Protesti KANSANEDUSTAJIEN 8,1% Palkankorotusta vastaan!
hupskeikkaa |
/ #4135 Re: Lainaus Edellisen mielipiteestä:27.03.2014 05:38#18: Sami Rusi - Lainaus Edellisen mielipiteestä: Kyllä 8,1 prosentin korotus tarkoittaa vuositasolla yli miljoonan euron (1Meur) suoraa korotusta koko kansanedustajien palkkapussiin. Ei sitä voida vähätellä jos yleisesti pyydetään sopeutumaan. Sopeutumista palkansaajat ovat jo antaneet liki 0-tason tes-neuvotteluissa ja nyt lisää köyttä vaaditaan verolinjauksen korotuksilla melko laajalla sektorilla. Tällä tekniikalla - vaikka päättäjät hyvää ajattelevatkin - luodaan varmasti 1980-luvun Libanon mallia, jossa oli vain rikkaita, jotka pärjäsivät ja köyhiä jotka taistelivat jokapäiväisestä elämästään ja varsinaista keskiluokkaa jonka varassa talous yleensä on ei olleenkaan. Mut toinen asia joka hieman painaa on nuo lehdistötuet ja puoluetuet, joita vahvasti pienentämällä voisi lohjeta kompensaatiota myös köyhemmillekin. Mutta kumma kyllä ei näihin asioihin kukaan ole halunnut puuttua tai edes tuoda julki. Onkohan niin, että ne on todettu pyhiksi aiheiksi joihin ei kajota. Muistelen jotenkin kaiholla aikaa jolloin Perussuomalaiset olivat pieni puolue (soini, wistbacka ja halme) ja suuresti vaativat puoluetukien pienentämistä ja jopa lopettamista. Mutta nyt kun ovat suuri puolue ja tukimäärä on suuri niin ei siellä olekaan puhetta tuesta enää olleenkaan. Näinollen kyllä se raha tässäkin asiassa ratkaisee, ja sama se on kaikissa muissakin puolueissa niin miksei myös yksittäisissä edustajissa. Olisikin mukava kuulla seuraavissa eduskuntavaaliehdokaskeskusteluissa jotain ehdokasta joka ihan reilusti kertoisi, että "En siellä pysty mitään tekemään yksittäisenä edustajana, mutta palkka on jo niin kova, että siksi pyrin sinne ohrapuuropatojen ääreen jottei tarvi nälässä olla".
Siispä hieman ihmettelen alkuperäisen kirjoittajan näkemystä. Monet kansanedustajat ovat päätoimensa eli Kansanedustamisen lisäksi myös melkoisen hyvin palkatuissa/korvatuissa hallintoelintoimissa mm. solidiumissa, alkossa, finnairissa jne joista nostetaan myös suuria korvauksia jopa 20000 euroa vuodessa. Lisäksi tulevat ilmaiset matkat kotimaassa lentäen, junalla 1 lk johon sisältyy näköjään myös ruoka ja muut edut jotka runsaasti nostavat palkkatasoa. Toki pitää huomioida että kansanaedustajan nostama korvaus ei ole palkkaa vaan palkkio, josta ei suoranaisesti kerry eläkettä, mutta heillä on lisäksi oma eläkejärjestelmä joka kyllä takaa että jopa ensimmäisen kauden edustaja saa jo runsaamman eläkkeen edustajatyöstä kuin normaali keskiansiotyöläinen koko työhistorian ajalta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51040 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
394 Luotu: 21.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
170 Luotu: 09.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1078 Luotu: 25.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
73 Luotu: 12.08.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
313 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
220 Luotu: 23.06.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
43 Luotu: 07.08.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
340 Luotu: 29.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
268 Luotu: 10.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
240 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
311 Luotu: 07.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11074 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
933 Luotu: 17.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
846 Luotu: 14.06.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
130 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025