ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Vieras |
/ #1018 Re: Re: Re:11.09.2011 21:01Adressi Israelin tueksi -kommenttien ylläpitäjä on langettanut kirouksen kaikkien niiden ylle, jotka kirjoittavat kriittisesti Israelista. Seuraavassa on esimerkki viesteistä, jotka on poistettu...
ZZ
Avigdor Lieberman Tämä adressi on päivätty 13. tammikuuta 2009. Israelilainen poliitikko Avigdor Lieberman ehdotti tiistaina 13. tammikuuta 2009 ydinaseiskua Gazaan. Likudin Benjamin Netanjahu pyysi häntä ulkoministeriksi maaliskuussa 2009. Liebermania pidetään Euroopassa ja Yhdysvaltain lehdistössä laajasti rasistina ja äärioikeistolaisena.
ZZ
Samana päivänä kuin tämä pilakuva julkaistiin, Helsingissä järjestettiin Israel-tukimarssi: http://c1961792.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/090111zapirobig.jpg Tekijä on Etelä-Afrikan juutalainen Zapiro.
ZZ
Juhani Venetvaara Venetvaaralta lainattua: "Lukuisat Israelin vastaiset terroristijärjestöt eivät ainoastaan viljele vihapuheitaan, vaan myös julmasti toteuttavat niitä aiheuttaen suunnatonta kärsimystä israelilaisille." Vastapuolella on tietenkin valtioterrori, joka on kaksi-neljä kertaluokkaa musertavampaa. Gazassa on palestiinalaisten vankina yksi israelilainen, Israelin vankiloissa on yli 10 000 palestiinalaista. Gazan verilöylyssä kuoli 1300 palestiinalaista ja vain 13 israelilaista -- heistäkin neljä omien ampumana. Väkivallan suhde on siis noin 1:100. Tähän sopii hieno raamatun viittaus Matteuksen evankeliumista: "Kuinka näet rikan, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa malkaa omassa silmässäsi?" Venetvaara voi miettiä tätä Raamatun kohtaa mielessään. Pienellä söörtsillä havaitsin, että tämän Venetvaaran Israel-Islam-kirjoituksia tuetaan Halla-ahon sivuilla. Halla-aho kuuluu samaan anti-islam-verkostoon Breivikin kanssa. Venetvaara puolestaan antaa tukensa Israelin äärioikeistolaiselle hullulle Avigdor Liebermanille, joka mm. ehdotti palestiinalaisten alueitten räjäyttämistä maan tasalle ydinpommilla. Turun Sanomien keskustelusta: "Jaahas, se on taas kuukausittaisen, Juhani Venetvaaran Israel-aiheisen, avoimen yksipuolisen kirjoituksen aika. Erikoista on se, että ko. henkilö saa säännöllisesti julkaistuksi kirjoituksiaan TS:ssa. Tämänkertaisessa kirjoituksessa järkyttävin kohta oli " Norjan työväenpuolue on tunnetusti erittäin Israelin vastainen. Nuorten leirillä Utöyan saarella iskostettiin avoimesti Israelin vastaista mielialaa nuorten sydämiin. Norjan ulkoministeri vaati leirillä muun muassa israelilaisia terroristeilta suojelevan turva-aidan purkamista. " Eli oliko hyökkäys sinusta siis " ansaittu"? Olen joskus katsellut ainoan ja oikean taivaskanavan eli tv7:n Israel-uutisia ja ihmetellyt fundamentalisti-kristittyjen avointa "Israel-faniutta". Mistä se johtuu? Israel kuitenkin on juutalainen valtio ja he edustavat siis eri uskontoa kuin yllä mainitut. Vai onko faniuden takana vain Raamatun tapahtumapaikkojen sijaitseminen ko. alueella? Oletko sinä, Juhani Venetvaara TV7:n katselijoita? Ja toinen kysymys: Näetkö missään, koskaan, milloinkaan Israelin politiikassa negatiivisia piirteitä? Entä palestiinalaiset, ovatko he tehneet koskaan mitään hyvää? Pistää vain hymyilyttämään absurdilla tavalla yksisilmäiset näkemykset."
