Protesti KANSANEDUSTAJIEN 8,1% Palkankorotusta vastaan!
Mononen Hanuriin |
/ #5350 Kuolluta kuormaa ei kannata kantaa01.09.2015 16:33Poliitikkojen palkat etuuksineen ovat jo nyt kohtuuttoman kovat osaamistasoon nähden. Ammatilinen pätevyys hipoo nolan rajaa ja näille pitäisi maksaa insinöörien palkkaa? Ei käy. Näille hetikaikkimullejavähänkavereillenyt -porukka ei ansaitse korotuksia, vaan heidän a)määrää tulee karsia puoleen b)palkkaa laskea 40% c)taksinkäyttöoikeus poistaa (menkööt halvimman julkisen mukaan, niin kuin muukin kansa) d)kesälomat, talvilomat, joululomat pitää puolittaa. e)nuhteettomuusvelvoitteet, eli tuomion saanut ei voi olla kansanedustaja. Puolueet tulee hoitaa edustajiensa edustuskulut ja muut lobbaamiseen menevät kulut suoraan omasta toiminnasta. Puoluetuki pitää poistaa, eläkööt kannatuksensa varassa ja varoilla. Yhteiskunnan ei tule tällaisia sosiaaliloisia elättää ja ylläpitää. Näin toimii muukin toiminta maassamme. Ainoa jolle soisin yhteiskunnan tukea on ry -pohjaiset liikuntaseurat ja käsityölaisseurat. Muilta tuet myös pois. Ne jotka tekevät liikuntapalveluita tai nuoriso/vanhuspalveluita kuuluvat luonnollisesti tuettavien toimien piiriin. Politiikka ei siihen kuulu, koska on osa yhteiskunnan mekanismia, jossa valvotaan ja ajetaan omia etuuksia sen suuntauksen mukaisissa ryhmittymissä. Oman edun tavoittelu ei siis ole tuettavaa toimintaa.
Eli jyrkkä ei tällaiselle täysin perusteettomalle korotukselle tilanteessa jossa ovat itse omilla toimillaan ajaneet Suomen siihen tilanteeseen että vain Suomessa talous on jyrkässä laskussa, kun muualla on jo talous hyvässä nousussa. Kreikka kuuluu Urpilaisen vastuulle yksinään!
Siitä tulikin mieleen, että poliitikoille tulee myös asettaa suorat henkilövastuut tekemisistään. Tahattomatkin vahingot tulee vähintään puolueen kassan piikkiin ja tahalliset ja huolimattomuuttaa tehdyt vahingot korvaa puolue ja poliitikko yhdessä.
Ilman vastuuta toimivia politiikkoihin meillä ei ole varaa!
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
2892 Luotu: 27.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1634 Luotu: 22.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1435 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20303 Luotu: 20.03.2025
Työmatka pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
66 Luotu: 01.05.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3379 Luotu: 10.09.2021
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
748 Luotu: 10.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2479 Luotu: 15.07.2023
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
252 Luotu: 17.03.2025
Pakkoruotsin poistaminen Suomen koulutusjärjestelmästä
26 Luotu: 25.04.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1237 Luotu: 19.01.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
33 Luotu: 19.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
500 Luotu: 01.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
252 Luotu: 13.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11294 Luotu: 03.02.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
239 Luotu: 13.04.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
223 Luotu: 13.04.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
218 Luotu: 18.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025