Tutkintapyyntö Kilpailuvirastolle SKL ry:n toiminnasta
Kommentoitu viesti
rodun kokonaisvaltaisen jalostuksen puolesta |
#159 Kiitos allekirjoittaneille29.11.2011 08:25Rohkeudesta seistä omien ajatustenne ja arvojenne takana. Koiramaailmassa vaikuttamiseen tarvitaan useimmiten muutakin kuin kyynärpäätaktiikkaa rotujärjestöissä, takanapuhumista ja salakähmäistä selkäänpuukottamista. Kasvattajilla ei ole yhteisiä asioita eteenpäinvieviä etujärjestöjä, eikä kasvattajien ääni yhdityksissä kuulu kuin yhdistämällä voimat - vaikka internetissä. Nyt on aika tuoda vaihtoehtoista katsontakantaa kasvattajakunnan ajatusmaailmaan, me emme ole yksi ainoa joukko joka uskoo sokeasti annettuja ohjeita, niiden oikeudeunmukaisuutta ja tasa-arvoa. Haluamme kyseinalaistaa demokraattisen päätöksenteon ja tasa-arvoisen kohtelun yhdistyksessä, jota myös me rahoitamme. Kaikesta parjauksesta ja yleisestä kivityksestä huolimatta karavaani kulkee ja rakkikoirat räksyttää, näin tulee käymään myös valveutuneen kasvattajakunnan kanssa jolla on kykyä ja halua toimia itsenäisesti ajatellen, ei minkään järjestön sanelupolitiikka nodattaen, vaikka se tuntuisikin kaikki nämä kommentit luettuani olevan se helpoin tie. Helpoin tie ei milloinkaan vie tuloksiin, ei koirankasvatuksessa niin kuin ei missään muussakaan asiassa tässä elämässä. Valtaapitävät silittävät nöyrien päitä, mutta kunnioitus ja kehitys tapahtuu vain asioita kyseenalaistamalla. |
Vastaukset
Vieras |
#160 Re: Kiitos allekirjoittaneille2011-11-29 08:57:38#159: rodun kokonaisvaltaisen jalostuksen puolesta - Kiitos allekirjoittaneille Meinaako tämä, ettei mitään sääntöjä tarvita? Missä tasa-arvo tai oikeudenmukaisuus meni pieleen? Samat säännöt ja maksut on kaikille ja kaikilla, jotka rotujärjestöissä antavat äänensä kuulua, on mahdollisuus vaikuttaa asioihin - tietenkään ne eivät jokaisen mieliksi mene. Halvatun riitaisaa porukkaa, mutta osa johtuu kai luetun ymmärtämisestä tai ei olla sääntöjä luettu ollenkaan? Tietämättömyyttä on liikkeellä... |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45888 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
129 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
98 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
270 Luotu: 30.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
104 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
253 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2382 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
62 Luotu: 17.07.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
338 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
403 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20930 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
236 Luotu: 03.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
160 Luotu: 07.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3618 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1034 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10644 Luotu: 09.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
224 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
231 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025