Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vieras |
/ #18665 Re: Kokonaisuus ratkaisee08.08.2013 08:46#18628: Teemu - Jeesusnatsin ajatuksia
1. Raamattu asettaa avioliiton vain miehen ja naisen väliseksi liitoksi Tuo on sinun tulkintasi. Vanhassa Testamentissa kuvataan myös hurjaa polygyniaa Abrahamista ja Jaakobista lähtien. Se, että tulkitset Raamatun asettavan avioliiton vain miehen ja naisen väliseksi, ei liity mitenkään Suoten tasavallan lainsäädäntöön.
2. Raamattu tuomitsee yksiselitteisesti homoseksuaalisuuden aivan samalla tavoin kuin myös avioliiton ulkopuolisen heteroseksin Tuo on jälleen sinun ikioma homofobinen tulkintasi, josta läheskään kaikki kristityt eivät ole samaa mieltä. Raamattu voi tuomita mitä vain, mutta Suomen lainsäädäntö on täysin eri asia.
3. Raamatussa ei kerrota jumalan vihaavan ihmistä vaan hänen vääriä tekojaan Jaaha. Monien muidenkin uskontojen pyhät kirjat sanovat samaa.
4. Kun katuu vääriä tekojaan ja alkaa toimia Raamatun eli jumalalta saatujen ohjeiden mukaan, saa jumalalta anteeksi aiemmat syntiset tekonsa Varmaankin tuommoiseen johtopäätöksen voi päätyä, jos uskoo kuin sinä.
5. Raamatun viesti jumalan rakkaudesta ei kumoa sitä etteikö jumala vihaisi rakkaudesta huolimatta vääriä tekoja Varmaankin tuommoiseen johtopäätöksen voi päätyä, jos uskoo kuin sinä.
6. Kirkko instituutiona on hylännyt monin osin raamatun ja voidaan siten unohtaa se, mitä kommentteja siltä suunnalta tulee. Tuo on sinun tulkintasi, josta kirkon jäsenten suuri enemmistö ei ole samaa mieltä.
7. Suurin osa mm. Räsäsen antamia, hyvin suuresti raamatun tekstien mukaisia kommentteja leimataan kohulla, kuitenkin pääasiassa niiden taholta, jotka eivät usko jumalaan tai ainakaan raamattuun, tai eivät elä raamatun mukaan. Sisäministeri Räsäsen politiikan ja uskonnon sekoittavaa puhetta kritisoivat myös hyvin monet kristityt.
8. Näiden kommenttieni vuoksi moni ajattelee minun olevan fundamentalisti. 20v sitten syvästi uskovainen. 40v sitten normaali kirkkouskovainen. 60v sitten normaali suomalainen. Olet oikeassa. Olet jeesusnatsin arkkityyppi.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3059 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
878 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1654 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20322 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1436 Luotu: 10.12.2024
Suomenhevoselle liputuspäivä.
130 Luotu: 19.04.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1238 Luotu: 19.01.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2482 Luotu: 15.07.2023
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
751 Luotu: 10.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11297 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
224 Luotu: 13.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
502 Luotu: 01.04.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2860 Luotu: 05.05.2024