VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Vieras |
/ #1205 Re: Viestin 1189 kirjoittaneelle14.01.2012 20:44#1190: PetriK - Viestin 1189 kirjoittaneelle Täytyy sanoa, että ei voisi vähempää kiinnostaa keksiä teille mitään liivejä. Veri on verta, tulee se koirastasi, sudesta tai matti meikäläisestä. Joka verileikkeihin sekaantuu, se kestäkööt ne, ja seuraukset itse. Ja, mitä suomen metsästyskoirien statukseen tulee, olen nähnyt aika paljon nuoruudessani... mm. liikkuessani luolakoirametsästyspiireissä ja ajokoirajahdeissa. Koiria kohdellaan ns. hyötyeläiminä, joilla on tietty jalostusarvo. Niin kauan, kuin ne hoitavat hommansa, eli jahtaavat ihmisen haluamaa riistaa, niitä taputellaan ja ruokitaan. Jos homma ei hoidu, ja koira osoittautuu ns. huonoksi yksilöksi, se päästetään monesti armotta päiviltä samalla haulikolla kuin ketutkin (vähän isännästä riippuen). Koirat myös elävät useimmiten ulkona, ja tuottavat 'isännälleen iloa' ainoastaan ajaessaan kimakalla kuuluvalla äänellä saalista. Ja mitä vieteistä puhuit: ihminenhän ne on itse koiraroduille jalostanut. Seurakoiralle jalostettu vietti on seurustella; metsästyskoiralle metsästää. Mutta sitä ei mikään asia maailmassa muuta, että jokainen olento tarvitsee rakkautta. Myös se omistajalleen hyödytön metsästyskoira, joka ei aja niinkuin pitäisi, vaan sekoilee peuroihin. Niitä kavereita vasta potkitaan, kun kitketään huonosta kettukoirasta peura-ajurin ominaisuuksia pois. Usko vaan, että tiiän tämän, ja turha on muuta koittaa syöttää. Jokainen metsästäjä tarvitsee rakkautta päästäkseen irti tappohaluistaan. Rakkautta on maailmassa liian vähän, ja sen aikaansaa verenvuodatus. Ihmisveri, eläimen veri, lemmikin veri... mitä väliä. Kaikki johtuu siitä, että joku haluaa tappaa jonkun. Mitä se palvelee. Se on se pahuus ja beelsebub se. Ei se ole susi. Jokainen, joka tappaa, syyllistyy samaan verenvuodatukseen. Ja aina vain rakkautta on vähemmän. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45448 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1726 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
825 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20854 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025