Käteisen on säilyttävä ja ilman digilaitteita on voitava asioida
- Adressi
- Tiedotteet 13
- Allekirjoitukset 561
- Allekirjoittajien kommentit
- Tilastot
- Tietosuojakäytäntö
- Lisänäkyvyys
KÄTEISEN ON SÄILYTTÄVÄ KÄYTÖSSÄ
Norjassa ja Tanskassa laki velvoittaa ottamaan vastaan käteismaksuja, HS 17.10.2022. Samanlainen laki tarvitaan Suomessakin.
Korttimaksuista jää aina jälki eli merkintä pankin tietojärjestelmään, missä olet käynyt ja/tai mitä ostanut. Yksityisyydensuoja ei toteudu samalla tavalla kuin käteimaksuissa.
Espoossa Tapiolassa kaupungin parkkialueella Kultuurikeskuksen edessä ei voi enää maksaa muulla kuin kännykällä, ei edes korttimaksun mahdollisuutta ole olemassa. Tapiontorin vieressä ja Länsituulenaukiolla on yksityinen parkkipaikka, jossa on kolikoilla toimiva automaatti yhtenä maksutapana.
Perustuslain 81 §:n mukaan valtion veroista ja maksuista säädetään lailla. Sama koskee kunnallisveroa, 121 §.
Kun tähän saakka auton omistaja on voinut pysäköidä ilman älykännykän ja internetyhteyden ostamista, muutoksesta pitäisi säätää lailla. Lisäksi muutos olisi yhdenvertaisuuden vastainen.
On muutenkin järjetöntä maksella pikkumaksuja, karamelli 1 euro, tai yksi tuloste kirjastossa 0,20 euroa, tililtä. Jokainen tilitapahtuma maksaa sitä paitsi pankille järjestelmän ylläpitäjänä.
Ei koronaltakaan suojautuminen edellytä tärkeimpänä toimenpiteenä kolikoiden koskettelun välttämistä vaan aerosolilta suojautumista.
"Käteistä ei enää hyväksytä osassa kahviloita ja elokuvateattereita" HS 17.10.2022 https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009027854.html
Toinen mielipide HS:ssa 16.10.2022:
- Pistäydyin äskettäin Kampin palvelukeskuksen kahviossa juodakseni kupin kahvia. Tavallisesti hyvin suosittu kahvio oli tyhjä lukuun ottamatta paria asiakasta.
- Syy selvisi, kun menin ostamaan kahvia. Vanhusten palvelukeskus oli siirtynyt täydelliseen itsepalveluun. Kassalla ei enää ollut ketään, maksu piti suorittaa itse näyttöpäätteellä. Kahvi, klik, pulla, klik. Näytölle ilmestyi ostoksen hinta, jonka maksoin kortilla maksupäätteellä.
EKP on ilmoittanut, että digitaalisen euron rinnalla säilyy aina myös fyysinen euro, HS 12.5.2022. Koska kauppaliikkeet eivät tätä noudata, vaan alkavat tehdä omia linjauksiaan, tarvitaan lakiin säännös.
Kortilla maksaminen ei ole edes mahdollista, kun tulee tietoliikenteen häiriö.
Mitä muuta voit itse tehdä kuin allekirjoittaa adressin: käytä käteistä kaupassa maksaessasi!
ILMAN DIGILAITTEITA ON VOITAVA ASIOIDA
HS:ssa mielipidekirjoituksessa 7.10.2022 (Ihmisellä pitää olla oikeus digivapaaseen elämään) esitettiin perustuslakiin pykälää, että aina on voitava asioida ilman digilaitteita:
- Moni muuten toimintakykyinen seniori ei osaa käyttää digilaitteita, joko ei ollenkaan tai liian vähän. Ja monella, joka ehkä osaisi, ei ole rahaa kustantaa digilaitteita. He ovat nyky-Suomen syrjittyä paarialuokkaa.
Maailmassa tulee aina olemaan kolmasosa ihmisiä valtioissa, joissa koulutustaso ei ole niin korkea kuin länsimaissa. Näissä maissa digitaalisuudessa ei mennä niin pitkälle kuin länsimaissa tekno-uskoisuudessa voidaan touhuilla. Näin ollen on hyvä ottaa laajempi näkökulma ja laittaa jäitä hattuun
___
Allekirjoita adressi ja laita ruksi kohtaan, että haluat sähköpostitiedotteita adressin laatijalta. Tulee vielä koota nimittäin viisi henkilöä, jotka tekevät kansalaisaloitteen, jotta asia saadaan eduskuntaan.
__________
HS 21.10.2022: Vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo on huolissaan ikääntyneiden vaikeuksista käyttää digitaalisia palveluita ja laitteita. Hän esitti torstaina tiedotteessaan päättäjille ratkaisuehdotuksia ongelmaan. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009146974.html
HS 12.5.2022 tietokirjailija Aatos Hallipelto: Lyhyellä aikavälillä käteinen ei ole häviämässä. Vuonna 2020 julkaistun Euroopan keskuspankin (EKP) Space-tutkimuksen mukaan käteinen oli edelleen hallitseva (73 prosenttia) vähittäismaksutapa euroalueella, vaikka sähköiset maksutavat ovat voimakkaasti lisääntyneet. Euroalueen eri maat ovat varsin erilaisissa kehitysvaiheissa.
Suomen Pankki: Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuonna 2021 yhteensä 1,9 mrd. korttimaksua, mikä oli 5 % enemmän kuin vuonna 2020. Korttimaksujen kokonaisarvo kasvoi 9,2 % vuodesta 2020 ja oli yhteensä 57,0 mrd. euroa vuonna 2021.
...Näytä lisää
Esko Nurminen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
4726 Luotu: 27.04.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
249 Luotu: 12.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
217 Luotu: 16.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
199 Luotu: 13.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
887 Luotu: 13.03.2025
Skeittipuisto Viialaan
196 Luotu: 11.05.2025
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
139 Luotu: 14.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20602 Luotu: 20.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
685 Luotu: 01.04.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
109 Luotu: 15.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
255 Luotu: 29.04.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
105 Luotu: 18.05.2025
Turvallisuutta Malminkartanonaukioon - lisää valvontaa Alepan alueelle
102 Luotu: 11.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
355 Luotu: 17.03.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
496 Luotu: 04.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1596 Luotu: 10.12.2024
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
135 Luotu: 07.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1515 Luotu: 01.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
69 Luotu: 08.05.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11389 Luotu: 03.02.2025