Hätähuuto Salon synnytysten puolesta!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Kiitos !
This comment has been removed by the person who wrote it.
Reason for the removal: ei kuulu asiaan
Re:
Miten hanskataan säädetyt tiukennukset päivystysvalmiudessa, jotka tulevat voimaan viimeistään 2017? Vapautetaanko Salon sairaala nyt ja jatkossa säästövelvoitteista vai säästetäänkö muualta vielä enemmän synnärin puolesta ja onko piikki auki vuotta 2017 varten? Toivoisin tähän vastausta poliitikoilta, ettei tämä jäisi pelkäksi huulten heilutteluksi ja lyhytnäköiseksi poliittisten irtopisteiden kalasteluksi.
Re: Re: Todelliset hyödyt?
#123: Realismia - Re: Todelliset hyödyt?
On aika turha valittaa minulle siitä että minä en ole oikaissut laskelmia. Ei sairaanhoitopiirin johto ole minulta niitä pyytänyt, ja olisi loppujen lopuksi aika turhaa vaikka tekisin kuinka hienot ja paikkaansa pitävät laskelmat. Voin myöntää etten ole tutustunut tehtyihin laskelmiin tai niiden tausta-aineistoon riittävän tarkkaan voidakseni perustellusti osoittaa niiden olevan väärässä.
Siitä huolimatta epäilyni eivät ole myöskään täysin perusteettomia, silkasta arvelusta puhumattakaan.
Tiedän varsin hyvin, että valmiuksien ylläpito maksaa, ja sitä kautta saattavat "yksikkökustannukset" nousta suuriksi, jopa terveydenhoidossa.
Toisaalta, mielestäni on myös perusteltua kysyä, että onko TYKSin kapasiteetti varmasti riittävä? Eikä riitä että sinne palkataan riittävästi väkeä, vaan vaaditaan myös tiloja. Lisäksi tilojen suhteen täytyy muistaa, että Salon yksiköiden kulut eivät tilojen osalta katoa. Pitää muistaa ottaa huomioon sekin, että miten vapautuvia tiloja aiotaan hyödyntää. Julkisen sektorin säästölaskelmissa helposti lähdetään liikkeelle oletuksesta, että lakkautettavan yksikön kulut nollautuvat, vaikka sisäinen laskutus kohdentaa yksikön kuluiksi menoeriä, joista ei tosiasiassa voida leikata. Tämä johtaa monesti pahoihin virhearvioihin. Ääritapauksessa voi käydä niinkin, että Turusta loppuvat tilat, ja täytyy rakentaa uusi sairaala, samalla kun Saloon jää puolityhjä rakennus. Huolto- ja pääomakustannukset nousisivat reippaasti.
Valinnanvapaudellakin on merkitystä vain, jos sieltä toisesta suunnasta tosiaan löytyy sairaala. Ja tilanteen kehityksen huomioon ottaen sieltä pitäisi löytyä riittävän iso sairaala. Lääninrajan tuntumassa se on melko epätodennäköinen skenaario. Todennäköisesti nämä tämänhetkiset säästöohjelmat ovat johtamassa tilanteeseen jossa valinta tehdään Turun ja Helsingin väliltä.
On toki tutkimuksia, joiden perusteella voi saada sellaisen kuvan että isompi sairaala on parempi. Toisaalta, yhtälailla tutkimukset osoittavat etteivät pienemmät yksiköt ole erityisen riskialttiita. Ja mikäli jonkinasteinen ero tilastoista löytyisikin, niin pitäisi ottaa huomioon myös tienpäällä tapahtuvien synnytysten lisääntyminen. Tähän hätään en jaksa etsiä tilastotutkimusta, mutta olisin todella yllättynyt mikäli ambulanssi olisi lähelläkään samaa tasoa sairaalan kanssa, olipa yksikkö koko mikä hyvänsä.. Puhumattakaan jos synnytys tapahtuu omassa autossa tai taksissa.
Olet ehkä oikeassa sen suhteen, että synnytysosastojen lakkautuksia vastustavien olisi pitänyt aktivoitua aiemmin, mutta muuttaako se perusteluja tai niiden paikkaansapitävyyttä mitenkään, että joukko ihmisiä aktivoituu liian myöhään? Pahimmillaan "myöhäinen herääminen" tekee vastustuksesta turhaa, parhaimmillaankin se vaikeuttaa asioita, on aina parempi toimia ajoissa. Se on totta, mutta muuttuuko synnytysosastojen lakkauttaminen yhtään viisaammaksi sen takia, että sitä vastustavat eivät huomanneet tehdä jotain aiemmin?
Re: Re: Re: Todelliset hyödyt?
#156: pohjalainen - Re: Re: Todelliset hyödyt?
Olisit löytänyt aika moneen kysymykseesi vastauksia, jos olisit vaivautunut tutustumaan selvitykseen, johon löytyy linkki sairaanhoitopiirin hallituksen pöytäkirjoista netistäkin. Mutta, hei, pääasia, että saa vastustaa!
Ehdotus
allekirjoitettu on ja pyyntö
http://www.adressit.com/valtiolta_lisatukea_uuden_lastensairaalan_2017_rakentamiseksi
ja kaikkia jossain vaiheessa koskettava:
http://www.adressit.com/hallitus_ei_saa_leikata_valtion_osuuksia_kansalaisopistoilta
Vieläkö saa allekirjoittaa
Re: Vieläkö saa allekirjoittaa
#160: Nicke - Vieläkö saa allekirjoittaa
KYLLÄ, kiitos!!! Allekirjoittakaa ihmeessä!!!
Kohta ihmiset varmaan hoitaa nämäkin asiat kotona.
Järkeä käteen!
nimä!
Palvelut
Re: Re: Re: Re: Todelliset hyödyt?
#157: - Re: Re: Re: Todelliset hyödyt?
Sinäkin olisit voinut halutessasi kirjoittaa ihan perustellun vastauksen.. Mutta, mitä turhia kun saman voi hoitaa lyhyellä kuittauksella.
Suoraan sanottuna en viitsi ryhtyä tekemään kovin syvällistä taustatutkimusta aiheesta, vain vakuuttaakseni jonkun satunnaisen huutelijan netissä. Ei riitä että lukee sairaanhoitopiirin hallituksen pöytäkirjan, pitäisi tutustua myös tausta-aineistoon ja laskelmien pohjalla oleviin ennakko-oletuksiin. Kaikissa laskelmissa joudutaan käyttämään ennakko-oletuksia, se on fakta, ja valitettavasti moni laskelma on sitä myöten pikemminkin propagandaa kuin todellinen analyysi tilanteesta.
Ja kuten todettu, on olemassa lukuisia tutkimuksia jotka tukevat käsitystä pienenpien yksiköiden tarpeellisuudesta.
| This discussion has been closed. |
Juuri näin ,yhteinen asia. Salo ei tarvitse yhtään uutta menetettyä työpaikkaa. Ja aluesairaalassa annettu hoito tulee oleellisesti huononemaan tulevina vuosina jos nyt synnytykset lähtee. Esim isoja leikkauksia ei enään tehtäisiin sas:ssa. Vain nyt yhtenä esimerkkinä. Ei kai me, äänestäjät aijota hyväksyä tälläistä poliitikoilta?