KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Vanha Jäsen Vieras |
/ #1950 Re:16.04.2011 00:02Olen nyt vain seurannut tätä keskustelua ja olen tyytyväinen keskustelun olemassa oloon. Tähän kommenttiisi haluaisin kuitenkin tarttua. Ettei mentäisi metsään Nyt ole antanut vanhan hallituksen viedä itseäsi tässä kissa-asiassa. Asiantuntemattomuus paistaa nyt kilometrin päähän. Suosittelen tutustumista tarkemmin asiaan. Ei se sinun vikasi ole, että näin käy. Olet vain kuunnellut ihmisiä, jotka eivät ole eläinsuojelijoita. Ehkä lähempänä hallintoihmisiä. "Näihin on olemassa lait ja asetukset, joita KKY:n on noudatettava." Tämä oli suoraan siitä vanhasta suusta.. Siitä tunnistin. Koskahan sinulle Ari selviää, että ainoa syy minkä takia KKy muutti tätä entistä linjaansa oli se, että Terttu ei tykkää Pirjosta. Ne puolivillit on juuri NE KATASTROFIKISSAT. Niitä ei KUKAAN MUU ole hoitanut kuin KKY. Millään muulla ei KUKAAN pysty selittämään näiden tapahtumaketjujen ajoitusta. Nyt ei kannata olla sinisilmäinen.
Tottakai lakia ja asetuksia kuuluu noudattaa. Selvähän se, mutta yritä nyt ymmärtää kaiken ydin! Kotoaan karannut sisäkissa ja sosiaalitapausten kissat pystyy kuka vain hoitamaan. Se on pikkupuuhastelua. Karanneet hoitaa kunnalisetkin mielellään. Jos haluat tehdä eläinsuojelutyötä, niin vapaaehtoiset on ainoat, jotka voivat näille maatilakissoille ja niiden liepeillä oleville mitään. Koita hyvä ihminen ymmärtää. Viranomaiset ei voi tehdä noille YHTÄÄN MITÄÄN, niin kauan kuin mimininormi täytetään. Ja se ei ole mitään! Se että nyt luulet tämän leikkauskampanjan hoitavan ongelman pois vain kertoo, että et ole aivan sinut kentän todellisen arjen kanssa. Yksinkertainen kysymys: Kun kissa on leikattu KKY:n piikkiin, mitä sitten tehdään? Se, että kissa joutuu takaisin siihen populaatioon ei ole eläinsuojelua! Olethan tietoinen paikoista, joissa on kissoja ollut kymmeniä vuosia, mutta kissoista yksikään ei ole viittä vuotta vanhempia. Mihinköhän ne siinä katoaa.... Ei leikkaus poista tauteja, kylmiä oloja, nälkää.
Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistyksistä ainoa, jolla on resursseja perustaa ensisuoja on KKY. Sen pitäisi tehdä tämä teko jo pelkästään sen takia, että siihen on kerätty varojakin. KKY on sen velkaa lahjoittajille. SIKSI on oikeutettua puhua pettämisestä.. Miksi JOPA Virossa on hienosti toimivia ensisuojia, mutta KKy:n hallitus AINOANA sanoo ettei se ole kannattavaa tai mahdollista. Jopa Kanervo itse on ollut sen kannalla 2008 vielä. Nyt kun hän vihaa uusia ajatuksia ehdottaneita mm. Peltoniemeä, niin mieli on muuttunut. Halu pitää huolta vauvastaan on niin kova. Olisiko ekskursio alan paikkoihin ja vaikka maatila käynti paikallaan? Sen varmaan joku voisi järjestää. Nämä sinun Sandberg pitää tiedostaa. Muuten valitettavan moni tulee pitämään sinua sätkynukkena. Aika moni näkee tämän kokonaiskuvan oikein. Ole sinäkin yksi heistä. Mitä tulee hallituksen muutoksiin, niin hyvä. Suosittelen kuitenkin tulemaan 2000-luvulle. Se tarkoittaa tiedotuskanavia, joissa on keskutelu sallittu. Muuten se on tätä samaa vanhaa.. Ei niiden keskustelukanavien tarvi julkisia olla. Vaikka myös avoimuus on 2000 lukua. Tiesitkö, että montaa yhdistystä ei haittaa ollenkaan julkinen keskustelu ja kommentointi. Myös moni yhdistys antaa JÄSENIENSÄ vaikuttaa mahdollisimman paljon. Jopa ne KKY:n kruununjalokivet, hallituksen pöytäkirjat, on avoimia niiltä osin kuin se ei loukkaa yksityisyyttä. Todellisen johtajan tunnistaa siitä, että kestää