Uudenkaupungin tuulivoimayleiskaava pohjaa heikkoon suunnitelmaan
ROKURISTI |
/ #6 MERIKOTKA EI OLE ENÄÄ MIKÄÄN ESTE UUDESSAKAUPUNGISSA16.08.2014 21:17Merikotkan pesä poisti yhden tuulivoima-alueen Varsinais-Suomen kaavaehdotuksestaRAUMA JA ALUE | Länsi-Suomi | Julkaistu 27.5.2013 klo 12:00 | 2 Varsinais-Suomen maakuntahallitus päätti maanantaina uuden tutkimustiedon perusteella poistaa Varsinais-Suomen tuulivoimavaihemaakuntakaavaehdotuksesta Santtio-Kiimkallion tuulivoimatuotantoon soveltuvan alueen. Alue sijaitsee Vehmaan ja Uudenkaupungin kunnissa. Edellisen maakuntahallituksen kokouksen jälkeen alueella on havaittu pesitty merikotkan pesäpuu, josta on rengastettu kaksi merikotkan poikasta. Vaihemaakuntakaavan lähtökohtana on ollut, että tuulivoimatuotantoon soveltuvia alueita ei osoiteta linnuston kannalta tärkeille pesintä-, ruokailu- tai muuttojen levähdysalueille, jotka on suojeltu Natura -alueina tai linnustollisesti tärkeinä alueina. Tiedossa olevien merikotkien pesäpuiden suhteen on noudatettu kahden kilometrin suojaetäisyyttä. Huolimatta edellä olevasta Varsinais-Suomen Maakuntaliiton aiemmasta päätöksestä, on tässä Uudenkaupungin kaupungin uudessa tuulivoiman yleiskaavassa nyt tasan vuoden jälkeen uudestaan otettu esille Kalannin eteläkulman tuulivoima-alue, jonne ollaan sijoittamassa 6 jättimäistä teollisuusluokan tuulivoimalaa ja tämä samainen merikotkan pesä on alle 2 kilometrin etäisyydellä tästä nyt uudelleen henkiin herätetystä tuulivoimala-alueesta. Kaiken huipuksi tämä merikotkien pesä on tämän tuulivoimala-alueen itäpuolellä, kun kotkien saalistus ja lentoalue on tarkkaan suoraan tämän tuulivoima-alueen yli merelle. Kun myllyt käynnistyvät, on ensimmäinen kotkan lento tuulivoima-alueen yli ns. surman lento, sillä kotka ei osaa väistää lähes 300 km/h pyöriviä jättikokoisia tuulivoimalan lapoja, vaan muurskaantuu niihin. Lisäksi tämän alueen sisällä pesii Perkiön kyläläisten tarkoin seuraama kalasääskien pariskunta, pesästä on vuonna 2013 rengastettu poikaset. Todetaan vielä, että Vehmaan Rahkamalan kylässä on yli 30 vuotta kestäneellä talviruokinnalla oltu pelastamassa Suomen luonnosta jo häviämässä ollutta merikotkakantaa. Nyt useita tuulivoimala-alueita on suunnitteilla tämän Uudenkaupungin tuulivoiman yleiskaavan mukaan tämän samaisen alueen lähistölle, mm. Kalannin Paullähteen alueelle eli aivan tähän välittömään tuntumaan. Mainittu alue on merikotkien pesintä-, päiväliitely- ja saalistusaluetta, siis hieno erämaaalue vielä näin lähellä asutusta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
347 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51072 Luotu: 02.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
76 Luotu: 12.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
400 Luotu: 21.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
53 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1088 Luotu: 25.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
341 Luotu: 29.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
866 Luotu: 14.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
940 Luotu: 17.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11077 Luotu: 09.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
243 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
162 Luotu: 03.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
51 Luotu: 22.07.2025