Ekstaasi (MDMA) lailliseksi!
Kommentoitu viesti
trolliadressinpitäjä? |
#3 miksi?30.07.2012 14:04Minkä vi_tun takii sen pitäis olla lailista? Paljo coolimpaa vetää laittomana. Eihän siinä muuten mitää järkeä oliskaa? Jos huumeet ja päihteet olisivat laillisia en niitä käyttäisi. Ja mdma on metamfetamiinia joten tietääköhän edes adressin tekijä mitä se on? Itse voin sanoa ainakin että ei tule onnisttumaan. Kaikki mitä siitä olette kuulleet olette kuulleet tai lukeneet kavereilta ja keskustelu palstoilta ynnä muilta harhaan johtavilta tahoilta. Olin psykoosissa 4 kk mdman takia. Amfetamiini tosin ei dpsyykkeelleni tehnyt halla kuin myöskään normaali ekstaasi |
Vastaukset
THC |
#4 Re: miksi?2012-10-09 15:11:23#3: trolliadressinpitäjä? - miksi? ja melkosta pa-skaa tuntuu olevan tutkimuskin mikä on pläntätty tohon. monta puuttuvaa asiaa minkä takia adressi edes saisi tuulta purjeisiinsa. |
Vieras |
#8 Re: miksi?2013-04-20 10:18:22#3: trolliadressinpitäjä? - miksi? Mitähän tämä normaali 'ekstaasi' mahtaa olla? Mmdma ei ole methamfetamiinia. Kadulta ostetusta pilleristä ei tietenkään tiedä, onko siinä miten paljon vain methamfetamiinia tai muuta lisättyä ainesta MDMA:n sijaan kuin tekemällä testin, missä selviää eri aineiden osuudet ja puhtaudet.. Näissä aineissa on juurikin iso ero. MDMA:n vaikutus perustuu mekanismiin, joka ei toimi oikealla tavalla "roinaamalla" joka päivä kuten methamfetamiini esimerkiksi eikä muutenkaan pidä methamfetamiiniin tms verrattavaa addiktiopotentiaalia. Eikä vaikutusmekanismi muutenkaan ole samanlainen. Ei aivovaurioita, ei muistiongelmia jne.. Esimerkiksi vertaamalla ihmisiä, jotka ovat (a) pelkästään tanssineet sekä toista ryhmää ihmisiä, jotka ovat (b) käyttäneet pelkästään ekstaasia ja tanssineet, ei ole löydetty mitään kognitiivisia poikkeamia. Toisinsanoen ei vaurioita. Tutkimusta varten oli pitänyt tarkkaan ottaa esimerkiksi pois henkilöt, jotka olivat käyttäneet muita aineita ja heiltä otettiin mm. hiuksista näytteet joista näkyi pitempiaikainen käyttö eri aineista ja näin saatiin valehtelijat pois ja henkilöt joiden ekstaasissa oli muutakin kuin mdma:ta. http://www.guardian.co.uk/society/2011/feb/19/ecstasy-harm-brain-new-study |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45454 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1729 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
199 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20857 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
161 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
138 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025