Protesti KANSANEDUSTAJIEN 8,1% Palkankorotusta vastaan!
Kommentoitu viesti
Veli-Matti Lääperi Vieras |
#1619 Poliittininen ja yhteiskunnallinen taantuma05.10.2010 21:16Yhä pienenevä keskiluokka todellakin tekee pohjaa valtion- ja kansakunnan hyvinvoinnille. Vai voiko köyhien nahasta aina vaan repiä enemmän veroja ym. maksuja? Kun rikkaat vain rikastuvat ja heidän yhteiskunnalliset ym. maksut senkuin vain suhteessa pienenevät. Kuitenkin heidän osuus on suhteessa yhä pienenevä, joten kuka tätä valtiota kohta pyörittää? Historiallisesti alamme tätä vauhtia lähenemään 1700-luvun poliittisia olosuhteita, jolloin rikkaat pyörittivät vallanpidon sekä pitivät nimenomaan oman etunsa pääasiallisena. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#1689 Re: Poliittininen ja yhteiskunnallinen taantuma2010-10-06 09:32:44#1619: Veli-Matti Lääperi - Poliittininen ja yhteiskunnallinen taantuma Olet oikeassa, 1700-lukua on tämä touhu muistuttanut jo viimeiset reilu 3 vuotta, mutta senhän arvasi, kun tuli porvarihallitus KOKOOMUS ja KESKUSTA huseeraa sielunsa kyllyydestä eivätkä he tunne mitään moraalia heissä ne suurimmat rötöstelijäyt kuitenkin on ollut. Tämän nyt osasin arvata, mutta härskiys on mennyt jo käsityskyvyn yli. Nyt joudutaan avoimesti kertomaan asioista ja se on hyvä meidän kansalaisten suhteen. Saammehan nyt edes jonkin verran tietoja ennen salaa kähmityistä asioista. Mutta tätä on nyt jo liikaa. Harvase viikko saamme suut silmät täyteen jos mitä. Ja vuoronperään joku kansanedustajista istuu poliisin pakeilla. Ja vielä yrittävät kirkkain silmin valittaa no enhän minä, mutta kun tuo toinen. Onneksi en äänestänyt ketään heistä.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45469 Luotu: 02.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
163 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
139 Luotu: 30.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
106 Luotu: 03.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1730 Luotu: 12.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
72 Luotu: 01.07.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
200 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
213 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
107 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Tjudan vanhan graniittisillan säilyttämiseksi
93 Luotu: 26.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
726 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20859 Luotu: 20.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3583 Luotu: 10.09.2021