ZZ
Pastori Markku Laitinen "Toimittaja-kirjailija Mauno Saari kertoi kolumnissaan Itä-Savo- ja Länsi-Savo-lehdissä eroavansa kirkosta, koska Paarman väitettiin pysytelleen hänen sanojensa mukaan neutraalina Gazan kriisissä. Saaren mielestä massamurhiin, viattomien tappamiseen tai tahalliseen ja tarkasti suunniteltuun äärimmäisen kärsimyksen aiheuttamiseen ei saa suhtautua ”neutraalisti”. Kun Suomen puheenjohtajuus oli alkamassa, kristillisdemokraattien Päivi Räsänen ohjeisti hallitusta, ettei Hamasin kanssa saa olla missään tekemisissä. Kansanedustaja Bjarne Kallis hermostui viime viikolla siihen, että Vihreän Langan sarjakuvassa Davidin tähti rinnastettiin hakaristiin. Keskustameppi Hannu Takkula on tivannut europarlamentissa Euroopan unionin tukia Palestiinalle. Hän ei ole kantanut huolta siitä, miten Israel tuhoaa yhä uudestaan palestiinalaishallinnon rakennuksia, ja yksittäisiä koteja. Hyökkäyksessään Gazaan Israel romutti 2 400 rakennusta ja tappoi useita kokonaisia perheitä. Näille poliitikoille Israelin valtio ja Raamatun Israel merkitsevät samaa. Se oikeuttaa Israelin puolustautumaan mihin hintaan hyvänsä, vaikka uhrien suhde on 1 285/13 niin kuin Gazassa. Lähi-idän kriisin avainasemassa tasapainoilee Yhdysvallat. Tämä tuntuu myös Suomessa valtioneuvoston jäsenten ja päivystävien desanttien lausunnoissa. Kauhealta tuntuu kuulla väitteitä, että Israelin tulevat vaalit olivat syynä hyökkäykseen Gazaan. Kaikki uskovaiset juutalaiset eivät pidä nykyistä Israelin valtiota pyhien tekstien Israelina. He eivät ole hamuamassa lisää maata. Silminnäkijän todistuksia tulee harvoin lehtijuttuun kirjattua. Oma kokemukseni kymmenien matkojen jälkeen on järkytys siitä, miten me puhumme juutalaisista ja miten monet heistä suhtautuvat palestiinalaisiin. Vai kuinka, Helsingin juutalaisen seurakunnan entinen johtaja Gideon Bolotowsky? Erityisen kiellettyä on ihmetellen verrata juutalaisten kokemuksia nyky-Israelin valtion toimiin."
ZZ
Israelin ystävät ja vihapuheet Helsingin Sanomissa tutkija totesi uusfasistien ja äärioikeiston siirtyneen antisemitismistä anti-islamismiin ja sitä kautta äärikristillisyyteen ja Israelin ystäviksi. Norjan Anders Behring Breivik on tästä vain yksi esimerkki, USA:ssa aatetta edustaa Sarah Palinin Tea Party. Kotoinen esimerkki on tämänkin adressin allekirjoittanut Kai Michael Aalto. Helsingin Sanomat kirjoitti Israelin ystävänä tunnetun Breivikin suosimasta Gates of Vienna -vihasivustosta, jota avustavat Suomesta mm. Jussi Halla-Aho ja fanaattinen Israelin ystävä Kenneth Sikorski. Pelottavaa on, että Sikorski kuuluu Facebookissa sisäministeri Päivi Räsäsen tukiryhmään. Päivi Räsänen on tämän adressin allekirjoittaja. Halla-aho on Israelin ystävä. Eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtajalla ja sisäministerillä on siis jonkinasteinen yhteys norjalaiseen äärioikeistolaiseen joukkomurhaajaan. Uutta eurooppalaista fasismia edustaa ajatus, jonka mukaan olisi hyvä poistaa ne, joista ei pidetä. Päivi Räsänen on ehdottanut, että Suomen tulisi suosia kristittyjä pakolaisia valittaessa. Ehdotus linkittää Räsäsen Breivikin edustamaan vasta-jihadismiin. Breivik nostaa esikuvakseen Suomen poliitikoista Israel-myönteisimmän, suoranaisen Israel-fanaatikon, Hannu Takkulan. Hannu Takkula on tämän adressin allekirjoittaja. Mikä saa ihmiset tukemaan ylivoimaista ja ylivertaisen väkivaltaista sortajaa? Sokea tuki muuttuu helposti vihaksi toista osapuolta kohtaan. Pari päivää sitten