KPAMK:n Ylivieskan yksikköä EI SAA lopettaa
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Maailma muuttuu!
#30: Entinen haapajärveläinen - Maailma muuttuu!
Oletko tyypillinen kotiseudullasi epäonnistunut ja katkera ihminen, joka ei soisi muidenkaan täällä menestyvän? Tiedätkö, että koko Pohjois-Suomi kehittyy nyt nopeammin kuin muu suomi, joka on jämähtänyt paikoilleen. Ulkomaanviennistäkin asukasta kohden luettuna lähtee jo enemmän Pohjois-Suomesta, kuin muusta osasta maata.
Etelän suurkeskukset ottavat nyt pelastusrenkaaksi keskittämistä, jotta maan ja kiinteistöjen arvonnousut edes ruokkisivat kasvua. Pienelle alalle sulloutunut asutus on silti vain jäänne ajalta ennen autoa, siis hevosaikakaudelta! Tervetuloa, entinen Haapajärvinen, tänne suurempiin ympyröihin yrittämään uudelleen!
Re: Maailma muuttuu!
#30: Entinen haapajärveläinen - Maailma muuttuu!
Menehän entinen Haapajärvinen mahdollisimman kauas etelään, vaikka suomen rajojen ulkopuolelle. Kuvitteletko olevasi juuriltasi joku muu kuin haapajärvinen etelä on pannut pääsi sekaisin, on elämää muuallakin kuin kehä kolmosen sisällä. Jos tasaarvosta puhutaan silloin puhutaan myös siitä näissä asioissa. Urpilaisella on liikaa valtaa ja hänen puolueellaan. Olisiko nousu joku päähän..... ja se ei ole ainakaan veri.
Väittely leikkauksista
http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/10/viikon_vaite_1910_pitaako_amk-paikkojen_leikkaamista_kohtuullistaa_2961392.html
Re: Väittely leikkauksista
#86: maakuntalainen - Väittely leikkauksista
Työllistyminen ei voi olla amkien heikentämisen perusteena, koska esimerkiksi keski-pohjanmaan ja oulun amkeista valmistuneiden insinöörien työllistymisasteet (heti valmistumisen jälkeen, OPALA-tutkimus) eivät juurikaan poikkea toisistaan!
Re: Teknikan opetus Ylivieskaan?
#43: martta0 - Teknikan opetus Ylivieskaan?
Kära Märta =)
Parempi ratkaisu on se, että Liiketalous keskitetään Ylivieskaan. Kokkolassa on paljon teollisuutta, joka tarvitsee insinöörejä.
OPALAn mukaan kone- ja tietotekniikkainsinööreistä on valmistumisen yhteydessä ilman työtä vain noin 25%, kun taas liiketalouden puolella yli 40%! Tekniikan alalta on huonoin tilanne Kemiassa, jossa merkittävä osa tutkinnon suorittaneista ei saa heti työpaikkaa Kokkolan alueelta (yli puolet työttömiä).
Kun ajatellaan, että ministeriö lakkauttaisi 100 aloituspaikkaa tekniikalta, huomataan, että ministeriöllä ei ole lainkaan työllistyminen perusteena vaan jokin muu (mikä?). Tämä ajatus korostuu vielä, kun lehtien mukaan ministeriö haluaa tehostaa Kemian koulutusta, vaikka jo nyt suurin osa valmistuneista työttömiä! Ja toisaalta liiketalouden aloituspaikkoja ei karsita, vaikka se tuottaa työttömiä.
Re:
#3: Urpilainen on Kokkolasta -
Ongelma lieneekin siinä, että Ylivieska on kilpailusyistä "unohtanut" yhteistyön! Se näkynee erityisen hyvin T&K-toiminnassa!
Napsiiko Ylivieska rusinat eri alueiden pullista?
Kokoomuskin menee nyt halpaan
Aivän mieletön juttu tämä amk-leikkaushomma??? Luullaan, että isot olisivat hyviä ja pienet huonoja - käytännössä ihan toisin päin. Olen luullut, että kokoomus on laatutietoinen puolue, mutta nyt kyllä arviointikyky pettää ja rajusti......En olisi uskonut, että sossut vie näin lahjakkaasti?
Re: ei hakijat vaan valmistuneet
Nyt vauhkotaan hakijamääristä. Eipä siis ole perusteluja vähentää kulttuuria ja viestintää!! Hakijamäärillä ei ole juuri mitään merkitystä vaikuttavuuteen. Vaikuttavuuden määrittää valmistuneiden määrä, työllistyminen sekä TKI:n laajuus!! NYT OIKEAT ARGUMENTIT PELIIN HERRA OKM!
Ylivieska on monialainen yksikkö, missä koulutusohjelmissa ei tarvitsisi olla kuin 20 aloituspaikkaa ja koulutusohjelmia 6 (vanhoilla nimikkeillä). Näillä mittareilla hakijoita olisi ainakin 2/koulutusohjelma ja se olisi riittävä määrä alueelliseen vaikuttavuuuteen sekä työpaikkoihin.
Kirotusvirhe...
Hakijoita siis kaksinkertainen määrä aloituspaikkoihin verrattuna / koulutusohjelma EI kaksi / koulutusohjelma
Olkaa aktiivisempia Ouluun
| This discussion has been closed. |