KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Vanha Jäsen Vieras |
/ #1950 Re:16.04.2011 00:02Olen nyt vain seurannut tätä keskustelua ja olen tyytyväinen keskustelun olemassa oloon. Tähän kommenttiisi haluaisin kuitenkin tarttua. Ettei mentäisi metsään Nyt ole antanut vanhan hallituksen viedä itseäsi tässä kissa-asiassa. Asiantuntemattomuus paistaa nyt kilometrin päähän. Suosittelen tutustumista tarkemmin asiaan. Ei se sinun vikasi ole, että näin käy. Olet vain kuunnellut ihmisiä, jotka eivät ole eläinsuojelijoita. Ehkä lähempänä hallintoihmisiä. "Näihin on olemassa lait ja asetukset, joita KKY:n on noudatettava." Tämä oli suoraan siitä vanhasta suusta.. Siitä tunnistin. Koskahan sinulle Ari selviää, että ainoa syy minkä takia KKy muutti tätä entistä linjaansa oli se, että Terttu ei tykkää Pirjosta. Ne puolivillit on juuri NE KATASTROFIKISSAT. Niitä ei KUKAAN MUU ole hoitanut kuin KKY. Millään muulla ei KUKAAN pysty selittämään näiden tapahtumaketjujen ajoitusta. Nyt ei kannata olla sinisilmäinen.
Tottakai lakia ja asetuksia kuuluu noudattaa. Selvähän se, mutta yritä nyt ymmärtää kaiken ydin! Kotoaan karannut sisäkissa ja sosiaalitapausten kissat pystyy kuka vain hoitamaan. Se on pikkupuuhastelua. Karanneet hoitaa kunnalisetkin mielellään. Jos haluat tehdä eläinsuojelutyötä, niin vapaaehtoiset on ainoat, jotka voivat näille maatilakissoille ja niiden liepeillä oleville mitään. Koita hyvä ihminen ymmärtää. Viranomaiset ei voi tehdä noille YHTÄÄN MITÄÄN, niin kauan kuin mimininormi täytetään. Ja se ei ole mitään! Se että nyt luulet tämän leikkauskampanjan hoitavan ongelman pois vain kertoo, että et ole aivan sinut kentän todellisen arjen kanssa. Yksinkertainen kysymys: Kun kissa on leikattu KKY:n piikkiin, mitä sitten tehdään? Se, että kissa joutuu takaisin siihen populaatioon ei ole eläinsuojelua! Olethan tietoinen paikoista, joissa on kissoja ollut kymmeniä vuosia, mutta kissoista yksikään ei ole viittä vuotta vanhempia. Mihinköhän ne siinä katoaa.... Ei leikkaus poista tauteja, kylmiä oloja, nälkää.
Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistyksistä ainoa, jolla on resursseja perustaa ensisuoja on KKY. Sen pitäisi tehdä tämä teko jo pelkästään sen takia, että siihen on kerätty varojakin. KKY on sen velkaa lahjoittajille. SIKSI on oikeutettua puhua pettämisestä.. Miksi JOPA Virossa on hienosti toimivia ensisuojia, mutta KKy:n hallitus AINOANA sanoo ettei se ole kannattavaa tai mahdollista. Jopa Kanervo itse on ollut sen kannalla 2008 vielä. Nyt kun hän vihaa uusia ajatuksia ehdottaneita mm. Peltoniemeä, niin mieli on muuttunut. Halu pitää huolta vauvastaan on niin kova. Olisiko ekskursio alan paikkoihin ja vaikka maatila käynti paikallaan? Sen varmaan joku voisi järjestää. Nämä sinun Sandberg pitää tiedostaa. Muuten valitettavan moni tulee pitämään sinua sätkynukkena. Aika moni näkee tämän kokonaiskuvan oikein. Ole sinäkin yksi heistä. Mitä tulee hallituksen muutoksiin, niin hyvä. Suosittelen kuitenkin tulemaan 2000-luvulle. Se tarkoittaa tiedotuskanavia, joissa on keskutelu sallittu. Muuten se on tätä samaa vanhaa.. Ei niiden keskustelukanavien tarvi julkisia olla. Vaikka myös avoimuus on 2000 lukua. Tiesitkö, että montaa yhdistystä ei haittaa ollenkaan julkinen keskustelu ja kommentointi. Myös moni yhdistys antaa JÄSENIENSÄ vaikuttaa mahdollisimman paljon. Jopa ne KKY:n kruununjalokivet, hallituksen pöytäkirjat, on avoimia niiltä osin kuin se ei loukkaa yksityisyyttä. Todellisen johtajan tunnistaa siitä, että kestää kritiikkiä. Julkista ja jopa asiatonta. Jos alentuu sille linjalle, että kommunikoi vain yhteen suuntaan alamaisilleen, niin ei kuulu tämän päivän johtajiin. ja nimimerkin käyttämäminen on KKY:ssä ainoa suojatumiskeino. Ettei joudu oppositioon. Tämä nyt vain on FAKTA. Vai oletko sitä mieltä, että ne 60 siellä vuosikokouksessa on keksinyt sen omasta päästään? Älä loukkaa todellisia eläinsuojelijoita sanomalla, että viime vuoden tapahtumat olivat hienosti hoidettu hallituksen kannalta. Äläkä IKINÄ tule sanomaan, että ne temput olivat moraalisesti jotenkin oikein aktiiveja kohtaan. Ja viimeinen mitä kannattaa väittää on se, että NYT kissojen asiat olisivat paremmin noiden tapahtumien takia. Kissat ulkona ovat kriisissä! Tsemppiä Ari. Jos ET näytä siltä, että omaat ainoan totuuden asioista ja siitä et luovu, niin voit saada ihan vilpittömän mukavan miehen maineen. Sellaisena moni haluaisi sinut nähdä. Ollaan nöyriä oppimaan omista virheistä ja herkkiä luopumaan vääristä mielikuvista. Vain sillä tavalla tapahtuu KKY:n tervehtyminen. Toivon, ettet ole yksi niistä, joka kaivaa poteroa syvemmälle. Rahvaampi ei kirjoittaisi koko tätä tekstiä vaan kommentoisi ainoastaan, että NYT SORMI POIS PYLLYSTÄ.
Toki voidaan mennä Kanervon linjoilla. Tulen sitten n. kolmen vuoden päästä sanomaan, että mitäs minä sanoin, kun sukset menevät taas ristiin. Ystävällisesi ja keskustellen avoimesti sekä rakentavasti. Menestystä ja rohkeutta itsesi haastamiseen toivoo Vanha jäsen
P.S. Alkaa olla anteeksiantamatonta ja nöyryyttävää rivijäsenen näkökulmasta, että KKYn hallitus on kieltäytynyt nyt 4,5 kuukautta ottamasta jäseniä... Olette olleet meille jäsenille hommissa nyt jo kolme viikkoa ja uusia jäseniä piti alkaa ottaan 1.4. Siitäkin on jo 16 päivää. Alkaa olla MAUTONTA tälläinen. Marko Kari varmaan nyt sitten pyörittelee peukaloitaan, kun ei voi tehdä jäsenhankintaa, mistä hänelle maksetaan myös. Eikös nyt kannattais pistää tähän vauhtia, ettei hävettäisi meitä muita näin paljon. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45536 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10625 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1740 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
730 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
260 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
173 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20870 Luotu: 20.03.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
140 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025