HIEKKAHARJUN NUORISOTILAN ("36") TOIMINNAN JATKUMINEN
Kimmo Kosenius Vieras |
/ #25 Jotain tolkkua!16.09.2010 22:50Hei hei ja ei, eli onko tässä ajatuksenakaan mitään järkeä. Itse Vantaalla n. 15 vuotta nuorisotyötä tehneenä ja myös 36:lla nuorten kanssa toimittuani ihmettelen ja olen todella pettynyt, jos tämä lopettamispäätös toteutuu. Enkä vain pettynyt vaan todella vihainen. Paikalla on ollut kautta aikojen muitakin käyttötarkoituksia, kuten opetustoimen, vanhusten huollon, lasten päivätoiminnan ja myös eri järjestöjen käyttövuorojen muodossa. Aikoinaan olimme kaduilla partioivaa Ankkapartiota perustamassa juuri siihen tarpeeseen, että saisimme nuoret saman, tai, edes katon alle viettämään viikonlopun iltoja jonkun valvovan silmän alle. Kyseinen toiminta on jo ulkoistettu vapaaehtoisille, eli mikä lopultakin kuuluu enää kunnan vastuulle. Nuorisotyöntekijöiden järjestämät avointen ovien illat diskoista puhumattakaan ovat kasvattaneet alueen lapsia terveen elämän pariin jo vuosikymmenien ajan. Aiotaanko tämä kaikki nyt lopettaa ja heittää lapset ja nuoret etujoukoissa kadulle. Oppimaan mitä se elämä ja Siperia opettaa. Lisää tämän kaltaisia hyviä päätöksiä ja säästökohteita niin maailma pelastuu. Herätys kaupungin päättäjät! Missä me menemme kymmene vuoden kuluttua? Vai onko sillä väliä, kunhan omat megalomaaniset ja infrastruuriset suunitelmat toteutuvat? Saa taas sulan omaan hattuun kun on säästänyt vähemmän tärkeistä menoista ns. yleishyödyllisen kasvun eduksi...? Ei voi muuta kuin todeta että Shame On You! Isot ihmiset...?
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44578 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1558 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1415 Luotu: 16.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10548 Luotu: 09.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
172 Luotu: 18.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
800 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
676 Luotu: 12.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
147 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
76 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
114 Luotu: 18.06.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
64 Luotu: 12.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
711 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20829 Luotu: 20.03.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
28 Luotu: 24.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
128 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
672 Luotu: 06.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
181 Luotu: 06.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12672 Luotu: 25.08.2023