SUOJELE LÄHIMETSÄÄ ! KANKUNHARJUN PUISTOALUE (VARKAUS) TULEE SÄILYTTÄÄ KOKONAISENA NYKYISESSÄ LUONTOTILAISESSA MUODOSSA.
Me allekirjoittaneet Kankunharjun ja sen lähialueiden asukkaat sekä laajemminkin varkautelaiset esitämme ja vaadimme Kankunharjun alueen osalta puistoalueen kaikenlaisesta rakentamisesta pidättäytymistä. Alue tulee säilyttää nykyisessä tilassa kaikkien varkautelaisten ulkoilu-, virkistys- ja luontoalueena.
Tulevaisuuteen katsottaessa suurimpia globaaleja uhkia ovat luonnon monimuotoisuuden ja biodiversiteetin heikkeneminen. Tämä koskee myös meitä tässä ja nyt. Liikenne ja rakentaminen rasittavat luontoa ja vaikutukset ovat pitkäaikaisia ja peruuttamattomia. Kestävään kehitykseen, lajikatoon ja ilmastonmuutokseen vedoten viher- ja puistoalueita ei pidä kaupunkialueilla vähentää, päinvastoin. Varkauden kaupunki – me kaupungin asukkaat - on asettanut keskeiseksi tavoitteeksi kestävän kehityksen mukaisen toiminnan. Tämän pitää toteutua rehellisesti ja uskottavasti kaikkia toimialoja ja toimintatapoja. Kestävä kehitys ei saa olla kaupunkistrategiassa vain muodon ja muodin vuoksi. Lähiliikunta- ja virkistysalueiden merkitys on hyvinvoinnin kannalta keskeistä. Kankunharjussa on muutoin nauhamaisen puistoalueen laajin kohta. Siinä joka suuntaan näkyy metsää ja yhdessä suunnassa järvi. Luonnonmukaisessa maastossa risteilee polkuja, kulkee pyöräily-, patikointi- ja latuväylä Viltinrannasta Honkapirtille ja Heinämäkeen. Siellä on uimaranta ja talvisin komea pulkkamäki. Jos tästä lohkaistaan 1/3, menetetään tämä olemassa oleva erityislaatuinen taajamametsä. Tätä metsää tulee vaalia sekä esteettisistä, ekologisista että hyvinvointisyistä. Sen saavutettavuus on erinomainen. Kankunrannan ulkoilualuetta käyttävät monipuolisesti oman kaupunkimme asukkaat, mutta sinne tullaan pitemmästäkin matkasta.
Leena Mäki-Patola Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45559 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10626 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1743 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
730 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
283 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
247 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
205 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
175 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20875 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
147 Luotu: 03.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025