Adressit.com

Kerrostalokompleksia vastaan -Ylöjärven puistomaisuuden säilyminen (Soppeenmäki, Urheilutalon ja kou

Ota yhteyttä adressin tekijään

Minna Sorsa#1 Jan 08, 2009, 10:05

Lisätietoja aiheesta löytyy seuraavista linkeistä

Hei,
jollei linkki toimi, voit kopioida tiedot. Tiedot löytyvät pääosin Ylöjärven kaupungin sivustosta, kohdasta "tekninen" ja sieltä pitää löytää "valmisteilla olevat kaavat".

Kaupungin selostus asemakaavan muutokseen
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38117/file/Urh_koul_itaosa_041108_ehd.pdf

Kaupunginhallituksen kokous 27.11.2008
http://www2.ylojarvi.fi/Dynasty/kokous/KOKOUS-1205-20.HTM

Asemakaavaluonnos alueesta
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38109/file/Urheilutalojakoulu_asemapiirros.pdf


YLÖJÄRVEN KAUPUNGIN LUONNOKSET:

Kuva Kuruntieltä liikenneympyrän kohdalta
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38113/file/Urheilutalojakoulu_havainne4.pdf

Kuva Kuruntien sillalta
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38114/file/Urheilutalojakoulu_havainne5.pdf

Kuva Vaasantieltä Urheilutalon kohdalta
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38112/file/Urheilutalojakoulu_havainne3.pdf

Kuva koulun kentältä
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38111/file/Urheilutalojakoulu_havainne2.pdf

Kuva koulun suunnasta
http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/38110/file/Urheilutalojakoulu_havainne1.pdf

VALOKUVIA ALUEESTA (MS):

Asemakaava-alue Kuruntien sillalta nähtynä
http://www.minnasorsa.fi/?page_id=49

Asemakaava-alueelta häviävä lehmuskuja
http://www.minnasorsa.fi/?page_id=55

Piirros (vaatimaton); asemakaava-alue Kuruntien sillalta jossa rakennusmassa koulun ja puiston edessä
http://www.minnasorsa.fi/?page_id=52

Asemakaava-alue koulun pihalta nähtynä
http://www.minnasorsa.fi/?page_id=57
Minna Sorsa#2 Jan 08, 2009, 10:07

Tapahtuma johon voit osallistua

Hiljainen mielenosoitus asemakaavaluonnosta vastaan asemakaava-alueella/puistossa ti 20.1.09 klo 18-18.20. Ota mukaasi lyhty.
Minna Sorsa#3 Jan 12, 2009, 21:40

Pieneltä paikkakunnalta

..löytyy kiitettävästi henkilöitä, jotka ovat samaa mieltä Ylöjärven kehityksestä. Asia on tärkeä. Tänään on mennyt sadan allekirjoittajan raja rikki! Adressi on ollut netissä vajaan viikon. Allekirjoituksia kerätään 26.1. saakka.
Juha Mäki-Ketelä#4 Jan 12, 2009, 23:04

Vinkki kokemuspohjalta

Laittakaa tekstareilla ja sähköpostitse asiaa eteenpäin kaikille ylöjärveläisille sukulaisille, ystäville, työkavereille, tuttaville jne., ja pyytäkää heitä allekirjoittamaan ja levittämään tietoa vastaavasti eteenpäin.

Tekstari voisi olla vaikkapa tällainen (Minna sitten stilisoi sopivan):

Yhtenäiskoulun puisto säilytettävä.
http://www.adressit.com/kerrostalokompleksia_vastaan_puiston_puolesta


Toimii, kokemusta on!

JM-K

Minna Sorsa#5 Jan 18, 2009, 15:38

Kiitos juuri niin voi toimia!

