Sodankylän lääkäripäivystyspalvelua ei saa heikentää
Kommentoitu viesti
Sivustaseuraaja |
#20 Mitämitämitä12.02.2014 18:30Nimimerkkien takaa netissä tapahtuva huutelu ihmetyttää. En ymmärrä miten KUKAAN haluaa lähteä päättämään kunnan yhteisistä asioista kun eri foorumeissa lokaa kaadetaan päälle kaukalokaupalla. Täällä ihmiset ilmeisesti oikeasti kuvittelevat, että kukaan olisi tosissaan siirtämässä virka-ajan ulkopuolista päivystystä 130km päähän kuntakeskuksesta, jos tälle nähtäisiin muita toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja. Lienee tunnustettu tosiasia, että kunnan kassassa pohja häämöttää ja jos laskelmissa on todettu että siirto tuottaa säästöjä päivystyksen säilyttämiseen nähden niin se on sillä selvä. Mitä muuta valtuutettu voi tehdä kuin arvioida kriittisesti laskelmaa ja jos ei siinä aukkoja totea, niin pitää sitä parhaana mahdollisena laskelmana kunnes toisin osoitetaan. Mielipide on mielipide ja matematiikka ei ole mielipiteisiin vaan tietoihin ja oletuksiin perustuvaa tiedettä. Lehdissä on myös kirjoiteltu että lääkäreitä ei ole tahtonut kylään saada kuormittavan päivystyksen vuoksi. Esillä on ollut tavoite turvata kuntalaisille tasokkaan päivystyksellisen ja ensihoidon lisäksi mahdollisuudet kiireettömään terveydenhuoltoon, johon tarvitaan niitä lääkäreitä, joita ei rekrytoimalla tai ostamalla tunnu kylään löytyvän. Asia on tunteita herättävä, kun on kyse terveydestä, mutta poteroihin kaivautuminen mielipiteiden kanssa ei vie asiaa eteenpäin millään tavalla, vaan todennäköisesti karkoittaa "pätevimmät" päättäjät valtuustosta. |
Vastaukset
Äsläk |
#21 Aikalisä2014-02-12 20:55:46#20: Sivustaseuraaja - Mitämitämitä Nyt on järkevää, että jatketaan vanhaan malliin. Otetaan hengähdystauko. Ei ole kiire. Eikä näinollen tehdä päätöksiä, joka muuttaisi nykytilan. Eli katsellaan ja tarvittaessa otetaan kantaa riksraks -askelin :) Olkaa valtuusto nyt viisaana!
|
veronmaksaja |
#24 Re: Mitämitämitä2014-02-13 11:36:14#20: Sivustaseuraaja - Mitämitämitä "Nimimerkkien takaa netissä tapahtuva huutelu ihmetyttää." toivoo nimimerkin takaa huutelija "Täällä ihmiset ilmeisesti oikeasti kuvittelevat, että kukaan olisi tosissaan siirtämässä virka-ajan ulkopuolista päivystystä 130km päähän kuntakeskuksesta, jos tälle nähtäisiin muita toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja." Vaihtoehtoja ei haluta edes selvittää. Niitä kyllä olisi olemassa. "Lienee tunnustettu tosiasia, että kunnan kassassa pohja häämöttää ja jos laskelmissa on todettu että siirto tuottaa säästöjä päivystyksen säilyttämiseen nähden niin se on sillä selvä." Rahaa kuitenkin riittää yllinkyllin tuhlattavaksi muualle, ei lakisääteisiin palveluihin. Liikuntahallin ja Hannuksenkartanon budjetit ylitettiin lähes miljoonalla. Luostolle maksetaan kunnan oman rinnealueen vuokraa. Pidetään tappiollisia kiinteistöjä ja pönkitetään tappiollisia yhtiöitä. Matkustellaan ulkomaille ystävyyskuntiin. Luetteloa voisi jatkaa loputtomiin. "Lehdissä on myös kirjoiteltu että lääkäreitä ei ole tahtonut kylään saada kuormittavan päivystyksen vuoksi." Loppuvuoden viikonloppu päivystykset on kuitenkin varattu jo helmikuussa???? Tuntuu olevan haluttua päivystää.
|
Vieras |
#25 Re: Mitämitämitä2014-02-13 18:18:25#20: Sivustaseuraaja - Mitämitämitä Anteeksi ketkä on pätevimmät päättäjät? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45211 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1703 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1453 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
269 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025