Tulorajat pois opiskelijoilta
Opiskelijat ovat tässä rakkaassa Suomen hyvinvointivaltiossa rankasti taloudellisesti syrjittyjä.
Ehdotan seuraavanlaista lakimuutosta!
Opiskelijat, jotka tekevät töitä opintojensa ohjessa, saavat opinto- ja asumistuet aivan normaalisti (asumistukeahan saavat myös muut pienituloiset ja työttömät!). Ettei opiskelijoiden työn teko veroita aikaa opiskelulta, määrätään kaikkiin oppilaitoksiin, riippuen koulutusalasta ja oppilaitoksesta, tietyt vähimmäisvaatimukset, minkä verran pitää opintoja suorittaa. Pääaineissa läsnäolopakko on ymmärrettävää, mutta jos esim. sopimalla, tenttimällä, aiemmilla opinnoilla, pystyy kursseja suorittamaan, niin on oikeutettua antaa opiskelijalle tilaisuus tehdä töitä opiskelun ohella.
Yksi tärkeä kansantaloudellinen seikka on se että, näin myös opiskelijoiden ostovoima lisääntyy. Ostat kaupasta maitopurkin tai taulutelevision, tai ajat taksilla tai ostit päivän lehden, valtion kassaan kilahtaa verotuloja. Ei opiskelijoiden tienaamat rahat jää makaamaan minnekään, vaan ne varmasti tullaan käyttämään edelleen. Opiskelijoilla olisi näin varaa opiskeluaikana elää suhteellisen normaalia elämää.
Taloudellisen aseman turvaaminen nyky- yhteiskunnassamme auttaisi varmasti myös mielenterveys puolella. Opiskelijat eivät tuntisi itseään ulkopuolisiksi. Taloudellinen epävarmuus ei voi synnyttää muuta kuin lisää epävarmuutta ja syrjäytymistä.
Vaikka opiskelua arvostetaan ja kannatetaan, kaikilla ei ole varakkaita vanhempia maksamassa vuokria ja pitämässä huolta. Varsinkin aikuisopiskelijat, joilla on jo mahdollisesti omistusasunto ja lapsia, heille pitäisi suoda parempi taloudellinen turva. Ei raha saa olla jarruna ihmisten koulutukselle ja kehitykselle. Kun yhteiskunnan yksilöt voivat hyvin, kehittävät ja kouluttavat itseään, yhteiskuntakin voi hyvin. Ajatelkaa niitä mahdollisia veroeuroja, joilla voimme parantaa julkista terveydenhuoltoa ja koulutusta. Raha pitää laittaa kiertämään, koska se tekee hyvää meille kaikille!
kaija moilanen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45388 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10615 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1714 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
717 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
275 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
237 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
189 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
143 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
123 Luotu: 30.06.2025