Adressilla on ottanut nyt kantaa 146 allekirjoittajaa. On hyvä idea, että asiaa jokainen puhuisi tuttavilleen. Tästä kaavasuunnitelmasta eivät ilmeisesti vielä ihmiset kovin hyvin tiedä.
Tiistaina 20.1. klo 18.00-18.20 tapaamisiin Yhtenäiskoulun viereisessä puistossa. Siellä voi allekirjoittaa adressin paikan päällä ja kuulemme ensiesityksenä tilaisuuteen kirjoitetun runon!
Aarre Lehtimäki#6 Jan 20, 2009, 12:01

lehmuskujein istutus

Oli jouskus v50- / v60 lukujen vaihteessa kun lehmusrivit istutettiin, Vaasan- ja Kuruntien suuntiin. Olin niitä istuttamassa. Hepo-ojan Pauli meitä siinä istutusporukassa ohjaili. Olimme Ylöjärven Pallon nuoria talkoolaisia ja saimme hankittua istutusrahoilla Ypan ensimmäiset keltaiset veryttelyasut. Oli talkoissa Salmion Kalevikin, palokuntamies henkeen ja vereen. Kalevi katsoi hieman kieroon, jouduimme osan puista istuttamaan kahteen kertaan. Ypan talkootoiminta on käynnistynyt näillä lehmusistutuksilla. Kuruntien väliset lehmukset siirrettiin myöhemmin toiseen paikkaan, pois uuden koulutien alta.

Kirjoittaja on käynyt kaksi ensimmäistä vuotta kansakoulua Saurion lastenkodissa, sitten vanhaa koulua kirkolla, osan v.-52 talvea ja loput v.-52 valmistuvassa nykyisessä Yhtenäiskoulussa. Saurion lastenkodissa sijaitseva alaluokka, pedagoogi painotteinen, antoi eväät tähän elämään. Olen tällä hetkellä vielä työelämässä, ikä 66v, täällä Sandvik Tampereen tehtaalla työvälinesuunnittelijana.
Ari Marjamäki#7 Jan 20, 2009, 12:20

Suorana radiossa !

Asia oli tänään hienosti esillä Tampereen Radiossa (99,9 MHz) aamun Pirkanmaan uutisissa ja klo 10.30 jälkeen Minna suorassa lähetyksessä haastateltavana aiheesta.

http://lotta.yle.fi/rswebtre.nsf/sivut/mk_etusivu2004

"Ylöjärven keskustaan suunnitellaan 12-kerroksista taloa. Sitä vastaan pidetään illalla Soppeenmäessä kynttilämielenosoitus. "

Tänään illalla kaikki mukaan lyhtyjen kanssa Hiljaiseen Mielenosoitukseen klo 18.00-18.20.
Minna Sorsa#8 Jan 20, 2009, 21:46

Kiitos osallistumisesta tänään

Kiitos jokaiselle, joka tuli paikalle! Meitä oli paikalla vajaa 40 henkeä.

Oli uskomaton kokemus tänä iltana havaita lyhdyt ja iloiset, sittenkin asian ääressä vakavat, ihmiset koulun viereisellä tontilla. Koen ja moni sanoi ääneen, että tämä asia on tärkeä, keskustelimme yhdessä, tähän tahdomme vaikuttaa nyt ja seurata päätöksentekoprosessia Ylöjärvellä.

Kokonaisuus nivoutuu laajempaan pitkäjänteisen suunnittelun tarpeeseen ja esteettisten, kultturellisten ja asukasläheisten arvojen ottamiseen osaksi suunnittelua. Eihän lähiympäristöä voi kohdella miten vain, asioilla ja sillä kuinka koemme ympäristön on todellista merkitystä.

Meitä oli paikalla pienestä iäkkääseen, ja toivon, että jokainen laittaa sanaa eteenpäin. Keräämme nimiä nyt ja vaadimme asemakaavaan muutosta.

Aarre Lehtimäelle viestiisi; olipa kiinnostavaa kuulla historiaa!

Ja paikallahan on sijainnut Sulo Vilenin kuuluisa huoltoasemakin, siitä riittäisi varmaan paljon tarinoita, mutta itse tunnen vain TV-fiktiota.

