Vetoomus Kerimäen ja Punkaharjun lähikirjastojen puolesta
Punkaharjun ja Kerimäen lähikirjastot ovat osa Savonlinnan kaupunginkirjastoa. Savonlinna on maantieteellisesti laaja alue, sillä muutama vuosi sitten kaupunkiin liitettiin entiset Punkaharjun, Kerimäen ja Savonrannan kunnat. Kaupunki on runsaiden vesistöjen vuoksi saaristomainen alue, jonka vuoksi kulkuyhteydet ovat haasteellisia ja välimatkat ovat pitkiä.
Kaupunginkirjasto on joutunut monien säästötoimenpiteiden kohteeksi ja säästöt kohdistuvat raskaasti lähikirjastoihin. Kirjasto on lakisääteinen palvelu kaikille kuntalaisille ja kirjastopalvelujen on tarkoitus edistää kuntalaisten yhtäläisiä ja tasapuolisia mahdollisuuksia kirjallisuuden harrastamiseen, elinikäiseen oppimiseen ja jatkuvaan tietojen ja taitojen kehittämiseen.
Jos lähikirjastot muutetaan pieniin tiloihin ilman henkilökuntaa toimiviksi itsepalvelukirjastoiksi, ei tuolloin voida puhua kirjastopalveluista, vaan kyseessä on enää pelkkä kirjavarasto. Jos matkaa kunnan kaukaisimmilta alueilta kirjastoon on lähes 100 km, ei kuntalaisilla ole yhtäläiset mahdollisuudet kirjaston käyttämiseen. Kirjastopalvelujen karsimisesta kärsivät sekä kuntalaiset että kunnan loma-asukkaat. Olemme erittäin eriarvoisessa asemassa, sillä mm. Helsingissä asuvalla voi olla pienen kävelymatkan päässä kolme kirjastoa ja vielä lisäksi kirjastoauton palvelut.
Vaadimmekin, että Punkaharjun ja Kerimäen lähikirjastot on säilytettävä nykyisillä paikoillaan ja kirjastoissa on jatkossakin oltava paikalla ammattitaitoinen henkilökunta.
Allekirjoita adressi ja anna äänesi lähikirjastojen palvelujen säilyttämisen puolesta! Kiitos!
Virve Honkanen Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45373 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10614 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
187 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
140 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025