Vetoomus Kuninkaankadun kävelykatuosuuden säilyttämisen puolesta

Kuluneella valtuustokaudella laaditussa Tampereen keskustan liikennejärjestelmäsuunnitelmassa on esitetty Kuninkaankadun avaamista moottoriliikenteelle. (https://www.tampere.fi/sites/default/files/2024-04/tampereen_ljs_raporttiluonnos.pdf - vaihtoehto B)

Vetoamme Tampereen vanhimman kävelykadun säilyttämisen puolesta.

Kuninkaankadun kävelykatu on olennainen osa läntistä keskustaa ja vaikuttaa merkittävästi alueen viihtyisyyteen. Erityisesti kesäisin katu on elävä ja toimii henkireikänä tiiviissä korttelirakenteessa tori- ja ruokakojuineen. Kadun avaaminen läpiajoliikenteelle lopettaisi nämä palvelut.

Lisäksi katu on tärkeä jalankulkijoiden läpikulkuväylä. Moottoriajoneuvoliikenteen vähäisyys tekee jalankulusta sujuvaa ja turvallista, ja talvisin kadun lämmitys pitää sen kulkukelpoisena ja estää liukkauden. Lämmitetyn kävelykadun muuttaminen ajoradaksi olisi suoranaista tuhlausta.

Muutos olisi haitallinen myös kadun varrella oleville kivijalkaliikkeille, sillä Suomen kävelykaduilla mediaaniliikevaihto on 23 % suurempi kuin vastaavilla ajoradallisilla kaduilla. 

Toivomme, että Kuninkaankadun kävelykatua ei poistettaisi, vaan sitä päin vastoin kehitettäisiin entistä vihreämmäksi ja viihtyisämmäksi.


Leena Koskinen (Urbaani Tampere ry)    Ota yhteyttä adressin tekijään

Allekirjoita tämä adressi

Allekirjoittamalla hyväksyn sen, että Leena Koskinen (Urbaani Tampere ry) näkee kaikki tällä lomakkeella antamani tiedot.

Emme näytä sähköpostiosoitettasi julkisesti verkossa.

Emme näytä sähköpostiosoitettasi julkisesti verkossa.


Meidän on varmistettava, että olet ihminen.

Leena Koskinen (Urbaani Tampere ry) saa täten minulta valtuudet luovuttamaan tässä kaavakkeessa antamani tiedot seuraaville tahoille:




Maksullinen mainonta

Mainostamme tätä adressia 3000 ihmiselle.

Lisätietoja…