Kahvimaan- ja Yöviläntien välisen kylätien (Leppäalhontie) läpikulku on estetty kyläläisiltä kevyen liikenteen väylänä. Vaadimme tien avaamista kävelijöille tai korvaavan reitin teon läpikulkuun.
Leppäalhontie omaa historian Pohjois-Siuntion Kahvimaantien ja Yöviläntien jakajana. Tie kulkee noin puolivälissä Leppäalhon tilan maiden läpi, josta tilan vierestä jatkuu rasitetie metsätienä keskemmälle metsään. Tie kulkee myös muiden tilan/kiinteistön omistajien mailla.
Aikanaan tie on kulkenut Yöviläntietä Paakkarien tilan läpi, Tervahaudantien kautta Kahvimaan puolelle. Nykyisellään kylätie käsittää nykyisen Leppäalhontien. Tiellä on myös historiansa postinjakeluun liittyen alueella. Alueella ei käytännössä kulje muuta tietä läpi ja tiellä on kylän asukkaille suuri merkitys alueen asukkaita yhdistävänä tekijänä. Alueelliset korkeuserot ovat omiaan hankaloittamaan muun poikittaisliikenteen kulkuväylien syntyä.
Tietä on käytetty kevyenliikenteen väylänä harrastuksiin, opetettu lapsia pyöräilemään, menty kyläilemään toiselle puolelle kylää, kuljettu metsäautotietä jalkaisin marjaan, sieneen ja luontoon virkistäytymään ja jopa ratsastettu läpi. Reitti on ollut turvallinen nimenomaan kävelijöille, sillä Yöviläntiellä ja Kahvimaantiellä ajonopeudet ovat suuria, piennarta saatikka kevyen liikenteen väyliä ei alueella ole. Kevyt liikenne on ollut tiellä kohtuullista, oman kylän asukkaiden/naapureiden käyttämää.
Nyt läpikulku jalankulkijoille on estetty aidoin ja portein. Samankaltaisia piha-aluetta viertäviä / jopa piha-alueen läpimeneviä teitä on alueella useita. Lähinnä oleva vastaavanlainen tie alueella on Kalliopolku tai Leppäalhontien ja Kahvimaantien risteys, jossa ajotie alkaa suoraan tilan piha-alueelta.
Me allekirjoittaneet vaadimme, että kevyen liikenteen läpikulku Leppäalhontiellä Kahvimaantien ja Yöviläntien välillä olisi sallittua. Jos läpikulku estetään, tulisi tälle tielle tehdä korvaava kevyen liikenteen tie, jota kyläläiset voivat käyttää yllämainittuun toimintaan.
Kahvimaan kyläläiset Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45600 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1753 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1464 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
326 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
219 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2261 Luotu: 22.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
207 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
179 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20882 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
150 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025