Adressit.com

Reposaaren koulu on säilytettävä!

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#26 Mar 21, 2014, 18:59
Kortteli = 100m. Tuleva koulumatka 17 km.
Jari-Pekka Pohjanlehto, satamajätkä Reposaari#27 Mar 21, 2014, 19:14

Otsikko

Reposaaren kouluun tehtiin juuri viime kesänä salaoja viemäröinti.
Miksi tehdään kalliita korjauksia, kun tiedossa oli jo silloin mahdollinen koulun lopetus?
1-3 luokkalisille kuuluu taksikyyti kouluu yli viiden kilometrin matkalle. Kaupungille ei siis ole missään nimessä tulossa säästöjä koulun lopettamisesta, vaan kulut tulevat nousemaan.
Mikä Leinosen Jarilla on Reposaarea vastaan? Sait lopetettua täältä jo yläasteen.
Nyt järki käteen siellä kaupungin päässä.
Tahkoluotoon on kahden vuoden sisällä tulossa lisää työpaikkoja, eikö sitä oteta mitenkään päätöksissä huomioon?

Vieras#28 Mar 21, 2014, 20:13
Ei saareen ainakaan kauheasti sitten ole lapsi perheitä tulossa....vaikka olisi töitä.Leinosella on nyt mielessä saada lapsiperheet pois saaresta? Jos joku viisaampi nyt kertoisi et mistä se säästö tulee?
Vieras#29 Mar 21, 2014, 20:15
Mitä tälle adressille tapahtuu nimien keräämisen jälkeen? Aikooko adressin perustaja toimittaa nimilistan jonnekin?
Vieras#30 Mar 21, 2014, 20:41
Kimmo... Olisikin kysymys korttelista, kahdesta tai kolmesta... Kysymys on lähes 20km matkasta seuraavaan kouluun. Ala-astelaisille mielestäni aivan liian pitkä matka.
Vieras#31 Mar 21, 2014, 21:08
on tosiaan aika pitkä matka...sehän tekee koulumatkaksi n.40km päivä.
Jari-Pekka Pohjanlehto, satamajätkä Reposaari#32 Mar 21, 2014, 22:18
Ei tuo 20 km matka oo Tsadissa mikään, mutta ei kannataisi kommentoida sellaisia asioita joista ei tiedä yhtään mitään.
Kerros ny Kimmo ku tierät et koska Räpsöö on mantereeks muuttunu?
Vieras#33 Mar 21, 2014, 23:57
Mielestäni on niin Reposaaren kuin minkä tahansa pienen kylän elinehto, että kylässä on peruskoulu. Kouluton kylä ei houkuttele nuorta väkeä asumaan ja siten on vaarana kylän hidas kuolema.
Vieras#34 Mar 22, 2014, 06:11
Adressi toimitetaan Porin Kaupungin Herroille....ketkä tästä asiasta ovat päättämässä....En tiedä nimiä vielä mutta otan asiasta selvää.
Vieras#35 Mar 22, 2014, 08:42

Re:

#34: -

Kasvatus-ja opetuslautakunta ja sen jäsenet sekä kaupunginvaltuuston valtuustoryhmien

puheenjohtajat ovat oikea osoite, joille adressi kannattaa luovuttaa. He asiasta päättävät!

"Kaupungin herrat" siis asioiden esittelijät tuon esityksen ovat jo tehneet eikä heidän

mielipiteitään adressit muuta.

 

Vieras#36 Mar 22, 2014, 09:18

Re: Re:

#35: - Re:

Tuossa vastauksessa annettu osoite on oikea. Lisäksi olisi asian kanssa

pistettävä reposaarelainen valtuustomies koville. Myös tekemistä ei vain

puhumista.

Vieras#37 Mar 22, 2014, 09:26
Reposaaren koulun lakkauttaminen tarkoittaa koko saaren ja sen lähialueiden hijaista tappamista. Haluaako Porin kaupunki tappaa kokonaisen kylän?
Vieras#38 Mar 22, 2014, 09:34

Lapsena kävin Reposaaressa koko peruskoulun. Muistan, kun kaverini, joka joutui käymään kaupungissa asti (30km, linja-autolla siihen aikaan 45min suunta) koulua, harmitteli ja oli jopa kateellinen, kun me saimme käydä Reposaaressa koulua ja hän ei saanut ja joutui lähtemään kotoa jo klo 06:50 pysäkille jos kouluun meni kasiksi ja päästessään neljältä, oli vasta klo 17 kotona. Muistan myös, kuinka Lampaluodosta koulua kävi muutaman perheen lapset Reposaaressa. Joutuivat sitten odottamaan koulupäivän päätyttyä kyytiä kotiin koulun pihalla useamman tunnin, kun vanhimman kyytiläisen koulupäivä jatkui... Nyt sitten ollaan sitten laittamassa kaikki busseihin ja takseihin.

Mitä pahaa Reposaaren asukkaat ovat tehneet, että tällaisen kohtalon ansaitsevat? Tämä kylä ei ole mikään Preiviiki, jossa on muutama hassu talo. Tämä on pienen kaupungin kokoinen todella tiivis yhteisö. Monissa KUNNISSA on vähemmän asukkaita kuin Reposaaressa, ja niissä kyllä lapset saavat käydä koulunsa kotipuolessa.

