Pelastakaa Hollihaan puisto
Kommentoitu viesti
Heta Veijola Vieras |
#8 Kaikkien puisto.06.03.2011 20:15On surullista huomata ihmisten syrjivät asenteet nuoria ihmisiä kohtaa, jotka kuitenkin ovat yhteiskunnan suurin ja tärkein voimavara. Oulu on keski-iältään yksi Suomen nuorimipia kuntia ja tämä tulisi myös ottaa huomioon kaupunkisuunnittelussa. Miksi syrjiä yhtä suurta ikäluokkaa ja keskittyä sen sijaan esimerkiksi vain keski-ikäisiin, ikäihmisiin ja lapsiperheisiin. Puisto kuuluu kaikille ikään tai harrastuneisuuteen katsomatta. Eikä nuorison harrastepaikkojen kehittäminen vie virkistäytymismahdollisuuksia pois muilta ikäluokilta. Kyseinen suunnitelma ottaa erittäin hyvin huomioon jokaisen ikäluokan ja tuo kaikille uusia tapoja viettää aikaa puistossa. Meidän tulee kuitenkin muistaa, että jokainen meistä on joskus ollut nuori ja toimivat vapaa-ajanvietto mahdollisuudet vain edesauttavat uusien ja terveiden aikuisten kehittymistä. Onneksi ollaan viimeinkin saamassa toimiva nuorison harrastepaikka, jota silloin ei harmikseni ollut kun nuoruuteni puiston laidalla vietin. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#12 Re: Kaikkien puisto.2011-03-07 10:38:35#8: Heta Veijola - Kaikkien puisto. Hollihaanpuisto on ainoa puisto keskustassa, missä ei ole ympäröivän liikenteen aiheuttamaa meteliä eikä päästöjä. Nyt siitä ollaan tekemässä aggressiivisten lajien temmellyskenttä, missä muu väestö, leikki-ikäiset lapset, myös nuoriso jolla riittää mielikuvitusta rauhallisiin liikuntalajeihin sekä ikä-ihmiset eivät viihdy. Myös vanhemmalla väestöllä pitäisi olla lähietäisyydellä, kävelymatkan päässä rauhallinen puisto alue, jossa ulkoilla ja nauttia luonnosta. Monellakaan ei ole enää autoa, jotta voisi etsiä lunnonrauhaa kauempaa. Nuoriso tarvitsee oman puistonsa sellaisella alueella, missä metelit eivät häiritse kuten esim. Heinäpään urheilualueella. Sinne mahtuvat nämä kaikki lajit, turvallisuus ja sopu säilyy, kun nuoret itse suorittavat omavalvontaa ja opettelevat yhteisöllisyyttä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46442 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
876 Luotu: 17.07.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
819 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
685 Luotu: 26.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2429 Luotu: 22.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10942 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
423 Luotu: 30.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
281 Luotu: 25.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
273 Luotu: 07.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
311 Luotu: 01.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
374 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
231 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
251 Luotu: 03.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
197 Luotu: 21.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1906 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
184 Luotu: 16.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
162 Luotu: 10.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
140 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
136 Luotu: 22.07.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
135 Luotu: 10.07.2025