kritiikkiä. Julkista ja jopa asiatonta. Jos alentuu sille linjalle, että kommunikoi vain yhteen suuntaan alamaisilleen, niin ei kuulu tämän päivän johtajiin. ja nimimerkin käyttämäminen on KKY:ssä ainoa suojatumiskeino. Ettei joudu oppositioon. Tämä nyt vain on FAKTA. Vai oletko sitä mieltä, että ne 60 siellä vuosikokouksessa on keksinyt sen omasta päästään? Älä loukkaa todellisia eläinsuojelijoita sanomalla, että viime vuoden tapahtumat olivat hienosti hoidettu hallituksen kannalta. Äläkä IKINÄ tule sanomaan, että ne temput olivat moraalisesti jotenkin oikein aktiiveja kohtaan. Ja viimeinen mitä kannattaa väittää on se, että NYT kissojen asiat olisivat paremmin noiden tapahtumien takia. Kissat ulkona ovat kriisissä! Tsemppiä Ari. Jos ET näytä siltä, että omaat ainoan totuuden asioista ja siitä et luovu, niin voit saada ihan vilpittömän mukavan miehen maineen. Sellaisena moni haluaisi sinut nähdä. Ollaan nöyriä oppimaan omista virheistä ja herkkiä luopumaan vääristä mielikuvista. Vain sillä tavalla tapahtuu KKY:n tervehtyminen. Toivon, ettet ole yksi niistä, joka kaivaa poteroa syvemmälle. Rahvaampi ei kirjoittaisi koko tätä tekstiä vaan kommentoisi ainoastaan, että NYT SORMI POIS PYLLYSTÄ.
Toki voidaan mennä Kanervon linjoilla. Tulen sitten n. kolmen vuoden päästä sanomaan, että mitäs minä sanoin, kun sukset menevät taas ristiin. Ystävällisesi ja keskustellen avoimesti sekä rakentavasti. Menestystä ja rohkeutta itsesi haastamiseen toivoo Vanha jäsen
P.S. Alkaa olla anteeksiantamatonta ja nöyryyttävää rivijäsenen näkökulmasta, että KKYn hallitus on kieltäytynyt nyt 4,5 kuukautta ottamasta jäseniä... Olette olleet meille jäsenille hommissa nyt jo kolme viikkoa ja uusia jäseniä piti alkaa ottaan 1.4. Siitäkin on jo 16 päivää. Alkaa olla MAUTONTA tälläinen. Marko Kari varmaan nyt sitten pyörittelee peukaloitaan, kun ei voi tehdä jäsenhankintaa, mistä hänelle maksetaan myös. Eikös nyt kannattais pistää tähän vauhtia, ettei hävettäisi meitä muita näin paljon. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haljastennokkaa ei saa myydä
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
4764 Luotu: 27.04.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
259 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
250 Luotu: 16.05.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
251 Luotu: 12.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
906 Luotu: 13.03.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
206 Luotu: 13.05.2025
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
144 Luotu: 14.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
196 Luotu: 11.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
696 Luotu: 01.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20609 Luotu: 20.03.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
113 Luotu: 15.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
371 Luotu: 17.03.2025
Keminmaan kirkonmäen ala-asteen juhlat on palautettava entisiin ajankohtiin!
62 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
496 Luotu: 04.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
255 Luotu: 29.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1603 Luotu: 10.12.2024
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1516 Luotu: 01.05.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
135 Luotu: 07.05.2025
Turvallisuutta Malminkartanonaukioon - lisää valvontaa Alepan alueelle
102 Luotu: 11.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
70 Luotu: 08.05.2025