Sairaanhoitajat pois palkkakuopasta!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Olen sairaanhoitaja. Koulutustasoon, työn vaativuuteen sekä vastuullisuuden nähden surkea palkka.
Re: Re:
Kuuleppa Jeppe! Älä puhu kaikkien puolesta, kun et näköjään asiasta mitään edes oikeasti tiedä! Mulla menee 3000/kk rikki kerran vuodessa, jos silloinkaan, kun lomarahat maksetaan! Ja olen sh-kätilö, kolmivuorotyötä tekevä!
Re: Re:
#168: Kaikki ammatit ovat vastuullisia ja ammatillisia. - Re:
Ainakin omalla työpaikallani tälläisiä tilanteita on erittäin usein ja vaatii kovaa ammattitaitoa & tiimihenkeä, että saadaan ihminen pelastettua. Arvostan itse omaa ammattikuntaani erittäin paljon ja teemme tärkeää työtä, niin kuin jokainen suomalainen omassa työssään. Mutta karu tosiasia on se, että kun tehtäviä siirretään jatkuvasti lisää yhdelle ammttikunnalle ja väkeä vähennetään, niin alan tulevaisuus ja vetovoima alalle on synkkä. Täytyy olla vahva ja samalla herkkä, hyvä muisti ja kova kunto, että kestää nykypäivän Suomen kunta-alalla sairaanhoitajana.
Kyllä noin vastuullisesta työstä tulisi saada kunnon korvaus. Vastaan hedän palkkansa laski ku lisiä supistettiin
Ei saa unohtaa..
...Lääkäreitä. He ansaitsevat palkankorotuksen siinä missä hoitajat. Sydänkirurgi leikkaa 10h ilman taukoja, siinä ajassa leikkurihoitaja käy syömässä ja kahvilla. Kirurgi ei tee narinalistaa koska A)nauttii työstään B) ei tuhlaa energiaa internetissä valittamassa vaan päivystää
Ajaa hyvää ja tärkeää asiaa. Sairaanhoitajien palkat Suomessa ovat todella huonot!
| This discussion has been closed. |
Re:
#159: -
Ei se ihan noin yksioikoista ole. Se on myös arvovalinta.