Protesti KANSANEDUSTAJIEN 8,1% Palkankorotusta vastaan!
Kommentoitu viesti
Työmies/opiskelija Vieras |
#989 Melkosta touhua30.09.2010 03:01Kaksinaamaista tämä kansanedustajien touhu. Nyt kun ollaan selviämässä lamasta ja talouden suunta on paranemaan päin, niin eikö kannattaisi hetken vielä pysyä housuissaan, eikä ensimmäisenä mennä korottamaan omia palkkojaan? Tuo 8,1 prosenttia, vaikka se nyt ei valtion budjetissa niin hirveän iso siivu olekaan, on melko törkeä. Normaali kansalla kun nuo korotukset liikkuvat siinä 1% hujakoilla ja liikuvat edes jotenkin indeksien mukaan, puhumattakaan vaikkapa opiskelijoiden tms rahoista, joissa indeksikorotuksia ei ole näkynyt sitten viimeisen jääkauden jälkeen, niin pistäähän se nyt vihaksi. Itselläni ei suuria palkkoja vastaan mitään ole, koska yleensähän ne ovat seurausta työn vastuullisuudesta jne. Kansanedustajillakin tuo korkea palkka menisi läpi mukisematta jos työn tulokset puhuisivat puolestaan. Mutta mitä on saatu aikaan? Esimerkiksi sairaanhoitajat painavat yhä pitkää päivää, rankassa työssään ja tekevät oikeasti jotain kansan hyväksi, mutta siltikin alipalkattuina. Samalla eduskunnassa puuhataan uusia paskalakeja, joilla sitten autetaan ympäristöä, koska kaikkihan sen tietävät, että haja-asutusalueet ovat nuo pahimmat saastuttajat. Ja tämä lysti maksaa tietysti ihan perkeleesti. Toivon, että heillä olisi edes munaa myöntää tälläiset selkeät virheensä ja miettiä hommaa uudestaan, mutta ei. Virhe myönnetään ovelasti kierrellen antamalla hieman lisäaikaa muutoksille ja tämän päälle täräytetään uudet säännökset koskien asiaa, että homma saataisi edes tehtyä edes sinnepäin kuin alunperin oli tarkoitettu. Ja tämähän maksaa taas perkeleesti lisää. Niin, että hyvin menee, mutta menköön. Kehotetaan ja neuvotaan kansaa, että miten homman pitää mennä, että lamasta päästään yli ja jatketaan hommaa eteenpäin. Samalla kuitenkin itse näyttävät hienosti esimerkkiä korottamalla täysin tarpeettomasti jo korkeaa palkkaansa melkoisen brutaalisti ja samalla on mukava lukea lehdistä tulevista veronkorotuksista ja muusta mukavasta heidän meille järjestämästään ohjelmasta. Taikka tarviihan se palkankorotuksiin tuleva raha saada jostain, joten pakkohan sitä jotain pientä kivaa lakia/säädöstä tai muuta on vetää hatusta. Olisi edes jotenkin linjassa tuo korotus mutta ei. Sanotaan, että johtaja johtaa esimerkillään, niin pitäisikö minunkin sitten tuosta noin vaan päättää nostaa palkkaani n.8%? Eiku perkele niin, enhän mä pysty. |
Vastaukset
Demokratia Vieras |
#990 Re: Melkosta touhua2010-09-30 03:08:50#989: Työmies/opiskelija - Melkosta touhua
5000 nimeä ja ehdokkaaksi vaan. Jokainenhan täällä on oman onnensa seppä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45537 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10625 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1740 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
730 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
262 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
173 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20871 Luotu: 20.03.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
142 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025