Mopon viritys lailliseksi suomessa
Vieras |
/ #22405.04.2016 09:42Sinänsä siinä ei ole mitään ihmeellistä, että te kullannuput teette tuossa iässä tämänkaltaisia adresseja. Vaan tämänkaltaisiin adresseihin ei tule tietenkään suostua ja niitä toteuttaa. Mopon kulkemisnopeutta ei tule ajatella vain joidenkin yksittäisten teiden tms. perusteella. Sitä tulisi katsoa laajemmassa perspektiivissä ja tulisi olla tässä laajassa mitassa mahdollisimman turvallista. Samoilla teillä vaikkapa esimerkiksi maaseudulla mutkien, mäkien ja notkelmien lomassa kulkevat niin ekaluokkalaiset (ovat lyhkäsiä, eivät näe kauas päänsä korkeudelta), iäkkäämmät ihmiset (eivät aina tiedä missä pitäisi kulkea ja millä tavalla kun eivät edes nuorukaisetkaan) ja kesäisin myös maatalouskoneita kuljettavat ihmiset. Mitä siitä seuraa, jos joku kaheli mopoilija tulee kulkupelillään 60km/h? Ensimmäisenä kuolee ekaluokkalainen, kun ei nähnyt mopon tuloa. Seuraavaksi viedään iäkkäämpi ihminen vaikkapa lonkkaleikkaukseen tms. saman kahelin takia. Lopulta tämä kaheli mopoilija itse loukkaantuu tai kuolee ajettuaan mutkan takaa vastaantulleen puimurin kanssa nokkakolarin. Miksi näin pääsi käymään. Tutkijalautakunta toteaa syyksi liiallisen nopeuden ja että mopokuski oli vähä kaheli. Enimmäisnopeus ei pitäisi olla sama kuin vakio kulkunopeus. Hitaamminkin voi ajaa ja olosuhteita voi huomioida. Sama tutkijalautakunta toteaa, että kallistettavila kulkupeleillä ei pitäisi ajaa kovempaa kuin mitä nyt saa ajaa tällä hetkellä. Äkkitilanne johtaa helposti liikenneonnettomuuteen, koska kulkupeli menee suoraan liian kovassa vauhdissa .Ei oltu osattu varautua yhtäkkiä eteen ilmestyneeseen puimuriin ja mopon kallistamista oikealla tavalla ei ennätetty ainakaan toteuttaa. Jos kaheli vain loukkaantui, hän syyttää sairaalassa puimurikuskia, että kun tuolla tavalla tulee yllättäen. Lisäksi kaheli saattaa syyttää tämän adressin tekijää. Ja voihan kaheli törmätä toiseen vastaantulevaan tai tielle ilmestyneeseen kaheliin mopoilijaan 60km lasissa. Entäs 60km/h tankomopojuopot? Tämä ei varmaan ollut kuitenkaan tarkoituksena adressintekijälläkään. Ei siis kannata toteuttaa. Mutta sittenhän saa sen autokortin jossain vaiheessa.
>:) ;) ;) |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1232 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3383 Luotu: 27.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1692 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
345 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
216 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20394 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
363 Luotu: 17.02.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1456 Luotu: 10.12.2024
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68597 Luotu: 15.02.2024
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11303 Luotu: 03.02.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2486 Luotu: 15.07.2023
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
13 Luotu: 29.04.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
753 Luotu: 10.03.2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
328 Luotu: 06.03.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1239 Luotu: 19.01.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
255 Luotu: 13.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1836 Luotu: 10.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
506 Luotu: 01.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
646 Luotu: 13.03.2025