Vaatimus julkishallinnon laitoksille yhteistyön lopettamisesta Kustannusosakeyhtiö Koivuniemen kanss
Kommentoitu viesti
Hyvää itsenäisyyspäivää! Vieras |
#35 Asia on tutkittava perinpohjin06.12.2010 14:24Olen todella huolissani. Itse en tiennyt tällaisesta lahkosta ja viestintäyrityksestä ennen mitään, mutta hämmästyttää, että jos jo vuosi sitten MOT -ohjelma on ottanut asian esille, ja silti julkishallinnon toimijat ovat edelleen tämän Koivuniemen asiakkaina niin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Eikö asiaa tutkittu mitenkään, eivätkö palveluiden ostajat välittäneet, eikö muka kukaan edes nähnyt ohjelmaa tai kuulut siitä, mitä ihmettä oikein tapahtui, että asiakkuudet jatkuvat edelleen? Nyt kun tämä asia on uudelleen nostettu julkisuuteen, on todella tapahduttava jotain. Jos Hesarin kirjoittamat asiat olvat valhetta, puhdistettakoon yhtiön maine, jos taas totta, niin pian joku taho purkamaan systeemiä ja viheltämään pelin poikki. Alamme olla kaikki veronmaksajat vastuussa siitä, että emme enää osallistu tämän yhtiön rahoitukseen. Kuka ottaa vastuun, että asia ei taas unohdu ja hautaudu johonkin. Hesari? Eduskunta? Kyllä näillä Kelalla, Verohallinolla, Tullilla ja muilla, jotka tietävät olevansa asiakkaina tämän Koivuniemen konsernissa on todella mielestäni vastuu siitä, mitä olemme rahoittamassa me kaikki. Ehdotuksia, miten varmistamme, että asia ei hautaudu ja unohdu jonnekin, vaan joku ottaa asian todella selvittääkseen? Myös konsernin sisään pitäisi saada viesti siitä, että sieltä pääsee turvaan ja että irtautujia tuetaan. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#36 Re: Asia on tutkittava perinpohjin2010-12-06 15:44:59#35: Hyvää itsenäisyyspäivää! - Asia on tutkittava perinpohjin Kyllä näillä Kelalla, Verohallinolla, Tullilla ja muilla, jotka tietävät olevansa asiakkaina tämän Koivuniemen konsernissa on todella mielestäni vastuu siitä, mitä olemme rahoittamassa me kaikki. Ehdotuksia, miten varmistamme, että asia ei hautaudu ja unohdu jonnekin, vaan joku ottaa asian todella selvittääkseen? Ehdotuksiin, kaikissa viranomaisissa on velvollisuus vastata esitettyihin kysymyksiin esitetyssä muodossa. Jokaiselle päättävälle viranomaistointa hoitavalle taholle kirje tai sähköposti, jossa pyytää perustelemaan tuon käyttö sen täysin väärästä toiminnasta huolimatta. Siellä viranomaisissa ostajat, kuten muut tahot ovat vastuussa, että lakia noudatetaan, vaikkei rikkomus koskisi hänen alaa. Kyllä ostojen pitäisi pysähtyä tai viranomaisia voi haastaa, jos eivät pysty perustelemaan. Jos viranomainen tietää väärinkäytöksistä, heidän on pyydettävä selvitys taholta ja tarvittaessa pystyvät saamaan virka-apua, joten toimettomuutta viranomaisilta ei tarvitse hyväksyä. Jos eivät itse voi tehdä päätöstä ostamattomuudesta, silloin se on heidän esimies, jolle on päätös vietävä, kun tietävät väärinkäytöksistä, jonka on yhtä lailla puututtava tai vietävä asia eteenpäin. Viimeisenä, jos poliittiset ratkaisut eivät anna mahdollisuutta viranomaisen muulle ratkaisulle, päätös voidaan alistaa vaaleilla valituille. Ei ole olemassa tilannetta, että viranomaisen olisi tehtävä väärä päätös, niitä vaikeita, ristiriitaisia ratkaisuja varten on valtuustot ja muut demokraattiset elimet. Viranomaisilla päätöksenteko on vain siinä määrin, kuin hänelle delegoidaan poliittisilta tahoilta valtaa. Yksikään ostaja ei joudu ostamaan Koivuniemeltä mitään, vaikka mitä olisi päätetty, vaan hän voi viedä asian eteenpäin sille taholle, joka on delegoinut päätöksen, ja osoittaa, että tuossa tilanteessa poliittiset ratkaisut olisi mietittävä uudestaan. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45419 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10618 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1718 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1458 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
723 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
277 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
239 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
201 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20846 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
149 Luotu: 30.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025