Lämpimin ajatuksin ja kiitoksin, ihanaa että on olemassa ihmisiä jotka välittävät.
Ari Marjamäki#9 Jan 21, 2009, 09:09

Aamulehti uutisoi 21.1.2009

http://www.aamulehti.fi/verkkolehti/a/2009/01/21/8365493.htm#

Kaava: Ylöjärvellä vastustetaan 12-kerroksista kerrostaloa Yhtenäiskoulun viereen

Sanni (vas.), Jere ja Riku Vihottula sekä Elias Käkelä ja Pihla Marjamäki vastustavat Ylöjärven Yhtenäiskoulun viereen suunniteltua kerrostalojättiä, joka toteutettaisiin osin 12-, 9- ja 5-kerroksisena. Lapset osallistuivat tiistai-iltana koulun viereisellä puistoalueella järjestettyyn uuden asuinalueen kaavaa vastustavaan hiljaiseen mielenosoitukseen. Pari-kolmekymmentä ihmistä kantoi soihtuja pimeässä illassa. Ylöjärvellä on kerätty yli 150 nimeä kerrostaloja vastustavaan adressiin. Kerrostaloalue veisi muun muassa koulun 700 oppilaan käyttämän puistoalueen. Ympäristölautakunta katsoi vuonna 2007, ettei alue sovellu asuinrakentamiseen. Vastustajien mielestä Ylöjärven keskustassa täytyy säilyttää puistoja ja avaraa, vapaata tilaa.

Kiitokset tiedottajalle !
Ari Marjamäki#10 Jan 21, 2009, 09:22

Aamulehden uutislinkki

Ari Marjamäki#11 Jan 22, 2009, 11:47

Sataset paukkuvat ja mielipiteet sinkoilevat

Hienoa, nyt on jo reilusti yli 200 allekirjoitusta!

Keskustelu jatkuu vilkkaana mm. aamulehden nettisivuilla eilisen jutun yhteydessä, käykäähän katsomassa ja kommentoimassa:

http://www.aamulehti.fi/uutiset/pirkanmaa/ylojarvella-vastustetaan-12-kerroksista-kerrostaloa-yhtenaiskoulun-viereen/126144
Ari Marjamäki#12 Jan 23, 2009, 12:12

Tampereen kaupunkilehti Tori uutisoi 21.1.2009

Myös Tori-lehti (Tampereen kaupunkilehti, http://www.torilehti.fi) uutisoi asiasta 21.1.2009, 3/2009-numerossa:

http://torilehti.netpaper.fi/

"Ylöjärvellä käytiin kaavaa vastaan

Ylöjärvellä järjestettiin tiistaina hiljainen kynttilämielenosoitus Yhtenäiskoulun viereisen tontin asemakaavaluonnosta vastaan. Mielenosoittajat vastustavat kaavaluonnosta, jonka mukaan paikalle tulisi osin 12-kerroksinen, osin 9-kerroksinen ja osin 5-kerroksinen kerrostalojätti ja lisäksi muita taloja.

Tontti sijaitsee Kuruntien ja Vaasantien kainalossa. Yhdeltä sivultaan tontti rajautuu Ylöjärven yhtenäiskoulun alueeseen. Tällä hetkellä alue on puisto.

Asemakaavaa vastustavien Internet-adressi luovutetaan kaavoitusviranomaisille 26.1."


Minna Sorsa#13 Jan 25, 2009, 11:58

Tilaa elää -Merja Lasosen runo

TILAA ELÄÄ
TAIVAASEEN VOI KATSOA, EI RAKENTAA.
KOHTA EI SEKÄÄN KÄY.
KOULUTIETÄ EI SAA RAKENTAA UMPEEN AHNAILLA AJATUKSILLA.

HALUAN KUULLA AALLOT, LINTUJEN SIIPIEN ISKUT.

