Turvetuotantoa/turvepeltojen raivaamista ei saa lopettaa
Jukka Finni Adressin tekijä |
/ #1047 http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/limbo-1.7054519.09.2014 07:00http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/limbo-1.70545
Lauri Kontro: ”Onkohan Saksakin suomettunut?”
Urheilussa tunnetaan limbo. Rima jää kannattimilleen, kun hirmuvauhdin ottanut hyppääjä sekoaa askelissaan ja lentää riman alta nurinniskoin purukasaan. Myös politiikassa sattuu silloin tällöin limboja. Elinkeinoministeri Jan Vapaavuoren (kok.) mielestä ympäristöministeri Ville Niinistön (vihr.) suomettumispuheet ovat viime aikojen pahin rimanalitus. On vaikea olla yhtymättä tähän arvioon. Hallituksesta lähtöä tekevät vihreät käyvät nyt ylikierroksilla. Ville Niinistö sortui mokaan, jollaisia kokeneet poliitikot harvoin tekevät. Niinistö panetteli Financial Times -lehdessä omaa maataan ja hallitustaan perusteilla, joita ei parhaalla tahdollakaan voi pitää totena. Niinistö sanoo näkevänsä Suomessa suomettumista. Syynä on se, että suomalaiset yritykset – ei siis valtio – haluavat ostaa Venäjältä ydinvoimalan. Niinistön mukaan Suomen ulkopolitiikkaa eivät enää ohjaa arvot vaan oma varovaisuutemme pyrkiessämme tekemään sitä mitä venäläiset haluavat. ”Tämä vie meidät takaisin 1970-luvulle.” Niinistön tekstissä kalskahtaa ikävällä tavalla russofobia, venäläisvastaisuus. Se on tietenkin vihreiden oma valinta, mutta sillä tiellä voi tulla karhu vastaan. Niinistö puolustaa puheitaan sanomalla, että Suomi näyttäytyy oudossa valossa lisätessään riippuvuuttaan Venäjän energiasta. Nyt pitäisi kehittää kotimaista energiaa. Ajatus kotimaisesta energiasta on erinomainen, mutta mitä Niinistön puolue on tehnyt sen eteen? Hallitus, jossa vihreät ovat itse istuneet, on rapauttanut kotimaisen energian kannattavuuden. Turve on asetettu boikottiin ja tilalle on saatu kivihiiltä. Tämä hiili tulee Uralin takaa Venäjältä. Jos tämä ei ole riippuvuutta venäläisestä energiasta niin mikä sitten? Samaan aikaan Saksa ostaa venäläistä kaasua enemmän kuin mikään muu maa Euroopassa. Onkohan Saksakin suomettunut? Vihreät olisivat olleet valmiita istumaan hallituksessa, jos Fennovoiman osakas olisi ollut edelleen saksalainen yhtiö. Kun tilalle tuli venäläinen yhtiö, puolue lähti hallituksesta. Saksalainen kumppani suomalaisessa voimalassa hyvä, venäläinen paha. Kotimainen turve paha, venäläinen hiili hyvä. On siinä linjaa kerrakseen. Rimanalitus, sitä se oli. Ruma ja likainen temppu, jonka kaikki muut puolueet tässä maassa muistavat vielä pitkään.
Lauri Kontro |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45622 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10628 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1757 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
338 Luotu: 30.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2286 Luotu: 22.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
220 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
209 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
188 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20885 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
161 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025