Vaadimme Poriin toimivaa eläinlääkärin päivystyspalvelua.
Kommentoitu viesti
Vieras |
#15531.12.2015 07:59Epähuomiossa asiasta enempää tietämättä tuli allekirjoitus vahvistettua, ja en todellakaan tätä asiaa kannata. Jos joskus päivystyksessä olen joutunut asioimaan niin ei ole valittamista ollut. Kun minulle sanotaan että ei tuosta koiraa saa enää, niin siitä ei sitten saa koiraa. Ja niille jotka kitisevät päivystyksen toimintatavoista; koittakaapa itse päivystää eli olla koko ajan tavoitettavissa vaikkapa 20h päivässä ja tehdä omat työnne siinä samalla. |
Vastaukset
Vieras |
#159 Re:2015-12-31 10:59:36Niin no, miksi on päivystävä eläinlääkäri jos siitä hommasta kärsii? Kukaan tuskin pakottaa ainakaan. Hyvä että edes jotkut ovat saaneet hyvää palvelua. Itseni ja monet tutut ovat saaneet huonoa. Menin sinne aikoinaan oman kissani kanssa, koska katti meni yllättäen hyvin huonoon kuntoon (oksensi, meni veltoksi, valitti) hätääntyneenä kun pääsin paikalle lääkäri ei kuunnellut mitään mitä sanoin, ei mitä aikoo tehdä ja hätisti pois. Seuraavana aamuna kun menin paikalle, kiilui miehen silmät ku viimeistä päivää. Oli keksinyt, että kissalta pitää poistaa munuainen ja se on vaivana. Leikkaus tulisi maksamaan vähintään 700e. Toinen vaihtoehto olisi piikki. Olin silloin nuori tyttö ja paniikkiani käytettiin selkeästi hyväksi, joten sanoin että leikkaus vaikkei ollut edes rahaa. Mietein että otan sitten vaikka pikavipin jos ei muuta. Onneksi silloinen poikaystäväni sanoi, että ei käy. Veimme kissan pois "ei siitä kissaa enää tule"- sanojen saattelemana, mutta heti samana päivänä kissa alkoi toipua. Vein lemmikkini seuraavana arkena vakituiselle eläinlääkärillemme ja hän ei käsittänyt miksi munuainen olisi pitänyt poistaa kun papereissakin (oli lääkärin kieltä mitä en itse tietenkään ymmärtänyt) luki, että kissalla oli ollut paha ummetus/suolitukos tms joka lähti sitten ittekseen liikkeelle.. Eli näitä tapauksia voi sitten kaikki miettii itekseen, että miksi haluaa uuden lääkärin porin alueelle. :) |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
797 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
677 Luotu: 26.07.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46418 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
224 Luotu: 29.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10906 Luotu: 09.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
269 Luotu: 25.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
190 Luotu: 21.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
140 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
113 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
869 Luotu: 17.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
84 Luotu: 02.07.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
845 Luotu: 18.05.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
173 Luotu: 05.06.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
668 Luotu: 17.03.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
158 Luotu: 23.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
308 Luotu: 01.07.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
530 Luotu: 20.03.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
146 Luotu: 24.01.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
183 Luotu: 16.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
136 Luotu: 22.07.2025