Hyvinkään musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Kiristyvän taloustilanteen pakottamana Hyvinkään kaupungin virkamiehet esittelivät 20.4. alustavan kestävän talouden ohjelman. Yhtenä säästötoimena esitetyllä listalla ehdotetaan musiikkiluokkatoiminnan lopettamista.
Musiikkiluokilla on Hyvinkäällä yli 50 vuotta kestäneet perinteet. Vuosikymmenien saatossa musiikkiluokkaa on käynyt suuri määrä oppilaita, joista moni on löytänyt ammattinsakin musiikin parista. Jokaiselle oppilaalle on varmasti musiikki jäänyt tavalla tai toisella pysyvästi osaksi elämää, vaikka siitä ei ammattia olisi tullutkaan. Musiikkiluokkien tarjoaman monipuolisen, ammattitaitoisen ja innostavan ilmapiirin vaikutus on kiistaton. Musiikkiluokka-ajoista on jäänyt mukavia muistoja ja unohtumattomia hetkiä, joiden muistot kantavat aikuisuuteen asti. Musiikin merkitystä lapsen elämään ei voi tarpeeksi korostaa ja Musiikkiluokka tarjoaa omalta osaltaan mahdollisuuden musiikin monipuoliseen harrastamiseen myös niille, joille opiskelu ei esimerkiksi musiikkiopistossa ole taloudellisista syistä mahdollista, mutta joilla kuitenkin on voimakas halu musiikkia kohtaan. Innostava ja ennakkoluuloton ilmapiiri rohkaisee oppilasta kokeilemaan omia rajojaan musiikin saralla ja löytämään itsestään uusi puolia. Tämän rohkeuden löytäminen auttaa lasta myös muilla elämän aloilla. Musiikki ja sen tuomat kokemukset yhteisine harjoituksineen ja esityksineen kasvattavat lasta monelle tapaa. Musiikin avulla voi tuntea ja kokea voimakkaitakin tunteita turvallisesti.
Me allekirjoittaneet vaadimme, että Hyvinkään kaupungin virkamiehet turvaavat Hyvinkään musiikkiluokkien toiminnan myös jatkossa ja eivät kohdista säästötoimenpiteitään musiikkiluokkien lopettamiseen tai toiminnan supistamiseen. Mielestämme lasten ja nuorten hyvinvointia ja monipuolista kehitystä tukevan toiminnan lakkauttaminen on hyvin lyhytnäköinen toimenpide.
Lastenpsykiatrian dosentin Jari Sinkkosen sanoin,
”Musiikin harrastaminen ja opiskelu mahdollistavat äänimaailman mielihyvänsävyisen hallinnan ja sillä leikkimisen luovalla tavalla. Luovuus parantaa empatiakykyä ja toisten mielen ymmärtämistä; empatia ja rikas sisäinen symbolimaailma ehkäisee väkivaltaa. Musiikin avulla syntyy ”oseaaninen kokemus”, syviä yhteisyyden kokemuksia toisiin soittajiin ja laulajiin.”
”Musiikki on kognitiivisesti ja emotionaalisesti aina totta, eikä sen avulla voi valehdella.”
Tämä adressi luovutetaan Hyvinkään kaupungin valtuustoryhmien jäsenille ennen asian käsittelyä kesäkuun valtuuston kokouksessa 15.6.
Adressin alulle panija Hyvinkään musiikkiluokkien tuki ry (Hymy) on syksyllä 2019 perustettu Aseman koulun ja Pohjoispuiston koulun musiikkiluokkien yhteinen tukiyhdistys. Sen tarkoituksena on tukea musiikkiluokkien oppilaiden toimintaa sekä edistää musiikkikoulutusta ja musiikkiharrastuksen leviämistä niin omalla koululla kuin laajemminkin Hyvinkäällä.
Hyvinkään musiikkiluokat 50 vuotta! Juhlan kunniaksi on julkaistu Musiikkiluokkalaisten laulu. Sanoituksen pohjana olivat alakoulun musiikkiluokkalaisten ajatukset, jotka Sini Usmi muutti soivaan muotoon. Lasten mielestä ”musiikki tuo hyvän mielen, soittaminen ja laulaminen on kivaa, yhdessä esiintyminen ja tekeminen on parasta”.
Elina Autti-Ahrnberg (Hyvinkään musiikkiluokkien tuki ry) Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1041 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
397 Luotu: 22.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
194 Luotu: 25.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
757 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2033 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
778 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
628 Luotu: 04.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
623 Luotu: 13.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
860 Luotu: 01.04.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
565 Luotu: 17.03.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
495 Luotu: 20.03.2025
Lastenosteopatian puolesta
719 Luotu: 21.05.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3482 Luotu: 10.09.2021
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
467 Luotu: 17.02.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
778 Luotu: 18.05.2025
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1620 Luotu: 23.09.2023
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
122 Luotu: 19.05.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
809 Luotu: 10.03.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11317 Luotu: 13.12.2020
Skeittipuisto Viialaan
392 Luotu: 11.05.2025