VARPAISSA TUORE RUOHO, KARKEA SANTA, LUMIKIN.
ANNETAAN TUULEN TUULLA VAPAANA
SITÄ EI SAA VALJASTAA TYHMYYKSIIN.
HALUAN HENGITTÄÄ ILMAA, PAKOKAASUITTA.
JUOSTA, UIDA, HYPPIÄ, JA LAULAA.
EN HALUA KAIUKSENI KYLMIÄ PETONISEINIÄ VAAN SEN SINISEN TAIVAAN.
HALUAN KERTOA LAPSILLENIKIN,
VIELÄ ON TILAA.

ÄÄNETÖN HUUTO ON KUULUVIN,
HAAVATON ISKU SATUTTAVIN.
ANNETAAN TILAA ELÄÄ.
Minna Sorsa#14 Jan 26, 2009, 15:29

234 ihmisen allekirjoituksella

Jätin tänään muistutuksen asema-kaava luonnoksesta Ylöjärven kaupungin tekniselle osastolle. Nimiä kertyi 234, joista 171 Ylöjärveltä, 29 Tampereelta ja loput muilta paikkakunnilta.
Tämän ja muiden vastineiden kanssa asia tulee seuraavaksi ympäristölautakunnan käsittelyyn.
Minna Sorsa#15 Jan 20, 2010, 06:20

Tornitalon kaava kaatui Hämeenlinnan hallinto-oikeudessa

19.1.2010 sain kuulla, että ylöjärveläisen Heikki Saarikon tekemenä valitus Yhtenäiskoulun viereisen tontin kaavasta on johtanut tulokseen!
Kaava on kaatunut!

Kuulemani perusteella kaava palautuu käsittelyyn, ja sitä täydennetään meluselvitysten osalta.

Toivoisin, että asia ei jäisi tähän, vaan ihmisten mielipiteet tästä koulualueen ja taajaman keskustan pilaamisesta oikeasti saavuttaisivat päättäjät.

Tornitalon nykyistä kaavaa ei voi hyväksyä.

Minna Sorsa
Kaupunginvaltuutettu
Ylöjärvi
Minna Sorsa#16 Mar 29, 2010, 10:42

Uusintakäsittelyn muistutusaika päättyy tänään

Asemakaavaluonnos on uudelleen asetettu nähtäväksi.

Maankäyttö- ja rakennuslaki tulee nyt käyttöön, ja teen muistutuksen, toivottavasti mahdollisimman moni muukin jaksaa aktivoitua.

Viime viikolla asiaa käsiteltiin vapaa-aikalautakunnassa, jossa valitettavasti päätökseen ei sisältynyt kannanottoa koululaisten tarpeista ja alueen merkityksestä viihtyisänä ympäristönä.
Kantaa otettiin sen sijaan rekentajien edun näkökulmasta.

Tässä on ikävä henki päällä, kun luottamushenkilöitä ohjataan vahvasti ajattelemaan tiettyyn suuntaan.

Toivon, että laki antaisi vastauksen, jollei virkamiesjohto kykene näkemään, mikä tässä on todella kestävä ratkaisu.

Olen todellakin tästä hankkeesta täysin eri mieltä esityksen kanssa; mielestäni hanke haittaisi Ylöjärven kaupunki-imagoa pysyvästi. Suurimpaa väestöryhmäämme edustavat lapset ja nuoret; myös heidän ylitseen tässä käveltäisiin.

Ja he, jotka väittävät ettei aluetta käytä kukaan, ovat väärässä. Tänä talvena puistossa ilakoitiin, laskettiin mäkeä. Alue on yhteisöä ja lapsia kokoava, sitä ei tulisi pirstoa. Yhtenäiskoulu jää ahtaaseen tilaan myös sen vuoksi, että vieressä olevaa Urheilutaloa tullaan laajentamaan.

