Jokihaaran Isosuot ihmisten ilo ja luonnon rikkaus
Turvekaava tyrmätään Jokihaarassa
Jokihaaran kylän asukkaat Uuraisilla ovat täysin tyrmistyneet sen johdosta, että Keski-Suomen maakuntavaltuusto hyväksyi kolmannen vaihemaakuntakaavan, jossa osoitetaan kaksi isoa suota turvetuotantoon keskeltä kylää.
Jokihaara on viime vuodet ollut yksi koko Keski-Suomen nopeimmin kasvavista maaseutukylistä. Parhaillaankin kylälle rakennetaan noin kymmentä uutta omakotitaloa. Uuraisten kunnanvaltuusto hyväksyi joulun edellä osayleiskaavan, jossa kylälle osoitettiin 83 uutta asunnon rakentamispaikkaa. Lähivuosina asukasmäärä nousee yli 500.
Isosuo 3 ja Isosuo 3s sijaitsevat Uuraisille johtavan maantien varrella. Ns. puskurivyöhykkeellä eli 500 metrin sisällä suoalueista on noin 200 asuinkiinteistöä. Osa on aivan suon reunalla.
Isosuo 3:n länsireuna ulottuu alle 50 metrin etäisyydelle Nauttiainen-järven rannasta. Soilta virtaa suora puro järveen. Lähialueella on myös useita muita järviä. Vapaa-ajan asuntoja on kymmeniä.
Jokihaaran kyläyhdistys jätti torstaina valituksen Ympäristöministeriölle vaihemaakuntakaavasta ja vaatii soiden poistamista turpeen ottoon osoitettujen soiden joukosta. Valitukseen yhtyi lisäksi lukuisa joukko kyläläisiä.
Kyläläiset eivät voi ymmärtää, että turpeen nostoa voitaisiin edes teoriassa ajatella keskellä asutusta ja järvien rantojen välittömässä läheisyydessä. Pöly-, liikenne- ja maisemahaitat olisivat kohtuuttomat. Vakavia vesistövaikutuksia ei ole riittävästi selvitetty.
Kyläläisiä ihmetyttää myös se, että viime marraskuussa virallisessa käsittelyssä maakuntahallituksessa ja -valtuustossa olleessa kaavakartassa ei ole näkyvissä lainkaan Nauttianen-järveä, joka on Uuraisten kolmanneksi suurin järvi. Pienemmätkin järvet on merkitty, mutta tätä ei. Onko päättäjiä johdettu harhaan, kysyvät kyläläiset. Järven puuttuminen on asutuksen ja vesistöjen läheisyyden ohella vahva peruste valituksessa.
Ympäristöministeriö ratkaisee valituksen samalla, kun se käsittelee kaavan vahvistamisen.
Mikko Nieminen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45371 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10614 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
187 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
140 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025