Vastustamme KTAMK:n kohdistuvia leikkauksia
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää rajuja leikkauksia Kemi-Tornion ammattikorkeakoulun toimintaan.
Ministeriön ehdotuksen mukaan KTAMKn aloituspaikkoja vähennettäisiin lähes 40%. Vähennykset kohdistuisivat pääasiassa Tornion yksikön Kaupan ja Kulttuurin koulutusohjelmiin. Vuoden 2013 yhteishaussa Kaupan ja Kulttuurin koulutusohjelmaa ei olisi enää ollenkaan mukana.
Koska Kaupan ja Kulttuurin opetusta tarjotaan KTAMKssa vain Torniossa, tarkoittaisi se käytännössä koko Tornion yksikön lakkauttamista.
Leikkaukset liittyvät hallitusohjelmassa olevaan ammattikorkeakoulu-uudistukseen. Sen tarkoituksena on kohdistaa merkittäviä säästöjä ammattikorkeakouluille, joista osa toteutetaan koulutustarjontaa vähentämällä.
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu sijoittui viime keväänä Talouselämä-lehden laatuvertailussa parhaaseen kolmannekseen. Lisäksi syksyllä 2010 alkanut LiikeAkatemia, eli yrittäjämallinen opetus, nosti viime kevään liiketalouden hakijamäärää yli 100%. Tornio on yksi harvoista paikoista, Jyväskylän ja Tampereen ohella Suomessa, jossa nuoret voivat opiskella käytännön kautta yrittäjäksi. Lapin alueella tällainen opiskelumalli on kehitystään rutkasti edellä.
Kulttuurin opetuksella on Torniossa pitkät perinteet ja Torniossa valmistuneet medianomit ovat valtakunnallisesti huippuosaajia ja työmarkkinoilla haluttua tavaraa.
Me allekirjoittaneet vastustamme Tornion yksikköön kohdistettavia leikkauksia ja vaadimme, että Torniossa tarjotaan myös jatkossa Kaupan ja Kulttuurin opetusta tukemaan alueen työmarkkinoita.
Tuomo Ylikitti Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1421 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3500 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
395 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
423 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20447 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
125 Luotu: 29.04.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1860 Luotu: 09.05.2022
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1706 Luotu: 22.03.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
55 Luotu: 07.05.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1487 Luotu: 10.12.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
550 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11337 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
683 Luotu: 13.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2506 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1856 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
595 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
19 Luotu: 08.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
17 Luotu: 08.05.2025