Sano ei Ahveniston muovipuistolle!
Kommentoitu viesti
Maksalaatikko rusinoilla |
#108 Re: Re: Kiitos silmiä avaavasta mahtavasta kommentista! :) T. Petra Helanen27.05.2015 08:28#106: - Re: Kiitos silmiä avaavasta mahtavasta kommentista! :) T. Petra Helanen Miksi yleensä mihinkään rakennetaan yhtään mitään! Leikkipuistot häiritsevät mm. linnanpuistossa minua aina kun ajan siitä ohi koska leikkipuistoa ei ole keskiajalla siinä ollut. Myös se esiintymislava ja nurmikot häiritsevät minua. Miksi näitä huvipaikkoja ei voi laittaa "muualle"? Sellaiseen täysin määrittämättömään "muualle" sijaintiin jossa se ei häiritse ketään? Paikan tietysti täytyy sijaita sellaisessa paikassa jossa ei asu ketään eikä siellä kulje ketään ja luontoakaan siellä ei saisi olla. Olisikohan kuu hyvä paikka? Aina on joku joka häiriintyy jostain.. myös siitä että kaupungissa ei tapahdu mitään. Hänelle kyllä sanotaan helposti että mene sinne missä tapahtuu - muuta helsinkiin! Toisinpäin tätä ei tietysti saa sanoa.. Loistava homma että Wibit toteutuu! Lupa on nyt pariksi kuukaudeksi ja sen jälkeen varmasti tutkitaan "muovihärvelin" vaikutukset luonnolle (huom! ei tiukkapipoisimpien ihmisluonnolle). Mahtavaa kesää kaikille ja syke korkealle! Tavalla tai toisella ;) |
Vastaukset
Vieras |
#109 Re: Re: Re: Kiitos silmiä avaavasta mahtavasta kommentista! :) T. Petra Helanen2015-05-27 09:15:17Luulen, että olet käsittänyt asian väärin. Varmasti suurimmalla osalla adressin allekirjoittaneista ei ole mitään tätä wibittiä vastaan, paikka vain on täysin väärä. Jonkun toisen vesistön rannalla se ei olisi keltään pois ja toisi silti samalla määrin uusia liikunta- ja virkistysmahdollisuuksia kaupungin asukkaille. Tällä nykyisellä suunnitelmalla se taas olisi pois niiltä, jotka haluaisivat säilyttää alueen nykyisellään ja käyttävät luonnon tarjoamia palveluja. Toteutuessaan alueelle olisi varmasti jonkinlainen pääsymaksu ja alueen melusaaste kasvaisi, ja tärkeä seikka olisi myös tuon räikeän muovihökötyksen esteettinen haitta. Kaikki eivät vain yksinkertaisesti nauti samanlaisesta ympäristöstä, joten eikö tuon muovirakentamisen voisi rajoittaa niille alueille, joissa se on jo valmiiksi miljöössä hallitsevana? Tämmöisen hökötyksen rakentaminen juuri nimenomaan luonnonsuojelualueelle tuntuu järjenvastaiselle. Mielestäni luontoa ei suojella näin. Ja vaikka suljetaan keskustelusta pois eriävät mielipiteet ja näkemykset, niin silti kukaan ei voi väittää, että tämä mitenkään ainakaan parantaisi alueen luonnon vointia, eli tällainen toiminta luonnonsuojelualueella olisi kyseenalaista. Ei tässä tarvitse mitään vaikutuksia tutkia, tämä projekti ei mitenkään edesauttaisi alueen luonnontilaisuuden säilyttämistä. Niin että mitä jos pidettäisiin lapselliset trollailut jossain muualla? Tämä asia on sen verran tärkeä, että luulen ettet saa kuin vain kuivia, perusteltuja ja asiallisia vastauksia. Ei tämän wibitin siirtäminen parempien parkkipaikkojen ääreen olisi sinulta kuitenkaan pois, mikäli edes olet kiinnostunut itse asiasta, etkä vain eksynyt tälle sivulle trollaamaan. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1217 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
796 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1221 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
389 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21274 Luotu: 20.03.2025
Maantien 468 peruskorjaus
272 Luotu: 14.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
237 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
218 Luotu: 11.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
217 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
207 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
164 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
137 Luotu: 15.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
129 Luotu: 15.09.2025