Helsingin Sanomissa tutkija totesi uusfasistien ja äärioikeiston siirtyneen antisemitismistä anti-islamismiin ja sitä kautta äärikristillisyyteen ja Israelin ystäviksi. Norjan Anders Behring Breivik on tästä vain yksi esimerkki, USA:ssa aatetta edustaa Sarah Palinin tee party. Kotoinen esimerkki on tämänkin adressin allekirjoittanut Kai Michael Aalto. Tämän päivän Helsingin Sanomat kirjoittaa Israelin ystävänä tunnetun Breivikin suosimasta Gates of Vienna -vihasivustosta, jota avustavat Suomesta mm. Jussi Halla-Aho ja fanaattinen Israelin ystävä Kenneth Sikorski. Pelottavaa on, että Sikorski kuuluu Facebookissa sisäministeri Päivi Räsäsen tukiryhmään. Päivi Räsänen on tämän adressin allekirjoittaja.
ZZ
Varoituksen sana Anders Behring Breivik oli äärioikeistolainen konservatiivikristitty, joka otti voimallisesti kantaa Israelin puolesta. Täälläkin löytyy "vastaavia allekirjoittajia". Mm. #6537 on helluntailainen uusnatsi. Nämä saitit ovat viharyhmien kokoontumispaikkoja. Näistä kirkon sisällä toimivista Israel-ryhmistä on varoittanut mm. kirkon ulkomaanavun johtaja. Breivik nostaa esikuvakseen Suomen poliitikoista Israel-myönteisimmän, suoranaisen Israel-fanaatikon, Hannu Takkulan. Takkula kiemurteli A-studiossa asiasta kysyttäessä käsittämätöntä jargonia.
ZZ
Tulenarka allekirjoitus Allekirjoitus 6537 eli Kai Michael Aalto on poistettu. Aalto on helluntailainen äärioikeistolainen Israelin ystävä.
ZZ
HS:n Olli Kivinen: "Yhden ulottuvuuden tarjosi Israelin Helsingin-suurlähettiläs, joka kyseli television uutishaastattelussa, miltä suomalaisista tuntuisi, jos maamme kaupunkeihin ammuttaisiin raketteja. Siihen on vaikea vastata, koska Suomi ei miehitä vieraan maata eikä ole luonut viereensä puolentoista miljoonan ihmisen gettoa, jossa ihmiset elävät äärimmäisessä kurjuudessa ja jota pommitellaan ja saarretaan maalta, mereltä ja ilmasta hyvin tiiviisti ja jossa nytkin koko ajan kuolee ihmisiä pommien ja luotien lisäksi myös lääkkeitten vähyyden, sairaaloiden vaikeuksien, kylmyyden ja elintarvikepulan aiheuttaman heikkouden seurauksena. Menneisyydessä getot olivat juutalaisten sortamis- ja tuhoamispaikkoja." There will be no justice as long as man will stand with a knife or with a gun and destroy those who are weaker than he is. -- Isaac Bashevis Singer
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45770 Luotu: 02.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1468 Luotu: 16.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1878 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10639 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
829 Luotu: 14.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
389 Luotu: 30.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
736 Luotu: 12.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2375 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
295 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
237 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
228 Luotu: 03.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
228 Luotu: 18.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
181 Luotu: 30.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
219 Luotu: 13.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
149 Luotu: 07.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20912 Luotu: 20.03.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
125 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
124 Luotu: 23.06.2025