Adressit.com

Ylläs ilman kaivoksia -Ei Kolarin Hannukaisen kaivoshankkeelle

Ota yhteyttä adressin tekijään

This comment has been removed by the person who wrote it.

Reason for the removal: Tarpeeton

Vieras#2 Feb 26, 2014, 14:02
Suomen historiallisesti tärkeimmän lomanviettoalueen ympäristö aiotaan "raiskata". Kokemuksia on jo aikaisemman Hannukaisen kaivostoiminnasta. Sosiaalinen media kertoo enemmän. Kaivoslakia pitää muuttaa. Elinkeino alueella perustuu nyt matkailuun, jolla on pitkä historia. Ulottuu sodan jälkeisiin vuosiin. kaivoshanke tuhoaa kulttuurin jonka paikalliset ovat luoneet satojen vuosien saatossa, meille kaikille nähtäväksi, puhtaassa luonnossa! Ei, ehdottomasti ei kaivoshankkeelle!
Vieras#3 Feb 26, 2014, 14:40
Ylläs ilman kaivoksia
porot1#4 Feb 26, 2014, 15:10

Tornionjoesta viemäri

Jovain, on ehdottomasti kiellettävä lailla,Mitäsotkua Tornionjokeen voi pyhä yksinkertaisuus miten käy Lohen,Taimenen,ynnämuiden kalojen,kaikki kalamiehet Pääkköstä myöten tänne nimet.Kiitos.
Vieras#5 Feb 26, 2014, 15:11

Re: Tornionjoesta viemäri

Pientuottajien puolesta#6 Feb 26, 2014, 15:55

Ei kaivosta!

Alueen pientuottajien kanssa toimineena en voi muuta kun kauhistella tätä hanketta. Ihmisiltä viedään elinkeino, pilataan projektiluonteisella toiminnalla peruuttomattomasti luontoa ja saastutetaan vielä maa isolta alueelta. Kuntapäättäjillä viiraa ja pahasti.
Vieras#7 Feb 26, 2014, 15:58
Kaivoksen sijoittamisessa näin lähelle kansallispuistoa ja arvokkaan meritaimenen kutujoen varteen on erittäin huono idea. Työllisyysvaikutukset on huono perustelu, koska kaivos leikkaa matkailun työpaikkoja ja vähentää merkittävästi matkailutuloa.
Vieras#8 Feb 26, 2014, 16:07
Ei lisää Talvivaaroja eli vaaroja...
Vieras#9 Feb 26, 2014, 16:31
Ylläs on tärkeä!
Vieras#10 Feb 26, 2014, 16:42
Luonnon ja Ylläksen matkailun puolesta!
Vieras#11 Feb 26, 2014, 16:46
Kuusamossa taistellaan saman asian puolesta,minkä Ylläsalue on melkein menettänyt!
Vieras#12 Feb 26, 2014, 16:59
ehdoton kielto kaivostoiminnalle ,ei sita yllakselle
kolarilainen#13 Feb 26, 2014, 17:06
Onneksi esimerkiksi turismi itsessään ei ollenkaan tuota päästöjä tai raiskaa luontoa tai mitään...

Tällä saadaan lisää asukkaita Kolariin, joka tarkoittaa enemmän verotuloja, jolloin kunnasta tulisi rikkaampi (turistithan on täällä vain vierailemassa, kunta niistä tienaa penniäkään). Kolarissa on maapinta-alaa kuitenkin sen reilut 2500km², että ei se kaivos todellakaan ole koko paikkaa tuhoamassa.

This comment has been removed by the person who wrote it.

Reason for the removal: turha kommentti

Vieras#15 Feb 26, 2014, 17:12
Kyllä! Tätä ihmettelen itsekin että mika halavatun kiire tätä meidän maaperää on käyttää... jospa otettais ihan rauhassa ja jätetään seuraaville sukupolville jemmaan, saavat sitten itse päättää.
Vieras#16 Feb 26, 2014, 17:29
Ylläs on erityisesti luontomatkailukohde. Ei missään tapauksessa kaivosta sinne.
Vieras#17 Feb 26, 2014, 17:33
Käyn monta kertaa vuodessa Äkäslompolossa: jos kaivos tulee, ei ole syytä mennä nauttimaan Ylläksen kauniista, puhtaasta luonnosta. Islanninhevosvaellus ihanalla Kuervaaralla on elämys, jota en halua menettää.
Vieras#18 Feb 26, 2014, 17:37
Lapin luonto on korvaamaton, sitä ei saa tuhota.
Ymmi#19 Feb 26, 2014, 17:48

Re:

#13: kolarilainen -

Adressin nimi onkin: Ylläs ilman kaivoksia. Ei Kolari ilman kaivoksia.

