B-kortillisille oikeus ajaa kevytmoottoripyörää
A1-luokan ajoneuvot ovat monessa Euroopan maassa tärkeässä roolissa ihmisten arkea helpottavina, kätevinä ja edullisina, kulkineina. Näin esimerkiksi työmatkakäytössä. Kevytmoottoripyörä onkin järkevä ja houkutteleva valinta kulkemiseen erityisesti niiissä maissa, joissa sillä saa ajaa B-kortilla. EU:n direktiivit mahdollistavat kansallisen tason muutokset ajokorttilainsäädäntöön, jolla tämä voitaisiin mahdollistaa. Moottoripyöräilyn etujärjestöt ovat varmasti lakimuutoksen takana ja ainakin Suomen MP-kauppiaat on asiaa nostellut pöydälle. Samaten myös kansanedustaja Jani Mäkelä.
Suomessa "kevaria" pidetään lähinnä aikuistuvan nuoren ensipyöränä, jolla ajetaan pari vuotta täysi-ikäisyyteen asti. Kevareiden käyttökonteksi jää näin harmillisen kapeaksi, koska niissä on potentiaalia osaltaan helpottamaan ihmisten liikkumista, vieläpä erittäin kustannus- ja ympäristöystävällisesti. Pyörien hankintahinnat ovat uusissakin pyörissä edullisia ja joillakin malleilla voi päästä alle 2 litran kulutuksiin / 100 km (CO²-päästöt ~ 40 g/km). Kaksipyöräisen renkaista aiheutuvat pienhiukkaspäästöt ovat myös merkittävästi pienemmät. Samalla kun liikenteen (erityisesti urbaanin) päästöjä saataisiin laskettua, helpotukset liikkumiseen ja pysäköimiseen avaisivat suoraan ja välillisesti uusia merkityksiä ihmisten arkeen ja elämäntapoihin liittyvissä käytännöissä – myös isommassa, yhteiskunnallisessa, viitekehyksessä.
Turvallisuus on toki yksi seikka, joka olisi huomioitava. Traficomilta on jo näytetty hankkeelle vihreää valoa, jos kortin hakija todistaa näyttökokeella, että pärjää ajoneuvon kanssa. Liikenneministeriö on todennut voivansa tarkastella asiaa uudestaan ajokorttilainsäädännön tarkastelun yhteydessä.
Juha Pietikäinen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1280 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
803 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1222 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
391 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21275 Luotu: 20.03.2025
Maantien 468 peruskorjaus
294 Luotu: 14.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
239 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
220 Luotu: 11.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
217 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
208 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
164 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
141 Luotu: 15.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
131 Luotu: 15.09.2025