Minna Sorsa

Minna Sorsa#17 Jan 28, 2011, 11:36

Prosessin etenemisestä 28.1.2011

Kaava hyväksyttiin toistamiseen Ylöjärven kaupunginvaltuustossa. Käsittely toteutui kahdesti: 11.11.2010 ja 9.12.2010.
Tein tällä kerralla itse valituksen päätöksestä Hämeenlinnan hallinto-oikeuteen.

Perusteinani ovat:
-Kaavalla ei luoda edellytyksiä hyvälle elinympäristölle, eikä edistetä sosiaalisesti ja kulttuurisesti kestävää kehitystä.
-Kaavaprosessissa ei turvattu lasten osallistumista kaavaprosessiin
-Asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien puute ja vuorovaikutteisuuden puute asemakaavan valmistelussa
-Kaava ei turvaa turvallista, terveellistä, viihtyisää ja sosiaalisesti toimivaa toimintaympäristöä
-Rakennusten tulee soveltua rakennettuun ympäristöön ja maisemaan täyttäen sopusuhtaisuuden ja kauneuden vaatimukset, asemakaavassa tulee huomioida kaupunki- ja maisemakuva
-Asemakaava uhkaa pohjavettä eikä hulevesien kulkua ole ratkaistu
-Asemakaava pohjavesialueella ja vilkkaan tien varressa nostaa kustannuksia
-Kaupungilla ei ole ratkaisua paloturvallisuuden näkökulmasta
-Sosiaalista kestävyyttä ja eheyttämistä ei ole huomioitu kaavaprosessissa

Minulta saa valituksen kokonaisuudessaan lähettämällä e-mailin minna.sorsa(at)vihreat.fi.
Minna Sorsa#18 Jan 28, 2011, 11:50

Valitus aikaansai myrskyn -Puurot ja vellit sekaisin?

Kunnallisessa politiikassa Ylöjärvellä kääntyi uusi sivu, kun ilmeni, että minua vaadittiin vetämään nk Ylöjärven tornitalon kaavavalitukseni pois, sillä uhalla, että mentän tarkastuslautakunnan puheenjohtajan pestin.

Prosessi on ollut kova.

Kuitenkin tosiasiassa kyse on suomalaisen ihmisen sananvapaudesta, ja oikeuksista. Jokaisella suomalaisella ihmisellä on nämä oikeudet.

Toiseksi tarkastuslautakunnan toimenkuvaan eivät nämä kaavavalitukset kuulu. Tilintarkastajat valvovat kaupungin päätösten laillisuutta ja tarkastavat tilinpäätöksen. Lautakunta toteuttaa tarkoituksenmukaisuusarviointia kaupunkistrategian lähtökohdista. Lautakunnan käsittelyssä olevat asiat eivät ole kaikilta osin julkisia: keskeneräisistä asioista ei puhuta ulospäin.

Ylöjärven kaupungin tarkastuslautakunta on toiminut moitteettomasti ja jopa uutta uraa luoden.

Lautakunnan jäsenet muodostuvat valtuutetuista. Jokainen valtuutettu on poliitikko. Valtuustossa edustetaan omaa ryhmää ja äänestäjiä ja kerrotaan omia näkemyksiä. Jokaisella valtuutetulla on mielipiteen ilmaisun vapaus.

Tarkastuslautakunnassa toimitaan tarkastuslautakunnalle asetetun lainsäädännön puitteissa.

Valituksella ei siis ole tekemistä lautakunnan puheenjohtajuuden kanssa. Kunnallisessa politiikassa on hyväksyttävä, että esiintyy erilaisia mielipiteitä.

Kaikessa toiminnassa tulee käyttää oikeudenmukaisia ja lakiin pohjaavia menettelytapoja.

Yksittäisenä kuntalaisena minulla on valitusoikeus. Se on kansalaisoikeus. Tarkistin Kuntaliiton lakimieheltä, että luottamushenkilöllä on todellakin samat oikeudet kuin muilla kuntalaisilla.

Joten taisivat puurot ja vellit mennä sekaisin? Keskustelu aiheesta ja päätöksenteko on vasta alkanut.

Minna Sorsa