Vieras#20 Feb 26, 2014, 17:51
Vietin lapsuuteni Lapin kauniissa maisemissa, joissa jo silloin laajamittainen voimalaitosten, säännostelypatojen ja sähkoverkkojen rakentamistoiminta aiheutti suuria ympäristomuutoksia. Nykyisellä tietotasolla asiat varmaankin tehtäisiin toisin ja otettaisiin huomioon pitkäaikaiset muutokset ja peruuttamattomat vaikutukset ymparistoon.

Mikään Hannukaisen kaivoshankkeessa ei ole vakuuttanut minua siitä että sen pitäisi toteutua juuri sellaisena kuin sitä suunnitellaan. Mittavien ympäristovahinkojen vähätteleminen tai paikallisen yrittäjyyden tärkeyden huomioimatta jättäminen on suorastaan rikollista! Opiskelumatka suurille entisille kaivosalueille olisi suunnittelijoilla hyvä idea; asuminen siellä vielä parempi...
Lappi voi edelleen kasvaa ja kukoistaa tulevaisuudessa, mutta vain luontonsa ja siihen lujasti sitoutuneiden asukkaidensa ansiosta. Vanhoista kaivoskuiluista ja -kuopista ei ole muuhun kuin uraanijätteen hautaamiseen - eikä sekään vakuuta ketään täysjärkistä ajattelemisen arvoisena ideana.

Pistetäänpäs topakasti hanttiin hankkeille, joita ajaa ahneus ja omien taskujen täytto.

This comment has been removed by the site administration.

Reason for the removal: spam

Vieras#22 Feb 26, 2014, 18:04
Miksi uhata matkailua kaivoksella?
Myös kolarilainen#23 Feb 26, 2014, 18:45

Re:

#13: kolarilainen -

Turistitko ei tuota kunnalle penniäkään? Kolarin kunnan yhteisöveroverotuloista YLE:n mukaan 48 % tulee matkailusta. Matkailuyritysten maksamasta yhteisöverosta noin 32 % tulee kunnalle. Samoin kunta saa matkailussa työskentelevien verojen kuntaosan, joka on reilusti yli miljoona euroa. Missään muussa kunnassa ei matkailu tuota yhtä suurta osaa kunnan tuloista.

Kaivoshan ei tosiaan ole koko Kolaria tuhoamassa. Se on vain tuhoamassa suurimman osan kunnan matkailuelinkeinosta, jota ilman Kolari olisi noin 2500 asukkaan kuoleva kylä. Kaivos toimii vain 17 vuotta, jonka jälkeen ei ole kaivosta eikä matkailua. Ei jää jäljelle kuin julkisen sektorin työpaikat.

JustMyTwoCents#24 Feb 26, 2014, 18:50

Re:

#13: kolarilainen -

 

"Kunta ei niistä tienaa penniäkään" Tämä aika hyvin kertoo tietämyksen tasosta. Kolarin kunnan kaikkien eri yritysten ja toimialojen liikevaihdosta 50% tulee matkailusta.  Kolarin kunta ei itse asiassa viime vuosina ole oikeastaan mistään muusta tienannut kuin matkailusta. Vai oliko sinulla siellä jokin suurempi työllistäjä kuin matkailu mielessä. :-)  Kaivos tulisi työllistämään n. 300 henkeä, josta suurin osa tulee ulkopaikkakunnilta keikkatyöntekijöinä. Kolari ei montaa uutta työpaikkaa kuntalaisilleen sillä tee. Mutta nyt on Kolarilla mahdollisuus tuhota pääelinkeinonsa eli matkailu. Kannattaisi järki ottaa käteen......kaivoksessa ei ole Kolarille kuin hävittävää.

Luonnon puolesta#25 Feb 26, 2014, 18:57

Re: Äkäslompololainen

#13: kolarilainen -

Kuntahan elää Ylläksestä Kolarin lypsylehmästä, jonka se haluaa tuhota. Eteläpuolen Kolarilaisetkin voisivat hyötyä matkailusta enemmän, jos heillä olisi intoa kehittää järvikyliänsä siihen suuntaan. Kaivoksen loputtua Kolari on samassa veneessä ja pahemmassakin kun matkailukin on loppunut. Lyhytnäköistä ajattelua. Luonnolla on itseisarvo, ilman puhdasta luontoa ei ole myöskään matkailua.