Uskon myös, että jos Reposaari saa pitää koulunsa, koulu tulee vielä kasvamaan, kun nuoret muuttavat takaisin Reposaareen ja perustavat perheitä. Kaupungistuminen ei ole enää muodissa. Sorry.

Jari-Pekka Pohjanlehto, satamajätkä Reposaari#39 Mar 22, 2014, 16:01

Otsikko

Kyllä se näyttää taas olevan Kokoomuksen heiniä tämä homma. Ainakin, jos tämän päivän lehtikirjoitukseen on luottamista.
Sitähän se Kokoomus haluaa, siis maaseutu alas ja ihmiset betoniviidakkoon asumaan. Saa puolue toverit myytyä kalliilla kämppiä kerrostalosta tai vastaavasti kunnon tuoton sijoituksilleen vuokrina.
Toivottavasti tämä on kaikilla vastustajilla mielessä, myös vaalien aikana, eivätkä äänestä "työväen puoluetta", vai miten se Sauli sanoi?!
Vieras#40 Mar 22, 2014, 16:25
#39 oikeassa olet
Vieras#41 Mar 23, 2014, 07:37
Hyvänen aika mitä oikein päättäjät ajattelevat! Itse kävin Reposaarelta koulua Porissa ja muistan miten työlästä se oli vaikka kävin seitsämen ja kahdeksannen luokan siellä. Kyllä nyt pitäisi päättäjien ottaa järki käteen ja ajatella seitsemän vuotiasta lasta jonka pitäisi mennä kouluun kahdeksaksi Reposaarelta linja-autolla jonnekin muualle. Hyvät päättäjät laittakaa koulu kuntoon niin tulevaisuus ihanalla saarella tulee olemaan aivan toinen kuin nyt. Kyllä se on niin jos palveluja on niin ihmisetkin muuttavat saarelle. Siis selvästi kannatan koululle jatkoa eikä MISSÄÄN TAPAUKSESSA LOPETTAMISTA.
Vieras#42 Mar 23, 2014, 07:52
Meidän matti meikäläisten puolesta !!
Vieras#43 Mar 23, 2014, 08:27
Hyvästi koulu, jonka jälkeen neuvola, lääkäri, apteekki, lastentarha ja kaikki kunnaliset palvelut.
Hyvästi lapsiperheet joissa kouluikäisiä lapsia, jonka jälkeen valitettavasti todella pienen ajan sisään hyvästi Reposaari.
Vieras#44 Mar 23, 2014, 08:33
Noiden allekirjoittajien, jotka eivät halua nimensä näkyvän,
allekirjoituksetkin ovat yhtä tyhjän kanssa.
Kimmo#45 Mar 23, 2014, 16:20

Re:

#32: Jari-Pekka Pohjanlehto, satamajätkä Reposaari -

Se muuttui silloin kun "saareen" tehtiin kiinteä tie eikä lauttaa tms jouduta enään käyttämään!

Vieras#46 Mar 26, 2014, 14:56
Hyvä ystävättäreni, Pirjo Mäki-Kihniä, asuu
Reposaaressa, hänelle tämä asia on erittäin tärkeä, myötätunnosta allekirjoitan tämän adressin ja toivon, että tästä on asianomaisille
apua...
tämä on oikeaa tasaarvoa.#47 Mar 26, 2014, 15:10

Reposaaren Koulun puolesta.




Nyt Reposaarelaiset tarkkana kaupunkin johtaja Hannus sanoi rakennus messu panelissa että Poriin rakennetaan lähiaikana uusi koulu nyt pidämme kiinni siitä että se rakennetaan Reposaaren ala-asteen kortteliin koskka Porista on aivan yhtäpitkä matka tänne Reposaareen että porilaiset pikkulapset pääsevät tällälailla nauttimaan siitä ihanasta aamuisesta automatkasta ja illalla takaisin pirteinä ja läksyt tehtynä tietysti autossa että pääsee harrastamaan heti.




Matti Nissi#48 Mar 26, 2014, 17:36
Kaikki Meri-Porin koulut säilytettävä!!
Tukitoimintaa vuosia harjoittanut#49 Mar 27, 2014, 07:51

Huono ehdotus

SK:n 27.3. yleisönosastossa tehty esitys vanhempien vapaaehtoisesta kannatusmaksusta
kouluille on huono. Kyllä vanhemmat jo monin tavoin tukevat koulujen toimintaa, nyt se tosin, tehtyjen kehysriihipäätösten jälkeen, on entistäkin vaikeampaa
Vero- ym. maksujen kohdentaminen on päättäjien tehtävä. Heidän on vain tehtävä valintoja eri asioiden kohdalla. Pieniin lapsiin ja koulun käyntiin kohdistuvat panokset ovat niitä kaikkein tärkeimpiä ja tulevaisuuteen vaikuttavia.
Räpsööläinen#50 Mar 27, 2014, 08:19

Re: Huono ehdotus

#49: Tukitoimintaa vuosia harjoittanut - Huono ehdotus

Ehdotus on hyvä, jos se on ainoa mahdollisuus säilyttää koulu käytössä. Ikävää tietysti joutua pulittamaan taas, mutta minä ainakin olen valmis lasteni vuoksi tekemään vaikka mitä. Poliitikot tehkööt tästä johtopäätöksensä.