Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#23988 Re: Sukupuolisuuden polarisaatiosta03.11.2013 15:03#23983: - Re: Re: Re: Re: Homouden alkutaival, parhaat vanhemmat ja sensitiivisyys "Nykyinen polaarinen roolimallitus tuottaa lapsille ja nuorille monesti ylitsepääsemättömiä paineita ulkonäön, urheilusuoritusten tms. kohdalla, jotka tuottavat myös merkittävästi mielenterveydellisiä ongelmia." Tässä kohtaa esitän eriävän näkemykseni (tai tarkennan yllä olevaa): polarisaatio itsessään ei ole syynä mainitsemiisi ongelmiin, vaan pelkästään sen sairaalloinen ylikorostaminen, kollektiivisten ihanteiden luominen tältä häiriintyneeltä pohjalta, ja yksilöiden epätoivoisesti yrittäessä muovautua näiden vääristyneiden ihanteiden mukaisiksi. Tämän varjolla tosiaan tietyt tahot vaikuttavat yrittävän laskelmoidustikin mustamaalata koko polarisaation olemusta, ja tällä verukkeella pyrkii sen "neutralisoimiseen". Polarisaatio on kuitenkin aivan luonnollinen ja todistetusti konkreettinen eroavaisuuksien tila sukupuolten välillä, ja sillä on merkittävä osuus ihmisen terveeseen sukupuoli-identiteetin muotoutumiseen. Sanoivat jotkut mitä tahansa, poikia ja tyttöjä tulee aina olemaan, ja heidän välillään ominaisia eroja - kuten myös yhtäläisyyksiä. "Sukupuolisensitiivinen ajattelu antaa heille huomattavasti laajemman kirjon malleja, ja kannustaa heitä niitä jopa itse luomaan. Tämä kaikki tekee sosiaalisesta ympäristöstä sellaisen, jossa on helpompi hengittää - niin heteroille kuin homoillekin." Niin, mikäli se toteutetaan terveeltä pohjalta, niin että tytöille ja pojille jää oikeus olla tyttöjä ja poikia omalla tavallaan niin halutessaan. |
Vastaukset
Vieras |
#23989 Re: Re: Sukupuolisuuden polarisaatiosta2013-11-03 15:10:20#23988: - Re: Sukupuolisuuden polarisaatiosta "polarisaatio itsessään ei ole syynä mainitsemiisi ongelmiin, vaan pelkästään sen sairaalloinen ylikorostaminen, kollektiivisten ihanteiden luominen tältä häiriintyneeltä pohjalta, ja yksilöiden epätoivoisesti yrittäessä muovautua näiden vääristyneiden ihanteiden mukaisiksi." Tarkoitin juuri polarisaation ylikorostusta: Vauvoille ei ole tarjolla enää muita kuin vaaleansinisiä tai -punaisia vaatteita! "Polarisaatio on kuitenkin aivan luonnollinen ja todistetusti konkreettinen eroavaisuuksien tila sukupuolten välillä, ja sillä on merkittävä osuus ihmisen terveeseen sukupuoli-identiteetin muotoutumiseen." Totta kai peruspolarisaatio on lajityypillinen ja lajin olemassaoloa ylläpitävä elementti. Siksi sen katoamista moninaisuuden sallimisen jälkeenkään ei tarvitse olla huolissaan. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45512 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1732 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
728 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
166 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20863 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
146 Luotu: 30.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
120 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
112 Luotu: 03.07.2025