Energiajuomien myynti lapsille kiellettävä.
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Re: Otsikko
#47: En Juo Energiamyrkkyä - Re: Otsikko
Mahtaakohan rouva Matikainen 70v nyt ymmärtää mitä sana trollaus tarkoittaa? Meneppäs nyt takaisin vain vaarin luokse ja lopeta se tietokoneella pelleily.
Kyllä, energiajuomat on kiellettävä!
Monet ovat ihmetelleet, että miksi sitten kahvia ja teetä ei kiellettäisi. Se kun vaan tahtoo olemaan niin, että kahvia ei myydä tuollaisissa tolkuttomissa kanistereissa, eikä sitä yleensä juoda viittä kuppia kerralla. Energiamyrkyt ovat myös paljon kahvia kalliimpia, kun muutaman tölkin hinnalla saisi jo paketin kahvia. Energiajuomat ovat myös muodostuneet ilmiöksi - saattaisihan se kahvikin olla kohta kiellettävänä, jos olisi trendikästä juoda välitunnilla kahvia vaikka sitten se viisi kuppia.
Olen myös huomannut erään melko ikävän asian tuosta energiamyrkystä. Jonnet näyttävät olevan aika läskejä. Ei mahda tehdä terveydelle hyvää, kun kittaa monta tölkkiä sokerijuomaa ja menee istumaan tunnille. Oikeastaan tämä sama pätee myös kokikseen, eikä sitäkään kyllä miksikään terveysjoumaksikaan voisi kutsua.
Energiamyrkky vähentää myös yöllä nukkumista. Voi katsos vaikka valvoa koko viikonlopun putkeen ja pelailla tietokoneella sotapelejä. Sitten vaan maanantaiaamuna 21 tölkkiä energiajuomaa kurkusta alas, ja mahtavat parantua melkoisesti omat ja kavereiden opiskelutulokset! Tuo liian vähäinen nukkuminen on kyllä jo aivan riittävän iso ongelma ihan ilman energiamyrkkyjä!
Tiesättekö millaisia vaikutuksia energiamyrkyssä olevalla tauriinilla eli 2-aminoetaanisulfonihappolla on? Näyttää vähintäänkin epäilyttävältä: 1.usa.gov/9vS8Nf Guarana taas aiheuttaa rytmihäiriöitä. Olisiko kiva, kun sydänkäyrässäsi - tai kaverisi, lapsesi tai tuttavasi sydänkäyrässä - olisi tällaisia mukavia pikku kummallisuuksia? bit.ly/7Ix8Tc Ja sitten energiajuomasta aiheutuva verenpaineen heittelehtiminen onkin sitten taas aivan oma tarinansa... Kyllä tekivät Norja ja Tanska viisaasti, kun kielsivät energiajuomien myynnin kokonaan. Satumme vaan täällä itäblokissa olemaan aina kymmenen vuotta jäljessä sivistysmaista.
Sitten vielä riippuvuudesta. Energiajuomat aiheuttavat riippuvuuden, monellakin tavalla. Ensimmäinen tapa on sosiaalinen riippuvuus. Energiamyrkystä eroon pääseminen saattaa olla hyvin vaikeaa, kun aina on joka nurkassa kaveri myymässä omaa tölkkiään. Toinen tapa on kofeiiniriippuvuus. Se aiheutuu nuorille jo niinkin alhaisella annoksella kuin 50 mg vuorokaudessa. Jos jonne juo päivässä 15 puolen litran tölkkiä, se tekee noin 1200 mg kofeiinia. Siitä saadaankin "terveellisesti" myös vettä se suositeltu viisi litraa. Paitsi että kofeiinijuomat eivät poista nestehukkaa, vaan lisäävät sitä, sillä kofeiinilla on nestettä elimistöstä poistava vaikutus. Siinähän ramppaavat jonnet vessassa.
"Varoitus: ei suositella lapsille, raskaana oleville henkilöille tai kofeiiniherkille henkilöille". Tyhmiä olette kun kittaatte tämmöistä kemikaalicocktailia. On kyllä kummallista, kun eivät soi päässä hälytyskellot, kun tällainen ukaasi lukee sen energiajuomatölkin kyljessä. Kun jonnelle sanoo, että energiamyrkky on epäterveellistä, vastaus on tyyliin "ja paksat" tai jotain vastaavaa. Melko tehokkaasti näyttävät osaavan inogroida nuo varoitukset.
Yllä olevat teksti löytyy myös osoitteesta pastebin.com/6HmvNEfY
Opiskelija 16: vinkiksi, että apteekista saa kofeiinitabletteja. Ne ovat terveellisempiä kuin energiajuoma ja mahtuvat kätevämmin mukaan.
kielletään myös kahvi ja kaikki muutkin
This comment has been removed by the author of the petition.
Reason for the removal: asiaton viesti
Re:
Re: Otsikko
#43: Valitse nimimerkki - Otsikko
Tästä näkee, että vahinko on jo tapahtunut. Montako kk tai vuotta olet ES:¨ää vetänyt??
Re:
#49: spurdo spärde t. ylilauta -
Tästä tekstistä jo näkee, mitä tuollaiset juomat, nukkumattomuus, olematon ruoka yms. aiheuttaa. Ihan järkyttävää kieltä. Enpä todellakaan haluaisi yrittää kommunikoida, saatikka opettaa tuollaista lasta! Jospa se luonto hoitaa homman...
Re: Energiajuomien myynti ? Mutta kun väkeviä juodaan myös.
#1: Lapsi varttuu aikuiseksi. - Energiajuomien myynti ? Mutta kun väkeviä juodaan myös.
Moi vaikutat trollilta, koska kirjoitat kaikki caps lock päällä. LMFAO.
kukkahattutädit...
naurettavaa.
hirveetä toiste asioihi puuttumista, pitäkää huoli OMISTA asioistanne
Kerättyä tietoa.
Olen kerännyt tuohon linkkiin jo jonkun vuoden tietoa energiajuomista mutta ei näytä ketään liikuttavan.
Re: naurettavaa.
Kyllä alkoholi varmasti enemmän ongelmia aiheuttaa, mutta se ei tarkoita, että muiden aineiden ongelmiin saisi puuttua. Sitä paitsi alkoholin aiheuttamiin ongelmiin puututaan. Energiajuomaa saa sen sijaan myydä vapaasti vähittäiskaupassa ja sen käyttö on vähän sitten mitä sattuu. Sittenhän tähän asiaan liittyy vielä energiajuomien ja alkoholin sekakäyttökin, mutta se onkin jo oma lukunsa.
Re: miettikääpä tätä...
#51: opiskelija 16 - miettikääpä tätä...
Hullua,laittaisitte tuonkin adressin koskemaan tupakkatuotteiden ja keskioluen myyntikieltoa,niillä olisi varmasti parempi vaikutus lasten ja nuorten terveyteen.
Mitä ihme myrkkyä te energia juomien kuvittelette olevan?lukekaa tuoteseloste ja miettikää,jos ette itse ymmärrä kysykää!
Alla linkki yhden energiajuoman tuote sisältöön,onpa myrkyllistä,heh!
Järki käteen.
vai nimikö sitä juomaa pahentaa?
Jos kielletään energiajuomat niin juomatehtaat muuttaa sen nimen limonadiksi mitä se alunperinkin voisi olla, sittenkö on kaikki tyytyväisiä? Colat on ihan samanlaista lientä.
| This discussion has been closed. |
miettikääpä tätä...