton vai myöntää se kuuluvana tukea yhtenä osana omaishoidontukea/sopimusta. Useimmissa kunnissa tämä tuki on ikäihmisten asioista päättävän toimielimen päätettävissä. Nyt olisi tärkeää että olisi kartoittettu koko kunnallinen omaishoitajaverkosto, mitoitettava määrärahat siihen ja huolehdittava tasapuolisuudesta. Valitettavaa on että palveluohjaaja toteaa loppuvuodesta ettei rahoja ole enää käytettäväksi. Tämä ei toteuta lain mukaista omaishoitoa tukevaa palvelua.
Laki omaishoidon tuesta (ote)
2 §
Määritelmät
Tässä laissa tarkoitetaan:
1) omaishoidolla vanhuksen, vammaisen tai sairaan henkilön hoidon ja huolenpidon järjestämistä kotioloissa omaisen tai muun hoidettavalle läheisen henkilön avulla;
2) omaishoitosopimuksella hoitajan ja hoidon järjestämisestä vastaavan kunnan välistä toimeksiantosopimusta omaishoidon järjestämisestä;
3) omaishoitajalla hoidettavan omaista tai muuta hoidettavalle läheistä henkilöä, joka on tehnyt omaishoitosopimuksen;
4) omaishoidon tuella kokonaisuutta, joka muodostuu hoidettavalle annettavista tarvittavista palveluista sekä omaishoitajalle annettavasta hoitopalkkiosta, vapaasta ja omaishoitoa tukevista palveluista;
5) omalla työllä omassa tai perheenjäsenen yrityksessä, liikkeessä tai ammatissa taikka maa-, metsä-, koti- tai muussa taloudessa suoritettua työtä ja itsenäistä tieteellistä tai taiteellista työtä sekä päätoimista opiskelua.
(http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2005/20050937)
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
8104 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
38396 Luotu: 02.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
570 Luotu: 06.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
199 Luotu: 12.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
943 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
145 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
785 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20769 Luotu: 20.03.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
719 Luotu: 13.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
961 Luotu: 01.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1662 Luotu: 01.05.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
129 Luotu: 05.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1124 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
29 Luotu: 12.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
765 Luotu: 21.05.2025
Oulu, Mannerheiminpuistosta pitää saada pois alkoholistit ja huumeidenkäyttäjät!
27 Luotu: 08.06.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
487 Luotu: 19.04.2025
Lentävänniemen koulu tarvitsee ammattitaitoisen erityisopettajan
18 Luotu: 06.06.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68761 Luotu: 15.02.2024